Avanos Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Avanos Gezilecek Yerler

0

Türkiye, gezilecek ve görülecek pek çok mekana sahip olmakla birlikte bu alanların gerek tarihi gerekse de doğal güzellikler olduğu bilinmektedir. Yazın ziyaret edilebilecek konumların yanında her mevsim görülebilecek belli başlı alanlar da bulunmaktadır. Avanos Nevşehir ise yılın herhangi bir zamanında ziyaret edilebilecek konumlar arasında yer almaktadır.

Avanos, Nevşehir’e bağlı bir ilçe olmanın yanında Kızılırmak’ın her iki kenarına konumlanmıştır. Sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri sayesinde yerli ve yabancı turistlerin bilinen durakları arasında yer almaktadır. Avanos, nerede bulunduğu veya nerelerinin görülmesi gerektiği konusunda sıklıkla ele alınmaktadır. Bu bağlamda sunulan belli başlı öneriler, aşağıda yer alan alt başlıklarda açıklanmıştır.

Avanos Gezilecek Yerler
Avanos Gezilecek Yerler

Avanos’ta Görülmesi Gereken Yerler

Avanos’ta görülmesi gereken yerler, bu konumu merak eden ve daha önce ziyaret etmemiş olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Doğal bir güzelliğe sahip olması ve pek çok avantajı bünyesinde barındırması sebebiyle tavsiye edilen gezi durakları arasında yer almaktadır. Avanos’u ziyaret eden bir kişi, aşağıda yer alan konumları ziyaret edebilir.

 1. Çanak Atölyeleri
 2. Çavuşin
 3. Yamanlı Kilisesi
 4. Zelve Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi
 5. Alaaddin Camii
 6. Rahipler Vadisi (Paşabağ)
 7. Özkonak Belha Kilise Manastırı
 8. Sarıhan Kervansarayı
 9. Özkonak Yeraltı Şehri
 10. Çeç Tümülüsü ve Lahit Mezar
 11. Taş Köprü
 12. Avanos Saç Müzesi

Sıralanan bu ve çok daha fazla konumun mutlaka görülmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Tarihi açısından zengin kaynaklara sahip olan Avanos, gerek yerli gerekse de yabancı turistlere hitap eden bir niteliğe sahiptir.

Avanos’a Nasıl Gidilir?

Mutlaka görülmesi gereken konumlardan biri olan Avanos, ulaşım konusunda da daha önce buraya gelmemiş bireyler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Nevşehir şehrinde yaşayan bireyler Avanos’a giden herhangi bir ulaşım aracını tercih etmektedir. Bu noktada Avanos’a nasıl gidilir sorusunun henüz Nevşehir’e gelmemiş kişiler tarafından sorulduğu bilinmektedir.

Yurt dışında veya şehir dışında yaşıyorsanız havayolu hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Nevşehir ve Kayseri havalimanları tercih etmeniz gereken bir durak olacaktır. Bunun dışında tren ve şehirlerarası otobüsü de tercih edebilirsiniz. Şahsi araçları olan bireyler ise doğru konumdan ilerleyerek Avanos’u ziyaret edebilirler.

Avanos Gezisi Ne Kadar Sürer?

Avanos gezisi ne kadar sürer sorusu ise gezi süresini ayarlayan pek çok insan bulunmaktadır. Günübirlik ziyaretler için sınırlı konumlar önerilmektedir. Ancak birkaç gün sadece bu konumda kalmak isteyen bireyler burada yer alan pek çok alanı birkaç günde gezebilmektedir. Aynı zamanda Avanos’ta görülmesi gereken yerlerin sayısı ise oldukça fazladır.

Görülecek yerlerin fazla olmasından ötürü gezinin ne kadar süreceği merak konusu olmuştur. Tavsiye edilen her konumu görmek istiyorsanız ortalama 3-4 gün boyunca Avanos’ta bulunmanız gerekmektedir.  Ancak sınırlı alanları görmekten yanaysanız günübirlik geziler de sizler için tavsiye edilmektedir. Bütçenizi ve zamanınızı oluşturarak size en uygun gezi süresini oluşturabilirsiniz.

Avanos Gezilecek Yerler
Avanos Gezilecek Yerler

Avanos’ta Kalınacak Yer Var Mı?

Konaklama konusunda da oldukça ön planda olan ve neredeyse konaklama amacıyla ziyaret edilen Avanos, henüz bu konumu ziyaret etmemiş kişiler tarafından Avanos’ta kalınacak yer var mı sorusu dahilinde sıklıkla araştırılmaktadır. Tarihi göreme evleri ve Avanos çevresinde bulunan oteller, her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilmektedir.

Eski dokuya hayran olanlar ve bu tarz mekanlarda kalmaya öncelik verenler, Avanos’ta kalabilecekleri uygun alanlar bulabilmektedir. Oluşturduğunuz gezi rehberine en uygun konumu belirleyerek burada yer alan otelleri, pansiyonları ve apartları değerlendirebilirsiniz. Bütçenizi de göz önüne alarak sizler için en uygun olanı tercih edebilir ve tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Avanos’un Meşhur Yiyecekleri

Avanos’ta ne yenir veya ilgili konum hakkında önerilen pek çok yemek durağı, tatilcilerin başlıca merak ettikleri arasındadır. Tatil sırasında gezilecek yerler kadar ne tür yiyeceklerin olduğu da önceden araştırılan bir başlıktır. Avanos ise sahip olduğu lezzetler kapsamında merak edilen bir konum olmakla beraber insanlara pek çok lezzeti de sunmaktadır.

 1. Kapadokya Lezzet Sofrası
 2. Tafana Steak House
 3. Bizim Ev
 4. Fatma’nın Sofrası
 5. Sur Balık Avanos

Sıralanan bu yemek noktaları, gezinize mola vermek istediğinizde başlıca tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer almaktadır. Bu tarz mekanlarda alışılagelmiş lezzetlerin olmasının yanında Nevşehir yöresine ait belli başlı yemekler de bulunmaktadır. Bu lezzetleri tadarak gezinize renk katabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir