Cep Telefonu Konuşma Kayıtları Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. Genel

Cep Telefonu Konuşma Kayıtları Nasıl Alınır?

0

Cep telefonu konuşma kayıtları nasıl alınır son zamanlarda pek çok kişi tarafından sorulan merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak burada bilinmesi gereken önemli bir detay vardır ki o da şudur; cep telefonundan kayıt almak ile cep telefonu kayıtlarını almak birbirinden farklı şeylerdir. Yani arama kayıtları almak istiyorsanız çok daha farklı yaptırımlar uygulamanız gerekli olacaktır. Ancak cep telefonunuzdan yapılan bir görüşmeyi kaydetmek istiyorsanız bunun için cep telefonunuza bir program kurmak yeterli olacaktır. Telefon konuşmaları önceden belirlenmiş olan bir kanun nedeniyle ancak özel durumlarda verilmek suretiyle kayıt altında tutulan bir takım belgeler içerisinde yer alır. Bu sebepten dolayı da arama kayıtları hangi operatör ile çalışıyorsanız o operatör tarafından belirli bir süre kayıt halinde tutulmak zorundadır.

Cep Telefonu Konuşma Kayıtları Nasıl Alınır?
Cep Telefonu Konuşma Kayıtları Nasıl Alınır?

 Telefon Arama Kayıtları Nasıl Bulunur?

Pek çok kişi tarafından merak edilen konulardan biri olan cep telefonu için telefon arama kayıtları nasıl bulunur konusu ile ilgili olarak, abone olduğunuz operatör firmanıza yazılı bir başvuru yapmanız gerekli olacaktır. Bu hususta cep telefonunuzun arama geçmişiniz incelenmesi gerekir. Eğer ki cep telefonu Hattınız sizin üzerinize ise bu konuda işiniz çok daha kolay olacaktır. Neden diye soracak olursanız çünkü ancak hat sahibinin başvurusu ve izni dâhilinde yapılacak olan bu işlem gizlilik arz ettiği için son derece hassas bir inceleme ile yapılır. Bu sebepten dolayı da hat sahibinin izni olmadan böyle bir girişimde bulunmak suçtur.

 Cep Telefonu İçin Telefon Arama Geçmişi Nasıl Bulunur?

Cep telefonlarında akıllı telefon uygulaması sayesinde arama geçmişi belirli bir süre için tutulabilir. Cep telefonu arama geçmişi nasıl bulunur diye soracak olursanız ilk olarak cep telefonunuzun arama kaydı bölümüne bakmanız faydalı olacaktır. Ancak belirli bir süre sonra arama kayıtlarını kaybolabilir. Ya da siz cep telefonunun arama geçmişini silmiş olabilirsiniz. Bir takım telefon arızaları sonucunda da arama geçmişi silme ihtimali yüksek olacaktır. Böyle bir durumda cep telefonunuzun arama kaydına ihtiyaç duyuyorsanız bunu operatörünüzden talep edebilirsiniz. Telefon operatörleri arama kaydını kaç yıl saklar? Gibi bir sorunun cevabı 5 yıldır.

Bütün telefon operatörleri kanunen arama kayıtlarını 5 yıl süreyle saklamak zorundadır. Bu sebepten dolayı cep telefonu arama kayıtlarınızı almak istiyorsanız Eğer ki aradığımız arama kaydı 5 yıl süreyi aşmamış olan bir arama kaydı ise operatörünüzden çok rahat bir şekilde bulmanız mümkün olacaktır.

Cep telefonunuzun son 5 yıl içerisinde yapmış olduğu tüm arama kayıtlarını, yazılı bir dilekçe ile cep telefonu operatörünüzden talep edebilirsiniz. Cep telefonu arama kaydı bulma yolları içerisinde bir de kullanmış olduğunuz cep telefonu firmasının operatör sayfasından internet yoluyla talepte bulunabilirsiniz. Fakat bunu yapabilmek için 5 yıl boyunca aynı operatörle çalışıyor olmanız gerekecektir. Eğer ki bu süre içerisinde bir operatör değişikliği yapmış iseniz daha önceki eski operatörünüzden bu talepte bulunabilirsiniz.

Cep Telefonu Konuşma Kayıtları Nasıl Alınır?
Cep Telefonu Konuşma Kayıtları Nasıl Alınır?

 Telefon Konuşmaları Kaydı Nasıl Alınır?

 Telefon konuşmaları kaydı nasıl alınır sorusu biraz sorun arz eden bir sorudur. Ülkemizde cep telefonu görüşmelerinin kaydının tutulması kanunlara aykırıdır. Her ne kadar bu konu ile ilgili olarak bir takım uygulamalar olsa da bunu ancak devletin yetkili kurumları yapabilir. Bu sebepten dolayı da ancak özel bir durum yaşanmış ise cep telefonu konuşma kayıtları alınabilir.  Telefon görüşmesi ses kaydı alma gibi bir durum sadece ve sadece mahkeme kararı ile mümkün olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir