Aynalı Mağara
 1. Anasayfa
 2. Amasya

Aynalı Mağara

0

Amasya gezisinde en önemli mağaralar arasında ilk sırada yer alan Aynalı Mağara, blok kaya parçasından oyularak yapılmış olup, tamamı parlatılmış olması dikkatleri üzerine çekmektedir. Zaten Aynalı Mağara ismimi almasındaki sebepte, güneş vurduğu zaman ahenkle parlamasındandır.

Aynalı Mağara (Güzelce) Hikayesi

Mağara Amasya ilimizin Ziyaret Beldesi yolunda yer almaktadır. Bir kaya mezarı olarak bilinse de; bir rivayete göre burası mezar olarak değil, ibadet ve yerleşim amacı ile oyulmuştur.

Zira mağara içerisinde yazılı olan ‘’Büyük Rahip Tes’’ yazısı bunu desteklemektedir. Mezar odasına baktığımızda dikdörtgen şeklinde olduğunu görürsünüz. Bizanslılar tarafından mezar odasının yüzeyi keşişhane olarak kullanılmıştır. Mağara içerisinde iki adet oda bulunmaktadır. Renkli duvar resimleri de yine Bizanslılardan kalmıştır.

Amasya’nın en ünlü mağaraları arasında yer alır. Bu tarihi dokuya belediye tarafından gereken önem verilmesine nazaran, ne yazık ki insanlarımızın kapı üzerine isim yazma merakı gibi kaba hareketleri zarar vermektedir.

Aynalı Mağara Efsanesi Hakkında Bilgiler

Aynalı Mağara Efsanesi özet olarak anlatmak gerekirse; vakti zamanında bölgede güzelce adında bir kız yaşarmış. Dünyalar güzeli olan bu kız o kadar güzelmiş ki kızı görenler dayanamayıp hemencecik kendilerinden geçerlermiş. Bu duruma son vermek isteyen genç kızda hep peçeli olarak gezer ve yüzünü kimseye göstermezmiş.

Bir yandan da yaşı ilerleyen genç kız evlilik çağına gelmiş bu durum karşısında babası da 4 bir tarafa haber tellal çıkararak haber göndermiştir. Kim kızının peçesinin açıp güzelliği karşısında dayanabilir, onu dünya gözüyle seyreyleyebilirse kızını onunla evlendirecektir.

Bu çağrı karşısında bir çok dünya zengini, yiğitler, bilginler, dört bucaktan şehzadeler ve bilek gücüne güvene daha niceleri Amasya’ya gelmiştir.

Meydan da kurulan özel bölümde taliplerini bekleyen Güzelce kızın yanına çıkmaya cesaret eden delikanlılar kızın peçesini kaldırmak istediğinde elleri titrer dizlerinin bağı çözülürmüş. Bu olay günlerce tekrarlamıştır. Ta ki bir gün son derece fakir, yiğit bir o kadar da gerçek manada yakışıklı olan gencin şansını denemek isteyinceye kadar.

Genç vakit kaybetmeden Güzelce Kız’ın peçesini kaldırır ve o anki elektriklenme ile etrafı bir alev ve ateş sarar. Kimse ne olduğunu anlayamaz ama herkesi bir korku sarar ve yerlere kapanırlar. Ve olanlar olur; iki genç derin bir sessizlik içinde kömür olmuş vaziyette yan yana uzanırlar.

Gençlerin cesetleri şehre yakın olan bahçelerin yanında bulunan kaya mezar içerisinde iki ayrı odaya gömülür. Bu kaya mezarın dışı güneş ile birlikte Güzelce Kız’ın yüzü gibi parlamaya başlar. Bu parlaklığından dolayı da, daha sonra kaya mezarın adı “Aynalı Mağara” olarak ünlenir.

Aynalı Mağara - Güzelce Efsanesi

Aynalı Mağara Nerededir?

Aynalı Mağara, Amasya ilimizin kent merkezine bağlı olan Ziyaret Beldesinde yer almaktadır. Şehir merkezine olan uzaklığı 3,3 km olup ulaşım oldukça kolaydır.

Aynalı Mağara’ya Nasıl Gidilir?

Amasya şehir merkezine 3.3 km uzaklıkta olan bu eşsiz mağaraya, kendi aracınız ile yol üzerinde bulunan tabelaları takip ederek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kısaca tarif edecek olursak; Amasya Emniyet Müdürlüğünün bulunduğu yerden Göllü Caddesine yönelin. Karşınıza çıkan Tersakan Çayı üzerinden Aynalı Mağara Sokak üzerinden sağa dönün. 1 km kadar bir mesafe sonra karşınıza Aynalı Mağara çıkacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
gumushane-limni-golu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir