Edremit Sevgiliyle Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Edremit Sevgiliyle Gezilecek Yerler

0

Edremit Sevgiliyle Gezilecek Yerler – Çanakkale ilimize bağlı Edremit, Çanakkale’nin merkezine oldukça yakın bir konumdadır. Doğal güzellikleri ve yeşil dolu manzarası ile ülkemizin saklı cennetlerinden biri olarak görülen Edremit, çeşitli turizm mekanları sayesinde yüz binleri geçen turist sayısıyla her yıl insanları konuk almaktadır. Gezmeyi sevenlerin sıkça tercih ettiği ilçelerden biri olan Edremit, içerisinde tarihi yapılarından, doğal güzelliklere pek çok farklı mekan bulundurmaktadır. Doğayla iç içe, geniş bir doğal alana sahiptir. Göller, şelaleler, tarihi yerler ve müzeler, tabiat parkları gibi pek çok gezilecek yere sahiptir.

Kaz Dağları Milli Parkı

Kaz Dağları Milli Parkı, Edremit merkeze 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kaz Dağları Milli Parkı, doğa harikaları ile meşhurdur. Yıl boyunca yüz binlerce ziyaretçinin uğradığı bu yer oldukça büyük ve geniş bir alana yayılmaktadır. Milli parkta şelale, göl ve birçok eşsiz mimari yapı bulunmaktadır. Kaz Dağları Milli Parkı’nda pek çok yerde harika manzaralar eşliğinde fotoğraflar çekebilir ve bu bölgede kamp yapabilirsiniz. Yılın boyunca her gün ziyaretçilere açık, giriş ücreti ise 13 ila 17 TL arasındadır.

Edremit Sevgiliyle Gezilecek Yerler
Edremit Sevgiliyle Gezilecek Yerler

Edremit Sevgiliyle Gezilecek Yerler: Altınkum Plajı

Edremit’in merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Altınkum Plajı, sakin ve temiz plajı ve de denizi ile ülkemizin mavi bayrağa sahip plajları arasındadır. Oldukça ilgi gören bu plaj her yılın yaz aylarında turistler tarafından tercih edilen yerlerdendir. 5 kilometre uzunluğundaki plaj, piknik ve kamp yapabileceğiniz alanlar da içerisinde bulundurmaktadır. Edremit’in en çok rağbet gören yerlerinden biri olan Altınkum Plajı doğa ve huzur severlerin uğrak noktalarından biridir. İster yürüyerek ister bisiklet ile plaj boyunca tur atabilirsiniz. Giriş ücreti olmayan plaj, sürekli olarak özenle temiz tutulmaktadır yani içiniz rahat bir şekilde burayı tercih edebilirsiniz.

Sütüven Şelalesi

Edremit ilçesine 20 kilometre uzaklıkta yer alan doğal güzelliklerden biridir. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Sütüven Şelalesi büyük bir alanı kaplamaktadır. Suyunun sıcaklığı 7 derece civarlarında olan ve hızlı akan bir şelaledir. Bulunduğu harika doğayı kirletmeden kamp yapma şansınızın da bulunduğu yerin önceden gelenlerin fotoğraf çektikleri veya çekildikleri bölge artık korunma altındadır.

Tahtakuşlar Etnografya Galerisi

Edremit merkezine mesafesi 25 kilometre olan Tahtakuşlar Etnografya Galerisi, çevreden getirilen pek çok kültürel mirasın ve de tarihi eserin bulunduğu, tarihi değer açısından önemli bir galeridir. Oldukça çok ziyaret edilen bu galeri, farklı medeniyetlerle birlikte Türk medeniyetlerinin kültürünü yansıtmaktadır. Aynı zamanda Kurtuluş Savaşı dönemine ait savaş eşyalarının ve çeşitli eski dönem savaş eşyalarının bulunduğu Tahtakuşlar Etnografya Galerisi’nin giriş ücreti 6 Türk lirasıdır.

Edremit Sevgiliyle Gezilecek Yerler
Edremit Sevgiliyle Gezilecek Yerler

Edremit Sevgiliyle Gezilecek Yerler: Kazdağı Müzesi

Kazdağı Müzesi, Edremit ilçesinin merkezinden 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kültürel ve tarihi pek çok mirası bünyesinde bulunduran müze, yukarıda bahsettiğimiz Tahtakuşlar’ın aksine çok daha fazla kültürel ve tarihi esere sahiptir. 1000 metrekarelik büyük bir alana sahip müze tamamıyla kapalıdır. Mimarisi ile de ilgi görmekte olan Kazdağı Müzesi her yıl turistleri içeriye çekmekte, Kaz Dağları’nın doğal eserleri ve doğal yapıları içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden müze tarihi ve kültürel açıdan oldukça önemli bir konumdadır. Saat sabah 9 ile akşam 5 saatleri arasında açık olan müzenin giriş fiyatı 3 ile 7 tl arasındadır.

Mıhlı Çayı Taş Köprü
Mıhlı Çayı Taş Köprü, Edremit’e 40 kilometre uzaklıkta ve Çanakkale sınırına yakın bir bölgededir. Mimarisi turistler tarafından oldukça beğenilen bu yapı 200 yıl gibi bir geçmişe dayanmaktadır. Ziyaretçilerin özellikle güzel fotoğraflar çekildiği bir yerdir ve ziyaret edilmesi gereken doğal mekânlardan biridir.

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir