Dünyanın En Sağlıklı Ülkeleri Neresidir
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Dünyanın En Sağlıklı Ülkeleri Neresidir

0

Dünyanın en sağlıklı ülkeleri neresidir bakıldığı zaman Avrupa Ülkeleri ve Avusturalya uluslararası sağlık sistemleri açısından dünyada önde gelen ülkeleri arasında bulunuyor. Özellikle ilk sırada Norveç gelirken ardından Hollanda ve Avustralya geliyor.  En sağlıklı ülkeler belirlenirken özellikle yaşam beklentisi, sigara kullanımı, çevresel faktörler, obezite mücadelesi gibi farklı kriterlere bakıldı. Yaklaşık olarak 169 ülkeyi kapsayan bu çalışmadan en sağlıklı ülke İspanya olarak görülüyor. Dünyanın en sağlıklı ülkeleri genel olarak,

1.İspanya

2.İtalya

3.İzlanda

4.Japonya

5.İsveç

6.Avustralya

7.Singapur

8.Norveç

9.İsrail

10.Lüksemburg

Dünyanın en sağlıklı ülkeleri konusunda ilk 10’da ağırlıklı şekilde Avrupa ülkeleri bulunuyor. Asya bölgesinin de en sağlıklı ülkesi olarak Japonya’nın yanı sıra Avustralya ve İsrail ilk 10’a girmiş durumda. Birleşmiş Milletler verilerine göre İspanya, doğumda en yüksek yaşam beklentisine sahip bir Avrupa Birliği Ülkesi oluyor. Yeni haberlere göre de ortalama yaşam beklentisinin 2040 senesinde kadar 86’ya çıkması bekleniyor. Bu durum da İspanya sağlıklı ülke olarak dünya lideri olmaya başladı.

Dünyanın En Sağlıklı Ülkeleri Neresidir
Dünyanın En Sağlıklı Ülkeleri Neresidir

Dünyanın En Sağlıklı Ülkesi İspanya

Araştırmacı olan kişiler İspanya ile birlikte ve listede ikinci sırada bulunan İtalya’daki beslenme alışkanlıklarının da bu ülkelerin sağlık seviyelerini açıklayabilecek önemli bir gösterge olabileceğine dikkat çekmektedir aynı zamanda tıp alanında en gelişmiş ülkeler arasında İspanya bulunuyor.

Bunun yanı sıra Navarra Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmalarına göre de özellikle halkın büyük bir kesiminin az yağ ile tercih edildiği beslenme tarzına göre daha az kalp rahatsızlığı görüldüğü dikkat çekiyor. İspanya’da fast food tarzı beslenme diğer ülkeler kadar yaygın değil ve özellikle Akdeniz sahillerinde yüzme ve sörf gibi olanaklarla İspanya dünyada sağlıklı ülkeler arasında bulunuyor.

Dünyanın En Sağlıklı Ülkesi Neye Göre Belirleniyor?

Dünyanın en sağlıklı ülkelerinde en öne çıkan durumlardan biri beslenme biçimi olabilmektedir. Özellikle doğal besinler ile yapılan yemekler, düzenli olarak spor yapmak veya uygun yaşam koşulları gibi birçok faktörün sağlık üzerinde etkisi bulunuyor. Tüm bu kriterler göz önüne alındığı zaman yapılan araştırmalar ve anketler sonucunda en sağlıklı ülke belirleniyor. Dünyanın en sağlıklı ülkesi neye göre belirleniyor konusunda bazı kriterler,

 • Halkın spor salonlarına gitme düzeyi bu durumda etkendir. Çünkü kişilerin yaşam kalitesi ile ortalama yaşam süresini arttıran önemli etkenlerden biridir.
 • Beslenme düzeyi, ürünlerin sağlıklı koşullarda üretilmesi de en önemli etkenlerden. Özellikle yeme konusunda öne çıkan ülkeler, et tüketimi fazla ve şekerli, yağlı besinlerin az tüketilmesi önemli derecede etkiliyor.
 • Alkol ve sigara tüketimi bir ülkede sağlık durumunu belirleyen en önemli kriterler arasında yer alıyor.

Dünyanın En Sağlıklı Ülkesi Son Sırada Kim Var?

Dünyanın en sağlıksız ülkesi veya ülkeleri çok fazla olsa da en sağlıksız ülkeler arasında Çekya, Rusya, Belarus, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Polonya, Lüksemburg ve en sonda ABD bulunuyor. Bu ülkelerin genel sorunu alkol ve sigara tüketiminin fazla olması. Litvanya ile aynı olan ABD, dünyada en yüksek oranda obezite sorununa sahip ülkelerdendir. Yetişkin nüfusunun yüzde 35 kadarı tehlikeli derecede fazla kilolu olarak sınıflandırılmış durumda.

Dünya sağlık hizmetleri sıralaması arasında aşağılarda olan Polonya, Rusya ve diğer ülkelerde özellikle gençlikten başlayan fazla alkol ve sigara tüketimi bulunuyor. Bunun dışında Slovakya nüfusun %27 kadarının obez olması ve alkol tüketiminde yüksek olması da en sağlıklı ülkeler arasında bulunmasına yol açıyor. Özellikle Rusların kahvaltıda bile alkol tükettiği biliyor ve ülkede kişi başı senede ortalama olarak 13,7 litre alkol ve 2.690 adet sigara içildiği bilinmektedir.

Türkiye Sağlık Sektöründe Kaçıncı Sırada

Türkiye sağlık sektöründe kaçıncı sırada genel olarak dünya genelinde Yunanistan, Türkiye, İsrail ve İspanya başta olmak üzere Akdeniz üyeleri beslenmeye bağlı ölüm olaylarının en az yaşandığı ülkeler arasında yer alıyor. Avustralya, İspanya ve Fransa ardından Türkiye ve Yunanistan 100 binde 142 ölüm oranı ile en sağlıklı beslenen ülkeler arasındadır. Türkiye sıralamada 28. Ülke olarak biliniyor. Dünya Sağlık örgütü ile yapılan bu veride özellikle İstanbul dikkat çekmektedir.

Dünyanın En Sağlıklı Ülkeleri Neresidir
Dünyanın En Sağlıklı Ülkeleri Neresidir

Dünyanın En Sağlıklı Ülkesini Kim Belirliyor?

Dünyanın en sağlıklı ülkesi Dünya Sağlık Örgütü ile belirlenmektedir. Birleşmiş Milletler çatısı altında bulunan Dünya Sağlık Örgütü her sene yaptığı araştırmalarda dünyanın en sağlıklı ülkelerinin listesini çıkartmakladır. Dünya Sağlık Örgütü genel olarak Birleşmiş Milletler Çatısı altında 1948 senesinde kuruldu ve yaklaşık 150 farklı ülkede faaliyet göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü içerisinde 7 bini aşkın kişi görev yapıyor.

Dünya Sağlık Örgütü içerisinde yaklaşık 194 kişi bulunuyor ve Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü içerisine üye olmuş durumda. Dünya Sağlık Örgütü uluslararası sağlık çalışmalarının koordinasyonunu ve aynı zamanda eşgüdümünü sağlamaktadır. DSÖ’nün ana çalışma alanı bakıldığı zaman her ülkede bulunan vatandaşları kapsayacak sağlık çalışmaları yapmak, acil durumlarda önleyici politikalar ile harekete geçmek ve herkes için sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirme çalışmalarını yürütmektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir