Hazindağ Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Rize

Hazindağ Yaylası

0

Bugün de Doğu Karadeniz yaylalarımızdan birini anlatacağız. Tertemiz havası ile özellikle şehir yaşamına sıkışıp kalmış insanları etkisi altına alan yaylalarımız adeta hücrelerimizin de yeniden can bulmasını sağlıyor. Hazindağ Yaylası Rize ilimizin zirvelerindeki en güzel yaylalarımızdan biridir. Yöre halkı tarafından yayla için iki isim kullanılmakta Hazindak ve Hazindağ. Bana Hazindağ demek daha kolay geldiği için bundan sonra yazımızın devamında Hazindağ ismini kullanacağım. Ama siz ikisini de bilin istedim.

Yaylanın girişinde görülen evlerle ileri kısımlarında görülen evler birbirlerinden çok farklı işçilikte yapılmış. Girişteki evler oldukça farklı bir ustalıkla yapılmış klasik yayla evlerine göre fazlaca süslü bir görünümde yapılmış. Yaylanın geri kalan kısmındaki evler klasik yayla evleri olarak inşa edilmiş. Bu kalsik evler de Ermeni ustaların taş ve ahşap işçilikleri ile inşa edilmiş.

Hazindağ Yaylası 3

Hazindağ Yaylasına Ulaşım

Hazindağ Yaylasına ulaşmak için zorlu bir dağ yolunu aştıktan sonra önce Pokuta varmanız gerekiyor. Yayla Pokuttan yaklaşık 7-8 km kadar uzaklıkta yer alıyor. Yine zorlu bir toprak yolu geçmek zorundasınız ve yaklaşık 2 saat kadar sonra Hazindağ Yaylasına ulaşabiliyorsunuz. Ancak bu kadar yolu yürüyerek hiç gidemem diyenlerdenseniz araçla da ulaşım sağlamanız mümkün tabi ki. Ancak aracınızın oldukça yüksek hatta 4*4 niteliğinde olması gerektiğini de belirtmek isteriz. Bu yolu araçla geçecekler için belirtmek isteriz ki araç yolu yer yer oldukça çamurlu ve aracınızın bu çamurlu alanlara saplanma riski oldukça yüksek bu duruma hazırlıklı olmalısınız. Ancak ormandaki yürüyüş yolunu tercih ederseniz orman yolunun yer yer gelen sislerle oldukça mistik bir havası söz konusu. Yol üzerinde de oldukça sık rastlayabileceğiniz kırmızı benekli zehirli mantarlar ve endemik türler ise tam fotoğraf çekmeyi sevenler için ideal görüntüler sunmakta.

Hazindağ Yaylası Hakkında Bilgiler

Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Hazindağ Yaylası oldukça gelişmiş yaylalarımzıdan biridir. Açık havalarda Pokut’tan gözüken Hazindağ Yaylasında girişte ilk dikkat edilen şeyler yeni yapılan villa tipi evler oluyor.  Bölge turizme açıldıkça yaylanın daha da fazla dikkat çekeceği düşünüyoruz.  Çünkü yayla konum olarak aslında çok özel bir noktada yer alıyor. Aslında Hazindağ Yaylası başka yaylalara da yürüyüş yapabileceğiniz bir geçiş noktası konumunda yer almaktadır.

Hazindağ Yaylası 4

Hazindağ Yaylasından 3650 m lik ormanın içindeki patika yolu kullanarak Ayder Yaylasına inebilirsiniz. Başka bir seçenek olarak da Samistala yürüyebilirsiniz. Başlangıcı taş döşenmiş olan bu yoldan başlayan yürüyüşünüz dah sonrasında araba yolu ile de birleşecektir. Ancak vahşi bir doğada yürüyeceğinizden vahşi hayvanlarla da karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır. Buna tezat olarak da orman içinde kuş sesleri arasında yürümek çok ayrı bir keyif verecektir.

Hazindağ Yaylası Konaklama

Buralara kadar gelmişken konaklamadan olmaz. Hatta konaklayacağınız yer size iyi bir hizmet sunup keyifle dinlenmenizi sağlamalı. Çünkü yaylalara çıkmak epey bir enerji harcayıp tatlı tatlı  yorulmanıza neden olacak.

Ayder Yazıcı Apart:  Trabzon Havaalanına 130 km mesafede bulunan apart da oldukça rahat ve keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacağını düşünüyoruz.  Üstelik apart Ayder Yaylası şenlik alanına da tam 100 mt mesafe de konumlanmış. Dere kenarında yer alan otel size dağ ve orman manzarasını sunuyor. Bol oksijenli bir alanda kurulmuş olan otel de oldukça iyi vakit geçireceğinizi düşünüyoruz.

Kaçkar Resort Hotel: Biraz daha lüks bir tatil yapmak isteyenler için oldukça ideal bir otel.  Trabzon Havalimanına 157 km Ardeşen’e de 38 km uzaklıkta bulunan otel oldukça konforlu bir konaklama imkanı sunuyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Armutalan Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir