Ege’de Kışın Gezilecek Yerler 
 1. Anasayfa
 2. Ege

Ege’de Kışın Gezilecek Yerler 

0

Konu Başlıkları

Kış mevsimi günlerinde Ege’de kışın gezilecek yerler ile ilgili paylaşım yaparak böyle bir düşüncesi olanlara yardımcı olmaya çalışacağız. Gezmek, yeni yerler görmek, ziyaret etmek gibi etkinlikler sadece yaz aylarına ve sıcak havalara mahsus değil elbette. Her bir noktası birbirinden muazzam olan yurdumuzun her bir köşesi yazı, kış farklı farklı güzelliklere sahip olmaktadır. Doğa harikası yurdumuzun,

Ege’nin her mevsim ayrı olan güzelliklerinden kış mevsimine has olanları seçerek aktarmak istiyoruz. Yaz tatili için uğrak bir nokta olarak bilinen Ege, kış aylarında da gezilecek ve görülecek birçok güzelliği ile siz kıymetli ziyaretçilerini bekliyor adeta. Keşfedilmeyi bekleyen, henüz yeni yeni vitrine çıkan ve çok daha fazla güzellikleri ile kışın gezmek isteyenlere Ege’yi rahatlıkla önerebiliriz. Gelin hep birlikte bahsi geçen yerlere bir göz atalım. 

Her bir köşesi tarih kokan, doğa ile iç içe harika bir coğrafyada bulunan Ege’yi anlatmaya nereden başlasak şaşırıyoruz adeta. Elbette tamamını burada anlatmamız mümkün değil ama nereleri aktarsak kalan yerlere de büyük haksızlık etmiş olacağız. Bu ahval içerisinde beli başlı yerleri ele alarak kısa kısa anlatmaya çalışalım.  

 Ege’de Kışın Gezilecek Yerler Listesi

 • Ayvalık 
 • Bergama Akropol 
 • Efes Şirince 
 • Büyülü Herakleia 
 • Denizli Nikfer 
 • İzmir Seferihisar
 • Fethiye
 • Gölcük 
Ayvalık Gezilecek Yerler
Ege’de Kışın Gezilecek Yerler – Ayvalık

Ayvalık 

Ayvalık, en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Assos yani Aristo’nun yaşadığı şehirdir. İda dağı yamaçlarında Eski Liman ve Kadırga’sı ile yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da pek çok kimse tarafından ziyaret edilmektedir. Günü birlik gezilebileceği gibi pansiyon ve otelleri ile dilediğiniz kadar konaklayabileceğiniz harika bir beldedir.  

Bergama Akropol 
Ege’de Kışın Gezilecek Yerler -Bergama Akropol

Bergama Akropol

Tarihin en önemli kültürel antik kentlerinden birisi olan Bergama Akropol, M.Ö 200’lü yıllarda kütüphanesindeki 200 bin civarı kitabı ile nam salmıştır. Antik çağların en önemli kültürel yerleşim yerlerinden birisi olmasının yanı sıra su tedavisinin de uygulandığı dünyanın ilk sağlık merkezi yine burada yer almaktadır. Burası aynı zamanda eczacılığın sembolü olarak kullanılan tas üstünde yer alan direğe sarılı 2 yılanın doğduğu yer, Askeplion’dur.

Günümüzde Berlin’de bulunan Zeus Tapınağı yakın bir zamana kadar asıl vatanı olan burada dimdik ayakta durmaktaydı. Her yani tarih ve kültür fışkıran Bergama, Ege’de kışın gezilebilecek yerler arasında rahatlıkla önerebileceğimiz noktalardan birisi olmaktadır.  

Efes Şirince
Ege’de Kışın Gezilecek Yerler – Efes Şirince

Efes Şirince 

Eski uygarlıklardan Mayaların takvimine göre dünyanın sonu geldiğinde buradan yaşamın devam edileceğine inanılan Efes Şirince, tarih boyunca bu inanış sebebiyle önemli bir belde olmayı başarmıştır. Takvimin 21 Aralık 2012’de bitmesi ile kıyametin kopacağına inananlar tarafından büyük bir ziyaretçi akınına uğrayarak şöhretinin zirvesine çıkan köy, halen popülerliğini korumaya devam etmektedir. 

Selçuk ilçesine bağlı olmasına karşın Kuşadası’na daha yakın olan köyün etrafında dünyanın 7 harikasından birisi olarak kabul gören Artemis Tapınağı, Efes Antik Kenti, Hristiyanların kutsal mabetlerinden birisi olan ve inanışlarına göre ziyaret ettiklerinde hacı oldukları Meryem Ana Kilisesi, Yedi Uyuyanlar Mağarası, antik hamamlar, Celsius Kütüphanesi, tiyatro ve teras evler bulunmaktadır. 

Bir bütün olarak bakıldığında tüm buraları gezmek rahatlıkla birkaç günü alacaktır. Bu nedenle kışın dahi buralar ziyarete açık olup, civardaki uygun konaklama yerlerinde kalarak rahatlıkla gezilebilecektir.  

Büyülü Herakleia 

İzmir’e 160 km uzaklıkta bulunan Bafa Gölü yanındaki Büyülü Herakleia, kış aylarında Ege’de ziyaret edilebilecek, gezilip görülebilecek yerlerden birisidir. Bafa Gölü, kışın etrafında yürüyüş yaparak gezmek için son derece ideal bir yer olmaktadır. 

Kapıkırı olarak bilinen Herakleia’da her an hava koşulları değişerek tam tersine dönebilmektedir. Hava günlük güneşlikken bir anda kararıp fırtınaya, şimşek ve gök gürültüsüne dönebilmektedir. 

Hayvancılık ve tarımsal faaliyetleri ile klasik bir köy gibi görünse de birçok kimse tarafından gizemli ve büyüleyici bir yer olarak görülmektedir. Kışın burayı ziyaret ederek pansiyonlarda konaklayabilir, trekking (dağ yürüyüşü) turları ile etrafın gizemini çözmeye çalışabilirsiniz. Aynı zamanda göldeki adacıklar, Bizans Kalesi ve Athena Tapınağı bölgedeki gezilip görülesi yerlerdendir. 

Denizli Nikfer
Ege’de Kışın Gezilecek Yerler – Denizli Nikfer

Denizli Nikfer 

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı bir mahalle olan Nikfer, kışın karın tadını doyasıya yaşamak isteyenler için Ege’deki ender yerlerden birisidir. Yapımı nihayete ermek üzere olan Bozdağ Kayak Merkezi, Ege’de kışın gezilecek yerlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğa sporları, belediye ekiplerince düzenlenen çeşitli etkinlikler ve doğal güzellikleri ile kışın dahi çok hareketli zamanlar geçirmek için son derece ideal bir beldedir Nikfer.  

İzmir Seferihisar
Ege’de Kışın Gezilecek Yerler – İzmir Seferihisar

İzmir Seferihisar 

Ege’nin önde gelen ilçelerinden birisi olan Seferihisar, temiz havası ve sakin doğası ile göze çarpmaktadır. Özellikle kış aylarında çok şirin ve sakin bir atmosfere bürünen bölge huzur ve sükûneti arayanların uğrak noktalarından birisi olmaktadır. Birkaç günlüğüne gelerek bölgede gezmek isteyenler için hem merkezde hem de ormanlık alanda konaklama alanları mevcuttur.  

fethiye
Ege’de Kışın Gezilecek Yerler – Fethiye

Fethiye

Yaz aylarının en çok turist çeken bölgelerinden birisi olan Fethiye, kışın da denize girilebilecek ender yerlerden birisidir. Dünya çapında şöhretiyle dikkat çektiği yaz ayları kadar kış aylarında da muazzam bir görünüme ve atmosfere sahiptir.

Kış aylarında yağan yağmur sonrası mis gibi toprak kokusu eşliğinde uzun süren yürüyüşler, oksijen dolusu çay sohbetleri ve dinlenmelere doyamayacağınız mekanları ile mutlaka gezilip görülmeye değer yerlerden birisidir diyebiliriz.  

Gölcük
Ege’de Kışın Gezilecek Yerler – Gölcük

İzmir Gölcük

Ege’de kışın gezilecek yerler arasında göl ve orman manzarasıyla öne çıkan yerlerden birisidir Gölcük. Etrafında Karaçam ormanları bulunan bir krater gölü olan Gölcük’te kış ayları karla kaplı geçmektedir. Eşsiz havası ve doğa ile iç içe olması soğuk havalarda dahi insanın içini ısıtan güzellikleri sunmaktadır.

İzmir’e 150 km mesafede bulunan gölün rakımı ise 1050 m kadardır. Zaman zaman gölün donduğu görülmektedir. Gerek günübirlik gerekse birkaç günlük konaklama düşünenler için restoran, konaklama yerleri, kamp alanları bulunmaktadır.  

Ayrıca Kış Tatili planı yapmadan önce mutlaka içeriklerimize göz atmalısınız.

[alert-note]Ege’de Kışın Gezilecek Yerler başlıklı yazımız ilginizi çektiyse ayrıca İzmir Gezilecek Yerler yazımızı da okuyarak bölgeyi daha yakından tanıyabilirsiniz. Bizi İnstagram üzerinden @yaz_tatilii adresinden takip edebileceğinizi unutmayınız.[/alert-note]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir