Çatma Obası Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Trabzon

Çatma Obası Yaylası

0

Dünyada her geçen gün değişiklikler ve yenilikler olmaya devam etmektedir. Şehrin boğucu ve yorucu hayatı bizi yordukça temiz havaya, doğaya ve huzura olan özlemimiz giderek artmaktadır. Bu özlem de bizi eskiden kışa hazırlık yapmak, hayvanların otlatılması için çıktığımız yaylaları günümüzde tatil köyü gibi kullanmaya yönlendirmiştir. Hatta Karadeniz Bölgesi’nde yer alan yaylalarımız bizi hem yeşille hem de mavi ile buluşturduğu için ayrıca ünlenmiştir ve artarak da ilgi toplamaya devam etmektedir. Üstelik sadece Türkiye’nin diğer illerinden değil dünyadan da Karadeniz Yaylalarına olan ilgi oldukça artmıştır. İşte Çatma Obası Yaylası da bu özel yaylalarımızdan biridir.

Çatma Obası Yaylası’na Ulaşım

Çatma Obası Yaylası konum olarak Trabzon Tonya ilçesinden 24 km uzaklıkta yer alan Erikbeli Turizm Merkezi’nin 14 km kadar doğusunda yer alan Kadırga Yaylası’nın da 9 km güney kesiminde yer almaktadır. Çatma Obası Yaylası’na ulaşım özel araçlarla mümkün olmaktadır.

Çatma Obası Yaylası Hakkında Bilgiler

2200 m rakıma sahip olan Çatma Obası Yaylası diğer yaylalarımıza göre küçük bir yaylamızdır. Erikbeli Yaylası, Çatma Obası Yaylası ve Zigana Kayak Merkezi birbirleri arasında doğa yürüyüşü yapılabilecek mesafede yer almaktadırlar. Burada mitolojiye bile konu olmuş Mızraklı Su, Şehitler Tepesi ve Çıngıraklı Kuyu gibi mekanları da bulunmaktadır.

Efsanede anlatıldığına göre, Mızraklı Su denilen yerde savaş zamanında oldukça susayan bir asker su bulamıyor ve birden mızrağını ortadan kırıp bir parçasını bir yere diğer parçasını da bir diğer yere fırlatıyor. Askerin mızrağının saplandığı bir yerden su fışkırırken, mızrağın saplandığı diğer yöne doğru akan su bu mızrağın saplandığı yerde de ortadan kaybolur. Yaklaşık 50 – 60 m ileride esrarengiz bir şekilde çimlerin arasında kaybolan bu su günümüzde koruma altına alınmıştır.

Çatma Obası Yaylası 3

Çıngıraklı Kuyu denilen yer ise adını kuyu içine atılan bir taş parçasının uzun süre çıngırak sesine benzeyen bir ses çıkarmasından almaktadır.

Çatma Obası Yaylası Konaklama

Eğer Çatma Obası yaylası içinde konaklamak istiyorsanız; bulabileceğiniz herhangi bir otel ya da pansiyon tarzı bir yer bulmanız söz konusu değildir. Ancak burada konaklamak isterseniz, yanınıza çadırınızı, yiyeceğinizi, suyunuzu ve kamp malzemelerinizi de almanız gerekecektir. Eğer çadır hayatını pek sevmeyenlerdenseniz; Çatma Obası Yaylası’na yakın konumlu otel ve pansiyon tarzı konaklama noktaları da bulmanız mümkündür. Biz de size seveceğinizi düşündüğümüz birkaç tavsiye hazırladık.

Royal Life Exclusive Trabzon: eğer şehir merkezinde lüks ve konforlu bir tatil yapmak istiyorsanız Royal Liife Exclusive Trabzon tam da size uygun diyebiliriz. Oda fiyatına kahvaltı da dahil olan otelin kahvaltısı oldukça zengin, tabiri yerindeyse sadece kuş sütü eksik diyebiliriz.

Çatma Obası Yaylası 4

Uzungöl Soylu Otel: eğer şehir kalabalığından uzak doğa içinde huzur dolu bir konaklama noktası arıyorsanız da Uzungöl Soylu Otel tam da sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Temizliği, odalarının ferahlığı ve konforu ile etkilenmemenizin mümkün olmayacağını düşünüyoruz.

Zarha Mountain Resort: Doğanın kucağında çam ormanları ile kaplı bir yamaca kurulmuş olan Zarha Mountain Resort, huzuru istiyorsanız Trabzon Zarha Dağında sizi bekliyor diyebiliriz. Eğer güne kul cıvıltıları ile başlayıp, tertemiz orman havasını içinize çekmek istiyorsanız sizin konaklama noktanız Zarha Mountain Resort olmalı diyebiliriz. Odaların tamamının da deniz ya da orman manzaralı olması gerçekten büyük avantaj diyebiliriz.

Novotel Trabzon: Trabzon Yomra’da yer alan otel tam da bir şehir oteli diyebiliriz. Havaalanı ve şehir merkezine de yakın olmak isterseniz Novotel de rahatlıkla konaklayabileceğinizi düşünüyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir