Atatürk Anıtı
 1. Anasayfa
 2. Samsun

Atatürk Anıtı

0

Konu Başlıkları

Atatürk Anıtı Samsun ilinin ön önemli simgelerinden bir tanesidir. Onur Anıtı olarak da adlandırılan bu muhteşem eser, Cumhuriyet tarihinde büyük öneme sahip olan Samsun’un ülkenin kurtulması için başlatılan Kurtuluş Savaşının simgeleri içinde yer almaktadır. Atatürk Anıtı halkın isteği üzerine dönemin Valisi Kazım Paşa tarafından 1927 yılında sipariş verilerek hazırlatılmıştır.

Avusturyalı heykeltıraş tarafından yapılan heykel 29 Ekim 1931 yılında resmi törenlerle şu an bulunduğu yere dikilmiştir. İlin en önemli ve en bilindik simalarından birisi olarak bilinen tunçtan yapılan heykel yapıldığı dönemlerde deniz kıyısında idi. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı günü simgeliyordu. Ancak yapılan sahil dolguları sayesinde şu anki yeri iç kısımda olarak bilinmektedir.

Atatürk Anıtı 2

Park içinde çevrilmiş olan bölgede oturma alanları, özel çiçekler ile yapılmış peyzaj çalışmalarını rahatlıkla görebilirsiniz. Park içinde yer alan çocuk oyun alanları ile güzelleştirilmiş muhteşem bir gezi alanıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün atın üstünde kılıcını uzanmış şekilde tasvir edilen çalışmanın gece görüntüsü harika bir görsel zevkle hazırlanmıştır.

Atatürk Anıtı Nerede?

Kurtuluş Savaşının başlamasını anımsatan İlkadım Heykeli Samsun il merkezinde yer almaktadır. Samsun’un en büyük eserlerinden birisi olarak bilinen heykel yıllardır şehir merkezinde birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ülkemizin verdiği kurtuluş mücadelesinde ilk meşalenin yakıldığı şehir olan Samsun da bulunan heykeli ziyaret ettiğinizde tarihi buram buram hissedeceksiniz. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk anısına düzenlenen bu heykeli mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Atatürk Anıtına Nasıl Gidilir?

Eski tabir ile Samsun’un meydan olarak anılan yerinde bulunan heykel, Sahil yolu üstünde bulunmaktadır. Sahil yolu ile merkez arasındaki girişte yerini alan muhteşem eser, yaklaşık bir iki dakikalık yürüme mesafesindedir. Çevresinde araçlarınız park etmek için özel otoparklar yer almaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
hoynat-adasi-persembe

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir