İzmir Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Ege

İzmir Gezilecek Yerler

0

Kurtuluş mücadelesinin başladığı yer olan İzmir, pek çok kişinin gitmeyi ve yaşamayı hayal ettiği şehirdir. İzmir Gezilecek Yerler konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Atatürk’ün dünyanın en güzel şehri olarak değerlendirdiği İzmir’de günübirlik gezilecek yerler olduğu gibi arabayla gidilebilecek yerlerde mevcuttur. Doğal ve tarihi güzellikleri dolayısıyla tercih edilen bu şehir, ulaşımın en kolay olduğu şehirler arasındadır. Sokaklarında her tip insana rastlamak mümkündür, tüm insanlar huzur içerisinde yaşamaktadır. Hemen hemen her bölgesinde gezilecek en az bir güzellik bulunmaktadır. Sık tercih edilen yerler arasında bulunan İzmir, aynı zamanda yaz aylarında bir tatil cenneti olarak değerlendirilmektedir.

İzmir’e iyi kötü hemen hemen her insanın bir kere yolu düşmüştür. Bazen tatil yapmak için, bazen yol üzerinde kaldığı için, bazen akraba ziyareti için, bazen de Atatürk’ün İzmir için olan sözleri dolayısıyla İzmir ziyaretçi kabul etmektedir. İçerisinde limanları bulunan ve ticaretin yoğun olarak devam ettirildiği bu şehirde, gelişen pek çok faktör bulunmaktadır. Özellikle turizm konusunda ciddi bir geliri vardır, ülkenin turizm gelirleri konusunda Antalya ile yarışmaktadır.

Pek çok insan ulaşımının kolay olması ve İstanbul’dan daha kolay ulaşım sağlanması dolayısıyla İzmir’deki tatil mekanlarını tercih etmektedir. Doğayla bütünleşmiş tatil mekanları ve tertemiz insanı kucaklayan suyu dolayısıyla çok gelişmiştir. Daha önce masmavi bir deniz ile karşılaşmayan kişiler, özellikle Çeşme Alaçatı taraflarını tercih edebilir. Gerçi neresi olursa olsun, İzmir’in her sahilinden masmavi denizi görmek mümkündür.

İzmir Türkiye’nin hayati organlarından bir tanesi olarak değerlendirilir. Her şehrin kendine göre bir güzelliği elbet tabi bulunmaktadır ancak İzmir bir başkadır. Doğası, insanı, gezilecek yerleri, ulaşımı ve kültürü ile insanda bambaşka bir tat bırakmaktadır. İstanbul kadar gelişmiş ancak kalabalıktan o kadar nasiplenmemiş bir şehirdir. Bu durum İzmir’in yaşamak için tercih edilen yerler arasında gelmesini sağlamıştır.

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir’i tanımak, farklı yemeklerini tatmak, Batı kültürünün kucağında Ege Bölgesi‘ni keşfetmek isteyen kişiler İzmir gezilecek yerler listesi oluşturmaktadır. Sayısız gezilecek yeri ile, kişi kaç günü ayırırsa ayırsın İzmir’i bitiremeyecektir. Ancak yine de kültürü, doğası ve insanı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, en azından bir haftalarını İzmir için ayırabilirler.

Tatilin süresi ne kadar olursa olsun, insana yetmeyecek ve gelen herkes biraz daha uzatmanın yollarını arayacaktır. İzmir kültürlerin buluştuğu ve huzur içerisinde yaşadığı bir kenttir. Elbette kendine göre de bir kültürü vardır, ancak bu harmonileşmiş kültürler birliği olarak değerlendirilebilir. İzmir’e gelen kişiler hazırlanmış İzmir gezilecek yerler listesini tamamlamadan tatilini bitirmemelidir. Aksi takdirde çok pişman olacaklardır.

Alsancak-Kordon Gezilecek Yerler
İzmir Gezilecek Yerler: İzmir Alsancak

Alsancak – Kordon

İzmir’e gelip Alsancak’a uğramayan şüphesiz ki yoktur. Özellikle akşam saatlerinde deniz kıyısında geçirilen birkaç saat, insanı rahatlatmak ve kötü düşüncelerden arındırmak için yeterlidir. Alsancak İzmir’i anlamanın en iyi yoludur. Muhteşem bir manzaraya sahiptir. Biraz zorlandığında ya da sahil önündeki dürbünler ile bakıldığında Yunan adalarını görmek mümkündür.

Kurtuluş mücadelesi sırasında en kanlı çarpışmaların yapıldığı ve düşman kuvvetlerinin denize döküldüğü yerdir. Alsancak bu anlamı dolayısıyla yerli halk tarafından ilgi görmektedir. Kordon boyunu sıcağın en koyu saatlerinde bile boş görmek neredeyse imkansızdır. Sahilin hemen üst kısmında bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İstiklal Caddesi’ne olan benzerliği ile dikkat çekmektedir. O cadde üzerinde aranılan her şey bulunabilir.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde tadılacak pek çok lezzet bulunmaktadır. Kişiler İzmir’e özel sosisliyi, kumruyu mutlaka bu cadde üzerinde denemelidir. Bir de bahsetmeden olmayacak gevreğin tadı en güzel burada çıkmaktadır. Dikkat edilmesi gerekir, eğer sokakta gevreğe simit derseniz satıcı size istediğinizi vermeyebilir. Şakası bir yana, simiti yemenin en güzel adresidir. Böyle simit hiçbir yerde yenmemiştir. Hem günün her saati çok tazedir, hem de farklı bir lezzeti vardır. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne gelen bir kişi, çok sıkı diyette dahi olsa simit yemeden girmemelidir. En azından bir tadına bakılması gerekir.

Cadde üzerinde bulunan Manisa Kebapçısında, aç olan kişiler mutlaka Manisa’ya özel Manisa kebabını yemelidir. Daha önce Manisa kebabı duymadım diyenler, bu lezzeti bir keşfetmelidir. Bugüne kadar yediğiniz tüm kebapları unutturulacak enfes tereyağlı lezzeti ile insanı büyüleyecektir. Bu kebap ne Urfa kebabına, ne de Adana kebabına benzemektedir. Enfes bir lezzeti vardır ve gidenler bayılacaktır. Kebabı acısız yiyemem diyenlerin önden bir acı atarak yemeye başlamaları tavsiye edilir, diğer kebapları andırmasa da acı bir kebap olmadığı barizdir.

Gelelim İzmir’in bombasına. İzmir’e ait bomba tatlısını yemenin en güzel adresi yine Kıbrıs Şehitleri Caddesi olacaktır. İzmir’e geldim, bomba yemedim diyen utanmalıdır. Tatlı ile arası olmayan kişiler en fazla bir tane söylemelidir. Hatta tatlı ile arası olan kişiler bile bir tane söylese yeterlidir. İçerisindeki çikolata bir saatten sonra insanı tatlı krizine sokabilir. Şeker rahatsızlığı olanlar özellikle dikkat etmelidir. Lezzeti inanılmazdır, herkes bayılacaktır ancak porsiyon biraz büyük gelebilir.

Yine aynı caddede yenilebilecek tatlılardan bir tanesi, İzmir usulü şambali tatlısıdır. Şerbetli bir tatlı olan şambali tatlısı, muhteşem aroması ile insanı büyüleyecektir. Bu tatlıya ülkenin pek çok yerinde denk gelmek neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla İzmir’e gelmişken müsait bir zamanda denemekte fayda vardır. Yoğun şerbetli tatlı sevmiyorum diyen kişiler, tatlıyı tahinli ve kaymaklı olarak tercih edebilir.

Bu kadar yemek yeter, iştahınız kabardı diye düşünüyorsanız, yine Alsancak üzerinde bulunan Atatürk’ün Evi hakkında bilgi vermekte fayda vardır. Atatürk’e ait bir müze haline getirilmiş olan bu ev, Alsancak-Kordon üzerinde, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin altında kalmaktadır. Sağ kolunuzu denize doğru çevirdiğinizde, dümdüz ilerlemelisiniz. Karşı kaldırımda Atatürk’ün Evi’ni göreceksiniz.

Alsancak İzmir’de ulaşımın en rahat olduğu yerdir. İki tren istasyonuna da çok yakın bir yerdedir. Dolayısıyla tren ile gelinebilir. Şehrin her yerinden kalkan otobüsler olduğu gibi, İZBAN da tercih edilebilir. İstanbul’un metrosuna benzeyen İZBAN daha çok tramvay gibidir çünkü yerin altından değil, üzerinden gitmektedir.

Bunun dışında taksi tarifeleri oldukça uygundur, kişiler taksi ile ulaşım sağlayabilir. Özel araçla ulaşım mümkündür, Alsancak yakınlarında pek çok park alanı yer almaktadır. Vapur seferleri mevcuttur, Konak ya da Karşıyaka’dan vapura binilerek oldukça kısa bir süre içerisinde ulaşım sağlanabilir.

İzmir - Konak Saat Kulesi
İzmir Gezilecek Yerler: Konak Saat Kulesi

Konak – Saat Kulesi

İzmir gezilecek yerler listesi yapıp, listesine Saat Kulesi’ni eklemeyen hiç kimse yoktur. Yine İzmir’in merkezi yerleri arasında yer alan Saat Kulesi, mimarisi ile hem fotoğraf çekilmeye, hem de gezmeye uygundur. Lüks Pier Avm’nin hemen yanında yer almaktadır. Kişiler denize sıfır bu AVM üzerinde alışveriş yapabilir, yemek yiyebilir ya da kahve içebilir. Denize karşı yapılacak olan alışveriş, yemek ve kahve insana iyi gelecektir. İzmir’in en çok rehavet gören Avm’leri arasında yer almaktadır. Harika bir manzarası bulunur ve içerisinde pek çok şey bulunmaktadır.

Konak – Saat Kulesi ulaşım olarak çok kolay bir yerde bulunmaktadır. Otobüs, taksi, özel araç ve İZBAN gibi değerlendirilebilecek seçeneklerin yanı sıra tren ve vapur gibi seçenekler de mevcuttur. Dolayısıyla ulaşım sağlamak şehrin her yerinden oldukça kolay olacaktır.

Bolçova Teleferik - İzmir
İzmir Gezilecek Yerler: Bolçova Teleferik

Balçova – Teleferik

Manzara hastasıyım diye düşünen kişiler, İzmir gezilecek yerler listesine mutlaka Balçova Teleferik hattını eklemelidir. Oldukça uygun fiyata yaklaşık 10 dakika süren bir teleferik yolculuğunun ardından ulaşılacak olan muhteşem manzara, görülmeye değerdir.

İzmir Ekonomi Üniversitesi karşısında yer alan teleferik, oldukça merkezi bir konumdadır. Büyük bir otoparkı bulunmaktadır, dolayısıyla özel araçla ulaşım sağlayan kişiler çok rahat edecektir. Yakınlarında bulunan taksi durağı, ulaşımın daha kolay olmasını sağlamaktadır. Otobüs ile de ulaşım sağlanabilir, kişi kendi ve bütçesi için en uygun olan seçeneği tercih edebilecektir.

Balçova Teleferik üzerinde kahvaltı, öğle ve akşam yemeği yemek mümkündür. Fiyatları bir teleferik hattının yukarı bölgesine göre oldukça uygundur. İzmir’in gözlemesini tatmanın en güzel adresidir. Gezilecek geniş bir alan bulunmaktadır. Bütün İzmir insanın ayaklarının altına serilecektir. İzmir’de mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Tarihi Asansör - İzmir
İzmir Gezilecek Yerler: Tarihi Asansör

Tarihi Asansör

İzmir’in tarihi asansörü pek çok yerde adı sık sık duyulan muhteşem bir yerdir. Aşıkların buluşma noktası sayılan bu yerde, pek çok evlenme teklifine şahit olunmuştur. Tarihin izlerini taşıyan asansörün çevresi oldukça gelişmiştir. Kişiler isterlerse şık bir akşam yemeği için ya da güzel bir kahve içmek için bu alanı tercih edebilir. Tarihi asansör ile İzmir’in manzarasına açılmak mümkün olacaktır. Bu manzara insanı rahatlatacak ve mental olarak harika bir rahatlama sağlayacaktır.

Tarihi asansör İzmir’in merkezi bir bölgesinde yer almaktadır. Dolayısıyla ulaşımı rahat olacaktır. Tarihi ve turistik bir bölge olması dolayısıyla, İzmir’in pek çok yerinden Tarihi Asansör taraflarına giden otobüs ile karşılaşmak mümkündür. Bunun dışında taksi ve özel araç ile de ulaşım sağlanabilir. Fakat bazı saatlerde ve bazı günlerde park yeri bulmak çok zor olacaktır. Bu durumun dikkate alınması ve mümkünse kişilerin erken saatlerde gitmeleri gerekir. Bunun dışında otobüs ile ulaşım sağlamak da iyi bir seçenektir, çünkü geç saatlere kadar otobüs bulmak mümkündür.

Bostanlı Sahili - İzmir
İzmir Gezilecek Yerler: Bostanlı Sahili

Bostanlı Sahili

İzmir gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alması gereken bir diğer sahil, Bostanlı Sahili’dir. Bostanlı sahili diğer sahillerden daha tenha ve çok daha güzeldir. Aşıkların buluşma yerleri arasında bulunan bu sahil kenarları taştan yapılmıştır. Bu taşlar üzerinde oturmak ve geçen seyyar satıcılardan çiğdem ve çay alarak günü geçirmek mümkündür. Ayrıca isteyen kişiler alkol de kullanabilir. Midye yemenin en güzel adresleri arasında yer almaktadır.

Bostanlı sahili üzerinde bisiklet sürmek çok keyifli olacaktır. Ücretsiz kiralanan bisikletler olduğu gibi, ufak bir ücret karşılığında kiralanan bisikletler de bulunmaktadır. Ücretsiz bisiklet varsa bu değerlendirilmelidir. 5 saat ücretsiz kullanım süresi bulunmaktadır. Diğer bisikletler ise kullanım saatine göre ücretlendirilmektedir.

Bostanlı sahili kenarları oldukça gelişmiştir. Kişiler isterlerse yemek yiyebilir, isterlerse çay kahve içebilir, isterlerse de alkol alabilirler. Her yaşam tarzına uygun şekilde yerler bulunmaktadır. Bazı restoranlar oldukça lükstür, bu yerlere gitmeden önce randevu almak doğru bir karar olacaktır. Bazı restoranlar ise her bütçeye uygun şekilde dizayn edilmiştir. Fast food, ev yemekleri gibi yemekler de tüketilebilir. Kısacası herkes kendi için en uygun yeri tercih edebilecektir.

Bostanlı sahiline ulaşım sağlamak çok kolay olacaktır. Bostanlı iskelesi bulunmaktadır, isteyen kişiler bu iskeleye vapur aracılığıyla gelebilir. Bunun dışında Karşıyaka tarafından bisiklet ile ulaşım sağlanabilir. İsteyen kişiler yürüyebilir. Otobüs seçeneği de güzel olabilir, ancak Bostanlı tarafına giden otobüs durağını bulmak gerekecektir. Bunun dışında taksi ve özel araç ile de ulaşım sağlanabilir. Güvenli otopark sayısı fazladır, dolayısıyla kişiler hangi saatte olursa olsun özel araç ile ulaşım sağlayabilir.

Sasalı Hayvanat Bahçesi - İzmir
İzmir Gezilecek Yerler: Sasalı Hayvanat Bahçesi

Sasalı Hayvanat Bahçesi

İzmir gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken yerler arasında bulunan Sasalı Hayvanat Bahçesi, Türkiye’nin ikinci en büyük hayvanat bahçesidir. Yüzlerce çeşit hayvanı içerisinde bulundurulan bu yer, daha önce hiç görülmemiş hayvanların görülmesini sağlayacaktır. Sasalı hayvanat bahçesi içerisinde pek çok hayvan vardır.

Özellikle filler pek çok kişinin dikkatini çekecektir. Büyük filler bulunmaktadır, hatta iki tane filin mezarı vardır. İzmir’in en büyük fili olan İzmir adındaki fil, geçtiğimiz yıllarda kaybedilmiş ve bu filin mezarı hayvanat bahçesine gömülmüştür.

Bunun dışında ortalarda dolaşan tavus kuşları, özellikle çocukların dikkatini çekecektir. Çok yaşlı ve büyük yılanlar bulunmaktadır. Timsah, kaplumbağa, papağan gibi hayvanlara denk gelmek mümkündür. Serin saatlerde giderseniz oyun oynayan kaplan ya da aslanlara denk gelebilirsiniz. Sıcak saatlerde hayvanlar genelde uyuyor olacağından onları göremeyebilirsiniz.

Daha pek çok hayvana ev sahipliği yapan bahçede, çeşitli kafeler ve restoranlar bulunur. Bu sayede yorulan kişiler ufak bir çay molası verebilir, ya da yemek yiyebilir. Devlete bağlı restoranlar olduğundan fiyatlar cep yakmayacaktır. Bunun dışında yaz aylarında bahçe içerisinde motorla gezen dondurmacılar ve su satıcıları bulunmaktadır. Dolayısıyla bank kenarında bir mola vermek isteyen kişiler çok rahat edeceklerdir.

Sasalı hayvanat bahçesi dışarısında yer alan bisikletler ile de park gezilebilir. Bu hem daha hızlı gezilmesini sağlayacaktır, hem de daha eğlenceli olacaktır. Giriş ücretleri oldukça uygundur. Özellikle öğrenciler için çok rahat olacaktır.

Hayvanat bahçesine ulaşım rahattır. Oraya gelen pek çok otobüs ulaşımı kolaylaştırır. Taksi de güzel bir seçenek olabilir. Özel araçla ulaşıma uygundur, çünkü bahçe için tahsis edilmiş büyük bir otopark bulunmaktadır. Bunun dışında bisiklet kullanmayı seven kişiler, yolu takip ederek bisiklet ile de ulaşım sağlayabilecektir.

Alaçatı Çeşme - İzmir
İzmir Gezilecek Yerler: Alaçatı-Çeşme

Alaçatı – Çeşme

Türkiye’nin en çok ziyaretçi çeken yerleri arasında bulunan Çeşme-Alaçatı, renkli sokakları, farklı tip evleri ve masmavi denizi ile bilinen mükemmel bir tatil semtidir. İzmir gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken semtler arasında bulunan bu yere, her yıl yüzlerce turist intikal etmektedir.

Ülkenin turizm gelirlerinin büyük bir kısmını üstlenen bu semtin çok tercih edilmesinin sebebi, gelişmişliği ve suyunun temizliğidir. Pek çok yerde böylesine duru akan temiz su görmek mümkün değildir. Mavi ile yeşilin oluşturduğu muhteşem uyum suya yansımıştır. Gezilecek çeşitli ormanları bulunmaktadır, isteyen kişiler sahil kenarında piknik yapabilme hakkına sahiptir.

Alaçatı Çeşme, Türkiye’nin en gelişmiş tatil merkezlerinden bir tanesidir. Tatile gelen kişiler aradıkları her şeyi bulabilecektir. Bu bölgede tek konaklama seçeneği oteller ya da pansiyonlar değildir. Elbette oteller ve pansiyonlar beklenilen her şeyi karşılayacaktır, çünkü çok gelişmiştir. Çeşitli aktiviteleri, etkinlikleri ve turları bulunmaktadır. Odaları hiç görülmediği kadar temiz, yemekleri hiç yenmediği kadar leziz olacaktır. Fakat bu konaklama seçeneği bir hayli pahalıdır.

Çok gelişmiş bu yerde otel fiyatları bir hayli uçuktur. Bütçesi yeterli olan kişiler otellerde kalabilir, ayrıca kiralık evler ve villalar da mevcuttur. Ucuz olarak tercih edilecek olan seçenek, tabiki kamp yapmak olacaktır. Hem düşük ücretli kamp alanları, hem de ücretsiz kamp alanları bulunmaktadır. Her iki seçenek de kişileri memnun edecek şekildedir, çadır kiralayabilecek yerler bulunmaktadır.

Dolayısıyla kişiler bütçesine uygun olan seçeneği seçebilecektir. Ayrıca sahil kenarında kamp yapmak ve doğa ile iç içe olmak, kaçırılmaması gereken bir seçenek olacağından yüksek bütçeli kişiler tarafından dahi tercih edilmelidir.

Alaçatı Çeşme tarafları, İzmir’in merkezine biraz uzak kalmaktadır. Otobüs elbette bir seçenektir ancak çok aralıklı kalmakta ve genellikle dolu olmaktadır. Bu durum kişilerin sıkıntı yaşamasına neden olabilir. Yapılabilecek en güzel tercih, özel araç ile ulaşımı tercih etmektir. Hem dolaşırken kişiler çok rahat edecektir, hem de park etmeye uygun güvenli pek çok yer bulunmaktadır.

Taksi ile ulaşım sağlamak yine rahat olabilir, ancak ödenecek ücret yüksek olacaktır. Bütçesi yetersiz olan ve özel aracı olmayan kişiler, otobüs biletlerini bir gün önceden ayarlayarak yer bulabilir. Son ana bırakmak yanlış verilecek bir karar olacaktır.

[alert-note]İzmir Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyup İzmir’i keşfetmeye karar verdiyseniz, aynı zamanda bölgeye yakın konumda bulunan Fethiye’yi de ziyaret edebileceğinizi unutmayınız. Fethiye Gezilecek Yerler yazımızı okuyarak Fethiye hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bizi İnstagram üzerinden @yaz_tatilii adresinden takip edebileceğinizi unutmayınız.[/alert-note]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir