Ovit Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Rize

Ovit Yaylası

0

Öncelikle belirtmek isteriz ki aklınıza Karadeniz Yaylalarını görmeyi koyduysanız; Karadeniz’in en güzel yaylalarından biri olan Ovit Yaylasını mutlaka görmelisiniz deriz. Ovit Yaylası’nın en çok seveceğinizi düşündüğümüz 2 özelliği var: biri nem neredeyse hiç yok diyebiliriz dolayısı ile hiç terlemiyorsunuz, ikinci özelliği ise hem yaz hem de kış mevsiminde buz gibi akan dere ve akarsularıdır.

Ovit Yaylasına Ulaşım

Ovit Yaylasına araçla gitmek isterseniz Rize merkezden kalkan Rize – İspir arabalarını kullanabilirsiniz. Ancak bu seçimin sizin için çok da rahat bir seçenek olmadığını belirtmemiz gerekir. Araçsız gitmenin sizi oldukça yoracağını düşünüyoruz. Eğer aracınız varsa da araçla önce İkizdere ilçesine inin ve sonrasında da çıkış yolunu takip ederek İspir tabelasını göreceksiniz. buradan da İspir tabelasını takip ederek Ovit Yaylasına daha rahat bir şekilde varmış olacaksınız.

Ovit Yaylası Hakkında Bilgiler

Rize ilimiz sınırları içinde İkizdere – ispir/Erzurum yolu üzerinde bulunan Ovit Yaylası tam olarak 2640 m de rakıma sahip bir yaylamızdır. Ovit Yaylası oldukça sisli bir yayla olması ile de bilinir. Hatta sisli olması nedeniyle Ovit Yaylası’na giden yol dünyanın en tehlikeli yolları arasına girmiştir.

İkizdere ilçesine de ortalama 36 km mesafede bulunan Ovit Yaylası ve çevresi  ‘Kış Turizmi Merkezi’ ilan edilebilecek bir duruma gelmiştir. Yaz mevsiminde özellikle dağcılık ve trekking gibi aktiviteler yapılan yaylanın coğrafi konumu gereği de kış sporlarına olan uyumu da değerlendirilmektedir.

Ovit Yaylasını diğer yaylalardan ayıran en önemli özelliklerden biri de yaylada  yapay olan hiçbir şey göremeyecek olmanızdır.  Yaylada neredeyse herşey tamamen doğal yapay hiçbir tesis bulmanız mümkün değil.

Ovit Yaylası 2

Özellikle Ovit Yaylası’na tırmanış yolu üzerinde çamlık köyüne yaklaştığınız noktalarda çok güzel piknik alanları bulacaksınız. Tertemiz havası ve yeşilin her tonundaki bir arazisi olan bu alanda piknik yapmak oldukça keyifli olacaktır. Özellikle mangal yapmayı düşünürseniz İkizdere ilçesinden buraya gelirken mangal etinizi de almayı unutmamanızı öneririz. Sonrasında da dere ve çekirge sesi eşliğinde yemeğinizi yemenin tadını çıkarırsınız.

Buraya gelirken yaz mevsimi bile olsa yanınızda kışlık kalın hırkalarınızdan birini getirmeyi mutlaka unutmamanızı öneririz. Yol boyu soğuk oluyor fakat yol bitip yaylaya ulaştığınızda sıcacık bir güneş sizi karşılıyor ve hava birden ısınıyor.

Ovit Yaylası Rize ilinin birçok ilçesinde ikamet eden ve hayvanlarını buraya otlatmaya gelen yerli halk tarafından oldukça fazla kullanılan bir yayladır. Üzerinde ortalama 40 – 50 kadar ev bulunan yayla oldukça önemli bir turizm noktası haline gelmiştir.

Ovit Yaylası Konaklama

Hazır yolunuz Karadenize düşmüşken burada konaklamadan geri dönmek olmaz değil mi? Ancak konaklayacağınız yer de sizi her açıdan tatmin etmelidir ki gezinizin keyfini tam anlamı ile çıkarmış olun. İşte tam da bu sebeple çok rahat konaklayabileceğinizi düşündüğümüz birkaç mekan  önerimiz söz konusu:

Köroğlu Apart Otel: Eğer konaklayacağınız otelin hem hijyeninin en iyi şekilde sağlanmış olmasını hem uygun fiyatlı olmasını hem de iyi hizmet veren bir yer olmasını istiyorsanız, Köroğlu Apart Otel tam da size göre diyebiliriz. Özellikle muhteşem bir manzaraya sahip odaları da size ayrı bir keyif verecektir.

Mutlu Ev Apart:  Adından da anlaşılacağı gibi kendinizi evinizin konforu içinde hissedeceğiniz çok güzel bir apart.  Yılın 4 mevsimi hizmet veren tesis üstelik de misafirlerin tam da ihtiyaçlarına göre dekore edilmiş.  Ahşap konaklama birimlerinin hepsinde banyo, mutfak ve oturma alanı bulunmaktadır. Ayrıca saç kurutma makinesi, havlu ve nevresimler de tesis tarafından temin edilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Hazindağ Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir