Ovit Yaylası

PAYLAŞ

Rize’nin turizm yaylacılığında büyük bir paya sahip olan Ovit Yaylası esrarlı görünümü ile adeta büyüleyici bir özelliğe sahiptir. Her yıl yapılan şenlikler haricinde de yıl içinde birçok yerli ve yabancı turisti ağırlayan yaylanın doğal görünümü sisli havasının altında kalabilmektedir. Yeşil alanların koruma altına alındığı betonlaşmanın olmadığı sadece tabiat ile baş başa geçirebileceğiniz bir yer arıyorsanız, Ovit Yaylası bu konuda aradığınız bütün özellikleri ayağınıza serecektir.

İnsan akımının fazla olması dolayısı ile kimi zaman yayla içinde yer alan yaklaşık 50 haneden oluşan yaylacılar bile organik ürün yetiştirmekte zorlanıyor. Kimi zaman tereyağı, çökelek veya peynir alımı yapmak isteyenler eli boş bile dönebiliyor. Muhteşem manzarası, mis gibi temiz havası, akan su sesleri, uçuşan çekirge sesleri ile buluşmak isteyenler gerçek bir doğa yaşamı aşığı olanlar için ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Yayla içinde belirlenen tarihlerde yapılan şenliklere büyük sanatçılar katılım sağlarken, şenliklerin günlerce sürdüğü bile olur. Gezileriniz de inanın fotoğraf makinesi elinizden düşmeyecek. Gördüğünüz manzaraları, doğal yayla yaşantısını resimleriniz ile ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz.

Ovit Yaylası Nerededir?

Rize’nin İkizdere ilçesi sınırları içinde yer alan Ovit yaylası İkizdere-İspir kara yolunun üzerinde yer almaktadır. Ovit dağının eteklerine kadar uzanan diğer yaylalara geçişlerini bulunduğu yaylanın tek sıkıntısı, çok sisli olmasıdır.

Ovit Yaylasına Nasıl Gidilir?

Rize merkezden yaylara sefer düzenleyen otobüsler ile Ovit yaylasına ulaşım sağlayabilirsiniz. Kendi aracınız ile gitmeyi planlıyorsanız İkizdere ilçesinden Erzurum’a doğru yaklaşık olarak 10 kilometre sonra Ovanın girişinde olabilirsiniz.

PAYLAŞ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

14 Tem, 2018     1

Ovit Yaylası

07 Tem, 2018     0

Ovit Yaylası

28 Kas, 2017     0

Kıble Dağı Camii

28 Kas, 2017     0

Fırtına Deresi

28 Kas, 2017     0

Arapdüzü Mesire Alanı

28 Kas, 2017     0

Sal Yaylası