Dünyanın En Eğlenceli Tema Parkları Nerededir?
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Dünyanın En Eğlenceli Tema Parkları Nerededir?

0

Dünyanın en eğlenceli tema parkları nerededir? Sorusuna cevap vermeden önce “Tema park nedir?” sorusuna cevap vermek gerekir. Tema parklar, çocuklar ya da yetişkinler için dizayn edilen büyük eğlence parkları olarak tanımlanabilir. Tema parklar turizme oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Bu parklar macera, bilim – kurgu, su altı, gökyüzü gibi pek çok konu üstüne tasarlanabilmektedir. Tema parklar içinde yer alan kaleleri, havuzları, gemileri, hayvanları, maketleri ya da sıra dışı figürleri ile hem çocukların hem de yetişkinlerin ilgisini çekmeyi başarır.

İşte sizin için sunacağımız birkaç Dünyanın en ünlü eğlenceli tema parkları olarak bilinenler…

Dünyanın En Eğlenceli Tema Parkları Nerededir
Dünyanın En Eğlenceli Tema Parkları Nerededir

Universal Studios – Japonya

Universal Studios, Japonya’ da yer almaktadır. Özellikle hayvan temalı parkları seven kişiler, eğer Japnya’ ya gidecekse mutlaka Universal Studios’ a uğraması tavsiye edilir. Florida ve California’ da yer alan pek çok cazibe merkezine sahip olmasına rağmen aslında bu park kendine has pek çok etkinlik ve gösterileri ile emsallerinden farklılık göstermesiyle ön plana çıkar.

Universal Studios Parkı’nın 31 Mart 2021 tarihinde yeniden ziyarete açıldığı biliniyor. Bu yıl içinde yaklaşık olarak on bir milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan parkın ziyaretçilerin çoğu Japon turistlerden ve Güney Kore ile Çin gibi başka Asya ülkerinden gelen yabancı turistleri ağırladığı bilinir. Ayrıca bu parkın her yıl yaklaşık olarak 8 milyon turisti ziyaretçi olarak kendine çeken bir cazibe merkezi olarak tanımlamak da yanlış olmayacaktır

Gröna Lund – Stockholm, İsveç

Gröna Lund, İsveç’ in Stockholm şehrinde yer alan ve tam manasıyla İsveç kültürünü  yansıtan bir tema park olarak biliniyor. Gröna Lund’ ın 1883 yılında açılmış olması, bu parkı dünyanın en eski tema parkı olarak isimlendirmemize sebep oluyor. Gröna Lund, Nisan ayından Eylül ayına kadar düzenlenen yaklaşık olarak 30’ un üstünde adrenalin dolu etkinlikler ve konserler düzenlenen bir park olarak karşımıza çıkar.

Grona Lund’ ta konser veren ünlü sanatçılardan bazıları şunlardır: 1977, 1978 ve 1980′ de Bob Marley, 1973′ te ABBA, 1984′ te Europe, 1997′ de The Cardigans, 1999′ da Robyn, 2002′ de Caesars, 2003’ te Alban, 2003’te A * Teens, 2013’ te Pop Icon, 2014’ te Tove Lo, 2014’ te Meshuggah, 2015’ te Basshunter, 2016’da Deep Purple, 2017’ de Ghost in, 2017’ de Zara Larsson, 2019’ da ise Gojira ile Sting bu ünlü parkta şarkılar söylemiştir.

Gröna Lund Parkı’ nın ziyaretçi rekoru, 1980 yılında düzenlenen Bob Marley konseri için parka gelen 32.000 kişinin katılımıyla kırılmıştır.

Tivoli Bahçeleri (Kopenhag, Danimarka)

İtalya’daki Tivoli Bahçeleri ile karıştırılmamalıdır. Kopenhag’ın Tivoli Bahçeleri ulusal bir hazinedir. 1843’te kurulan, Hans Christian Anderson ve Walt Disney için yaratıcı ilham kaynağı oldu. Park kısmen bahçe, kısmen ortak restoran ve kısmen tema parkıdır. Park, geceleri renkli ışıklar yandığında dönüşerek eğlenceli bir aile gecesi için mükemmel bir peri masalı zemini oluşturur.

Tivoli Bahçeleri’nin 15 Ağustos 1843 tarihinde açıldığı biliniyor. ‘te açıldı ve Klampenborg (Danimarka) ve Wurstelprater (Avusturya) yakınlarındaki Dyrehavsbakken’den sonra dünyanın en eski üçüncü eğlence parkı.

4,6 yılında 2017 milyon ziyaretçi ile Tivoli, Europa-Park’tan sonra dünyanın en popüler sezonluk parkı ve Disneyland Park, Europa-Park, Walt Disney Studios Park ve Efteling’in ardından Avrupa’nın en çok ziyaret edilen beşinci parkıdır. Kopenhag’ın merkezinde yer almaktadır.

Dünyanın En Eğlenceli Tema Parkları Nerededir
Dünyanın En Eğlenceli Tema Parkları Nerededir

Park, en çok 1914’te inşa edilen ahşap lunapark treni Rutschebanen veya bazılarının dediği gibi Bjergbanen (Dağ Treni) ile bilinir. Bugün hala faaliyet gösteren en eski ahşap hız trenlerinden biridir. Bir operatör, yokuş aşağı giderken çok fazla hız kazanmaması için frenlemeyi kontrol eder. Bu bir ACE Coaster Classic’tir.

Tokyo Disneyland – Japonya

Japonya’ da yer alan Tokyo Disneyland, aslında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ünlü Disney parklarının bütün nostaljisini Japonya’ ya taşıyor ve tüm bu nostaljiyi Japon kültürü ile sentezlemesi ile biliniyor. Bu park bir çok Disney mekanına ve ünlü figürlerine ev sahipliği yaparak Japonya’ ya gelen turistleri kendine çekmeyi başarıyor.

Tokyo DisneySEA – Japonya

Tokyo DisneySEA, dünyanın en iyi tema parkı olarak kabul görmektedir. Bu park, dünyanın diğer Disney temalı parklarında görülmeyen özellikleri ile diğer parklardan farklılaşıyor. Eğer Tokyo DisneySEA’ yı ziyaret edecek olursanız Sinbad’ın Yolculuğu, Dünyanın Merkezine Yolculuk ya da Yükselen: Fantastik Uçuş filmlerini görebilmeniz mümkündür.

Efteling – Hollanda

Efteling Hollanda’nın Kaatsheuvel şehrinde bulunmaktadır.  Efteling ziyaretçilerine eski masalları ve mitleri yansıtan yürüyüş alanları ile ya da bu iki unsuru görebilecekleri gösteriler ile Avrupa’da yer alan oldukça etkileyici bir tema parkı olarak tanınıyor. Bu tema parkın açılış tarihi 31 Mayıs 1952’dir. Hollanda’nın en büyük eğlence parkı olduğu bilinen Efteling hem çocukların hem de yetişkinlerin ilgisini çeken bir parktır. Bu park da dünyanın eski tema parklarından biri olarak bilinir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir