Çal Mağarası
 1. Anasayfa
 2. Trabzon

Çal Mağarası

0

Yer altında gizli bir bahçe, saklı kalmış bir güzellik olarak bilinen Çal Mağarası dünyanın en uzun ikinci mağarasıdır. Yerli yabancı turistlerin akınına uğrayan mağara doğal güzelliği ile sizleri etkileyecektir. Sağlık içinde ziyaretçilerin bol uğrak yerleri arasında olan mağara içinde birçok astım ve sinüzit rahatsızlıklarının tedavi edildiği söylenmektedir. Mağara içindeki hava akımı rahat olmasından dolayı farklı bir dünyaya geçiş yapmış gibi hissedeceksiniz.

Sarkıtların muhteşem oluşumu ve dikitlerdeki asil duruş özenle yerleştirilmiş gibi duruyor. İnanın bu muhteşem cennet bahçesinin içindeki doğallıktan büyük haz duyacaksınız. Çal Mağarası içinde yer alan ve tabiatın verdiği güzellikler arasında bulunan şelaleler yaklaşık olarak 1,5 metre derinliğe ulaşan gölleri oluşturuyor. Gezintileriniz sırasında kesinlikle ziyaret etmeniz gereken mağaranın üst kısmında tarihi bir kale var. Kaleden aşağı kısma inince mağara ağzına geliyorsunuz.

Çal Mağarası 2

İlk giriş kısmı son derece büyük ve geniş. İçeri girince gözlerinize inanamayacaksınız. Özel ışıklandırmalar ile hazırlanan mağara ilerledikçe farklı kollara ayrılıyor. Sol bölümde oluşan doğal platolar sağ tarafta ise şelalelerin resital yaptığı alana gideceksiniz. Muhteşem güzellik karşısında diliniz tutulacak emin olun. İçeri kısımlara doğru 1 kilometrelik bir geziyi tamamlayacaksınız. Su kanalları içinde yapacağınız bu muhteşem geziyi asla unutmayacaksınız.

Çal Mağarası Nerede?

Orijinal bir güzelliğe sahip olunan mağara içinde tüm doğallığı iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Trabzon Düzköy ilçesinde bulunan bu muhteşem güzellik Kale ve kulaklık deresi arasında yer almaktadır.

Çal Mağarasına Nasıl Gidilir?

İl merkezinden gidecekler için hazırlana yol haritası Trabzon’un Düzköy ilçesine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bir sürüş ile tamamlanır. Yolun bu 5 kilometrelik alanı stabil yoldur. Karadeniz sahil yolu üzerinden gidecekler ise Akçaabat ilçesinden Sögütlü köprüsünden bu alana gitmelidir. Toplu gidişler için ilçe merkezinden de il merkezinden de özel minibüsler ile bu unutulmaz gezilerini yapabilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
sirakayalar-selalesi-nerededir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir