Balıkpazarı Açık Hava Müzesi – Muğla
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi – Muğla

0

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi: Tarihi Bir Anıt Mezarın Canlandırıldığı Müze

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi, Muğla ilinde yer alan ve halk arasında Balıkpazarı olarak bilinen Roma dönemine ait anıt mezar etrafındaki revaklı galerilerin restore edilerek müzeye dönüştürülmesiyle oluşturulmuş bir açık hava müzesidir. Müze, 11 Ağustos 1995 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Tarihi ve Restorasyon Süreci

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi, 1993 yılında Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü tarafından restore edilmeye başlanmıştır. Restorasyon çalışmaları sonucunda, İtalyan kazı ekibince İasos kazılarında bulunan mimari parçalar ve diğer eserler galeriler içerisinde teşhir edilerek anıt mezarın canlandırılması tamamlanmıştır.

Sergilenen Eserler

Müze, İasos kazılarında bulunan ve Roma dönemine ait olduğu düşünülen mimari parçaların yanı sıra çeşitli tarihi eserleri de sergilemektedir. Galeriler içerisindeki teşhirler sayesinde ziyaretçiler, Roma dönemine ait mimari ve kültürel öğeleri yakından görebilmektedirler.

Ziyaret Bilgileri

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi, Muğla ilinin merkezine yakın bir konumda yer almaktadır. Müze, tarih ve arkeoloji meraklıları için önemli bir ziyaret noktasıdır. Müzenin ziyaret saatleri ve giriş ücreti gibi detaylı bilgiler için müzenin resmi internet sitesinden veya yerel turizm bilgilendirme merkezlerinden bilgi alınabilir.

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi, Muğla’nın tarihi ve kültürel mirasını keşfetmek isteyen ziyaretçiler için keyifli bir deneyim sunmaktadır. Müze, tarihi bir anıt mezarın canlandırılmasıyla oluşturulmuş ve Roma dönemine ait eserlerin sergilenmesiyle zenginleştirilmiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir