Dünyanın En Güzel Havalimanları Nerededir?
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Dünyanın En Güzel Havalimanları Nerededir?

0

Konu Başlıkları

“Dünyanın en güzel havalimanları nerededir” konusu hem ülke ekonomilerini hem de turizmini yakından ilgilendiren bir konudur.

Havalimanları konumlandıkları ülkelere prestij kazandıran en önemli yapılardır. Bir ülkenin ve şehrin refah düzeyi havalimanlarına bakılarak net şekilde anlanabilir. Havalimanlarına sadece uçakların kalkış ve iniş yaptığı yer olarak görmemek gerekiyor.

Havalimanları, bir ülkeyi tanıtmada kullanılan önemli reklam araçlarındandır. Günde milyonlarca yolcuğu konuk eden havalimanları aynı zamanda birçok kişinin para kazandığı yerlerdir. Havalimanları, bir yaşam alanı olarak görülebilir. Bir havalimanı kuruluşunda milyar dolarlar harcanmaktadır. Havalimanları devamlı uluslararası kurumlar tarafından incelemeye tabi tutulur. Bu incelemelerin akabinde dünyanın en iyi havalimanları listesi oluşturulur.

Dünyanın En Güzel Havalimanları Nerededir
Dünyanın En Güzel Havalimanları Nerededir

Dünyanın En İyi Havalimanları

Skytrax gibi saygın kurumlar tarafından oluşturulan dünyanın en iyi havalimanları listesi şu şekildedir:

Osaka Havalimanı- Japonya

Japonya, havalimanı yönünden dikkat çeken bir ülkedir. Ülke devamlı havalimanlarıyla gündeme geliyor. Osaka Havalimanı hem işleyiş hem de tasarımıyla göze çarpıyor.

İlginizi Çekebilir: Eskişehir Kaplıca Otelleri

Narita Havalimanı- Japonya

Yukarıda belirttiğimiz gibi Japonya havalimanı konusunda kendini aşmış bir ülke. Japonya’nın refah seviyesindeki yüksekliğini havalimanlarından daha iyi anlayabiliriz.

Tokyo Haneda Havalimano- Japonya

Japonya dünyanın en kalabalık ülkelerindendir. Tokyo’ysa en kalabalık kenti olarak biliniyor. Tokyo Haneda Havalimano, dünyanın en güzel ve en iyi havalimanları içerisinde yer alıyor. Bulunduğu bölgede en çok uçuş noktalarındandır.

Dubai Havalimanı- BAE

Travel& Leisure anketi verilerine göre Dubai Havalimanı, en çok beğenilen havalimanlarındandır. Hepimiz bildiği üzere Dubai, son dönemlerde inşaat sektöründeki projelerle dikkat çekmeye başladı. Hal öyle olunca Dubai Havalimanı ’da dünyadaki iş adamlarının uğrak noktası haline geldi.

Hong Kong Havalimanı

Londra, New York ve Hong Kong finansın kalbinin attığı yerler olarak kabul ediliyor. Dünyanın en önemli finans merkezlerinden Hong Kong, havalimanıyla da dikkat çekiyor. Hong Kong, uluslararası denetimlerde hep en iyiler içerisinde yer almayı başarıyor. Hong Kong Havalimanı, her yıl çok sayıda misafir ağırlıyor.

Hamad Havalimanı- Katar

Katar’ın başkenti Doha kentinde yer alan Hamad Havalimanı, dünyanın en iyilerinden olduğunu söyleyebiliriz.

Dünyanın En Güzel Havalimanları Nerededir
Dünyanın En Güzel Havalimanları Nerededir

İncheon Havalimanı- Güney Kore

Dünyanın en güzel havalimanları listesi içerisinde yer alan İncheon Havalimanı, Uzak Doğu’yu temsil ediyor. Güney Kore’nin Incheon kentinde yer alan bu havalimanı Travel & Leisure okuyucuları anketinde en iyiler içerisinde yer almayı başarmıştır.

İstanbul Havalimanı- Türkiye

İmcheon Havalimanı’nı listesine alan Travel& Leisure dergisi okuyucuları aynı şekilde en iyiler listesine İstanbul Havalimanı’nı da koymuşlardır. İstanbul Havalimanı, Travel& Leisure dergisinin her sene düzenli olarak okuyucularına sunduğu World’s Best Awards anketinde dünyanın en iyisi seçilmiştir.

Singapur Changi Havalimanı- Singapur

Singapur dünyanın en yüksek refah seviyesi yüksek şehir devletlerindendir. Singapur Changi Havalimanı, Dünyanın en iyi havalimanları listesine Travel& Leisure dergisi okuyucularının oylamasıyla girmiştir.

Zürih Havalimanı- İsviçre

Avrupa’dan dünyanın en iyi havalimanları listesine giren iki ülke var. İsviçre’de İstanbul’la birlikte bu unvana sahip olmuştur. Zürih Havalimanı, Avrupa’daki önemli transfer noktalarındandır. Zürih Havalimanı, dünya genelinde yolcular tarafından çok beğeniliyor.

Dünyanın En İyi Havayolu Şirketleri

Dünyanın en iyi havayolu şirketleri konusundan havalimanlarından bahsettikten sonra bahsetmesek olmaz. Kaliteli hizmet anlayışıyla, yolcu memnuniyetini ön planda işte dünyanın en iyi havayolu şirketleri;

Qatar Airways

Skytrax tarafından Qatar Airways her sene hemen hemen en iyi havayolu şirketi seçiliyor.

ANA All Nippon Airways

Dünyanın en iyi havayolu şirketlerinden biri de Ana All Nippon Airways’tır. Asya kıtasındaki en iyi business class’ı olduğunu söyleyebiliriz. Skytrax tarafından Japonya’nın en iyi havayolu personeli ödülüne layık görülmüştür.

Eva Air

Eva Air’in uçak ekibi, kabinin içinde sağladığı hijyen sayesinde temiz uçak ödülünü kazandılar. Aynı zamanda Eva Air, ikram ödülünü de kazandılar.

Air New Zealand

Avustralya Pasifik ile çevresindeki pek çok havayolu şirketini geride bırakarak en iyiler içerisinde yer almayı başardı. Air New Zealand, diğer şirketlerle kıyaslandığında yolcularına daha çok ayrıcalıklar tanıyor.

China Southern Airlines

China Southern Airlines’in bu liste içerisinde yer almasındaki ana neden daha önceki dönemlerde kendini kanıtlamış olmasıdır.

Quantas Airways

Ekonomik sınıf ayrıcalıkları yanında koltuk rahatlığıyla da öne çıkan bir firma olmuştur.

Cathay Pacific Airways

Cathay Pasific Airways hem güvenlik hem de teknolojik alanında öne çıkıyor.

Skytrax Nedir ve En İyileri Neye Göre Belirliyor?

“Skytrax nedir ve en iyileri neye göre belirliyor”; her yıl online olarak düzenlediği anketlerden en iyi havalimanlarını belirleyen bir web sayfasıdır. Skytrax anketleri;

 • 105 farklı ülke,
 • 87 milyon yolcu gösterimleri doğrultusunda hazırlanmaktadır,
 • 325’i geçen havayolunu kapsıyor,
 • Koltuk konforu,
 • Biniş prosedürleri,
 • Hizmet kalitesi gibi 49 özellik ele alınıyor.

Skytrax en iyi listesinde daha çok Asya’daki havayolu şirketleri yer alıyor. Skytrax, yorucu ve sıkıcı yolculuklarda yolcuların hizmetler karşısında nasıl keyiflendiğini, memnun kaldığını anlatmak için bu anketi düzenliyor. Firma sayısının artmasına bağlı olarak bu listenin önemide çok arttı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir