Çal Mağarası

Ülkemiz bulunduğu coğrafi konumu gereği şükürler olsun ki pek çok doğal güzelliğe sahiptir. Her şehirde en az birkaç tane bu nasıl olabilir, bu nasıl bir güzelliktir diyebileceğimiz bulabilmeniz mümkündür. Eğer yolunuz Karadeniz Bölgesi’ne düşerse bu doğal oluşumlardan her il de adım başı rahatlıkla görebilirsiniz. Karadeniz Bölgesi zaten tertemiz havası, yeşil ve mavi karışımı rengi ile sizin başınızı döndürmeye yeterken bir de bu doğal güzellikleri barındırması ile de sizi hayrete düşürmeye yetecek bir bölgemizdir. Bizim de yolumuz Karadeniz Bölgesi’nin en güzel ve en büyük şehirlerinden biri olan Trabzon’a düştü. Trabzon’da öyle bir yer var ki mutlaka gidip görmelisiniz. Neresi mi? Çal Mağarası!

Çal Mağarasına Ulaşım

Çal Mağarası’nın Trabzon şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 45 km kadardır. Mağaraya özel aracınızla gitmeyi düşünürseniz; Trabzon – Akçaabat – Düzköy – Çal güzergahını takip ederek ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Çal Mağarasına Akçaabat ilçesinden kalkıp giden dolmuş seferleri de bulunmaktadır.

Çal Mağarası Hakkında Bilgiler

Çal Mağarası dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilir. İçinden küçük bir de dere akan mağaranın üzerinde de tarihi bir kale bulunmaktadır.  Deniz seviyesinden yüksekliği 1050 m olan mağara Trabzon ilinin Düzköy ilçesinin 5 km kadar güneybatısında yer almaktadır. Tam olarak Çal Köy Beldesi sınırları içerisindedir.

Mağaranın giriş kısmındaki tavan yüksekliği geniş olmasına rağmen içine girildiğinde ilerledikçe tavan yüksekliği de alçalıp yükselmektedir. Girişten 200 m ilerledikten sonra mağara iki kola ayrılır. Sola ayrılan kolu takip ederseniz yaklaşık 150 m kadar uzunluktadır. Bu kolun sonunda da bir oda bulunmaktadır. Bu odada dolinden gelen suyun aktığı bir de baca bulunmaktadır.  Sağa yöne doğru ayrılan kolun da ulaşılabilen kısmı yaklaşık 400 m kadardır. Bu kolun da yaklaşık olarak 60. metresine ulaştığınızda karşınıza bir göl ve çağlayan çıkacaktır.

Çal Mağarası 2

Mağaranın içinde bulunan yer altı nehrinin taşıdığı su mevsime göre değişiklik gösterir. Yağışlı mevsimlerde bu su seviyesi 50 cm ye kadar yükselirken, sıcak yaz aylarında ise 25 – 30 m ye kadar düşmektedir. Mağaranın içinde de dolinlerle dış ortama bağlantısı olması nedeniyle oldukça yeterli bir hava hareketi bulunmaktadır. Mağaranın nemi de girişte kuru olmasına rağmen iç kısımlara gidildikçe yükselmektedir. Hatta mağaranın havasının da astım hastalarına iyi geldiği söylenmektedir.

Çal Mağarası Konaklama

Hazır buralara kadar gelmişken birkaç gün dinlenmeden ve buradaki diğer gezilip görülecek yerleri görmeden gitmek olmaz değil mi? Biz de size keyifle konaklayabileceğiniz birkaç otel tavsiyesi hazırladık.

Ustapark Hotel Trabzon: Trabzon şehir merkezinde bulunan otelde oda fiyatına kahvaltı da dahil edilmektedir. Kahvaltılık çeşitlerinin de oldukça çeşitli ve lezzetli olduğunu belirtmek isteriz. Otelin odaları oldukça ferah ve şık döşenmiş. Trabzon’da gezip yorulduktan sonra otelin oldukça güzel olan spa merkezinde de yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Yol iş Holiday Trabzon: Trabzon şehir merkezinde bulunan otel oldukça konforlu bir konaklama sunmaktadır.  Yine oda fiyatına kahvaltı da dahil olduğunu ve kahvaltılık ikramlarının da çeşit çeşit ve lezzetli olduğunu da belirtmek isteriz. Otelin deniz manzaralı odaları da mevcut ve boş bulursanız mutlaka tercih etmenizi öneririz.

Şanlı Hotel Hamam & Spa: Yine Trabzon şehir merkezinde bulunan otelde diğer otellere göre daha ekonomik bir tatil yapmanız mümkün. Eğer konaklamaya daha düşük bir bütçe ayırmak istiyorsanız, yine konforu ve temizliğinden emin olarak otelde rahatlıkla konaklayabileceğinizi düşünüyoruz. Oteldeki hamam, sauna ve fitness merkezinden de oldukça memnun kalacağınızı düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir