Evde Sıkılan Çocuklarınla Yapabileceğin Eğlenceli Aktiviteler 
 1. Anasayfa
 2. Kış Tatili

Evde Sıkılan Çocuklarınla Yapabileceğin Eğlenceli Aktiviteler 

0

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi için gelişimini destekleyici eğitici aktiviteler yapmaları oldukça önemlidir. Günümüzde çocuklar, eskiden olduğu gibi park bahçe veya sokaklarda sosyalleşemiyor. Bu durum ise çocukların teknoloji ile erken dönemde tanışmasına ve gelişimlerinin olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor. 

Telefonlar, tabletler, bilgisayarlar veya televizyonlarda çocuklara hitap eden içerikler olduğu kadar çocukların uzak durması gereken içerikler de mevcut. Bu durum her zaman ebeveynler tarafından kontrol edilemiyor. Bu nedenle dışarıda sosyalleşme imkanı bulunmayan çocukların evde keyifli zaman geçirmesi ve eğitici aktivitelerde bulunması oldukça önemli.  

Evde çocuklarla yapılabilecek eğlenceli aktiviteler ile çocuklarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu yazımızda evde sıkılan çocukları eğlendirebilmek için evde çocuklarla yapılabilecek eğlenceli aktiviteleri sizler için derledik. 

Eğlenceli Aktiviteler 

Çocuklarınızın Yaş Grubuna Hitap Eden Kutu Oyunlarıyla Eğlenceli Vakit Geçirebilirsiniz 

Kutu oyunlarını sevmeyen yoktur. Evde sıkılan çocuklarınızı eğlendirmek için yaş gruplarına hitap eden kutu oyunları edinebilirsiniz. 

Kutu oyunları eğlenceli olduğu kadar çocukların düşünme becerilerinin gelişmesine de yardımcı olarak gelişimlerine katkı sağlar. Aynı zamanda kutu oyunları toplu bir şekilde oynandığında ailecek güzel vakit geçirmenizi de yardımcı olacaktır. Çocuklarla yapılabilecek eğlenceli aktiviteler arasında yer alan ailecek oynayabileceğiniz kutu oyunları ile birlikte hem siz hem çocuklarının eğlenceli vakit geçirirken aynı zamanda çocuklarınızın gelişimi desteklenmiş olur. 

Evde Sıkılan Çocuklarınla Yapabileceğin Eğlenceli Aktiviteler  10

Kukla Yaparak Küçük Kukla Gösterileri Düzenleyin 

Evde sıkılan çocuklarınızla yapabileceğimiz eğlenceli aktivitelerden bir diğeri ise kukla yapmak. Kukla çocukların ilgisini çeken ve aynı zamanda yapımı da oldukça eğlenceli olan bir oyuncaktır. Evinizde bulunan kumaş, düğme veya boncuk benzeri malzemelerle çocuklarınızla beraber kukla yapabilirsiniz. 

Kuklayı çocuklarınızla beraber evde kendiniz yapmanız ekstra olarak çocuklarınızla yapabileceğiniz bir aktivitedir. Kuklaları yaptıktan sonra küçük skeçler ve tiyatro gösterileri düzenleyebilirsiniz. Çocukların kendi yaptıkları oyuncaklarla oynayıp eğlenmeleri çocuklarda başarı hissini uyandıracaktır. Bu da özgüvenleri açısından oldukça önemlidir. Siz de çocuklarınızla evde eğlenceli vakit geçirmek için kukla yapabilir; küçük skeçler hazırlayabilirsiniz. 

Evde Sıkılan Çocuklarınla Yapabileceğin Eğlenceli Aktiviteler  11

Evde Çocuklarınızla Birlikte Doğal Oyun Hamuru Yapın 

Neredeyse tüm çocuklar oyun hamuru ile oynamayı çok severler. Çocuklarla yapılabilecek eğlenceli aktiviteler arıyorsanız, evde bulunan malzemelerle siz de zararsız, tamamen organik yenilebilir oyun hamuru yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey çok basit. Un, yağ ve gıda boyasında karıştırarak oyun hamurunuzu evde kendiniz veya çocuklarınızla beraber yapabilirsiniz. 

Çocuklarınız özellikle kendi yaptığı oyun hamuruyla oynadığı zaman daha fazla keyif alacaklardır. Oyun hamuru çocukların ince motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Oyun hamurundan yeni şeyler üretmek, tasarlamak veya olan bir şeyi taklit etmek çocuk gelişimi açısından oldukça önemlidir. Ev yapımı oyun hamurları aynı zamanda zararsız olduğundan görünmez kazaları ve zehirlenme riskine karşı da güvenli bir etkinlik aracıdır. Siz de evde kendi oyun hamurunuzu yaparak çocuklarınızla birlikte eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. 

Evde Sıkılan Çocuklarınla Yapabileceğin Eğlenceli Aktiviteler  12

Bitki ve Çiçek Ekimi 

Çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz bir diğer etkinlik ise saksı ve çiçek ekimi yapmak. Toprakla uğraşmak yetişkinlere olduğu kadar çocuklara da iyi gelir. Özellikle negatif enerjiyi üzerimizden atmamıza yardımcı olması ile bilinen toprak, çocuklarınızın daha sakin olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle çocuklarınızla evde yapabileceğiniz en verimli aktivitelerden biri de çiçek ekimi yapmaktır. 

Çiçek ekimi yapmadan önce çocuklarınıza danışın veya hangi çiçeği hangi saksıya dikeceğinize çocuklarınız karar versin. Çiçek ekimi sırasında yaptığınız her detayı ve neden yaptığınızı çocuklarınızla da paylaşın. Çiçek ekmek ve çiçeğe düzenli su vererek bakmak çocuklarda sorumluluk duygusu uyandıracaktır. Bu özellikleriyle çocuklarla yapılabilecek eğlenceli aktiviteler için çiçek ekimi iyi bir seçenek olacaktır. 

Evde Sıkılan Çocuklarınla Yapabileceğin Eğlenceli Aktiviteler  13

Patates ve İp Baskısıyla Yaratıcı Resimler Yapın 

Evde sıkılan çocuklarınızla birlikte patates ve ip baskısı yaparak keyifli zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Özellikle çocukların ev içinde oldukça sıkıldığı bu son dönemlerde, çocukları eğlendirecek aktivite bulmak oldukça zor olabiliyor. Patates ve ip baskısı için gereken malzemeler oldukça basit ve her evde bulunabilir. Çocuklarla yapılabilecek eğlenceli aktiviteler arıyorsanız patates ve ip baskısı yapabilirsiniz. 

Patatesleri çeşitli şekiller verdikten sonra dilediğiniz renge boyayarak kağıt üzerine baskı yapabilirsiniz. Boyanın içine bıraktığınız iplere kağıdın üzerine istediğiniz şekilde yerleştirebilirsiniz. Böylelikle patates ve ip baskısı ile çocuklarınızla birlikte eğlenceli resimler ortaya çıkarabilirsiniz. Evde çocuklarla yapılabilecek aktiviteler çocuklarınızın ev içinde kaliteli zaman geçirmesine yardımcı olacaktır. 

Evde Sıkılan Çocuklarınla Yapabileceğin Eğlenceli Aktiviteler  14

Çocuklarınızla Birlikte Eğlenceli Kurabiye ve Kapkekler Yaparak Kaliteli Zaman Geçirebilirsiniz  

Evde çocuklarla yapılabilecek eğlenceli aktiviteler arasından biri de mutfağa girmek olacaktır. Çocuklarınızla birlikte çeşitli şekillerde kurabiyeler ve kapkekler yapabilirsiniz. Mutfakta çocuklarınızla birlikte iş bölümü yapın. Örneğin siz kurabiyenin hamurunu yaparken çocuklarınız istediği kurabiye kalıplarıyla hamurlara şekil versin veya siz kek yaparken kekin süslemesini çocuklara bırakın.  

Özellikle sürekli evlerde olduğumuz bu dönemde çocuklarınızla birlikte mutfağa girerek eğlenceli ve kurabiye ve kapkekler yapmak, çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmemizi sağlayacaktır. Aynı zamanda evde sıkılan çocuklarla yapılabilecek eğlenceli aktiviteler arasındadır. 

Evde Sıkılan Çocuklarınla Yapabileceğin Eğlenceli Aktiviteler  15

Japon Kağıt Katlama Sanatı Origami İle Elişi Aktiviteleri Yapın 

Japon kağıt katlama sanatı olan origami ile evde geçirdiğiniz zamanı daha eğlenceli hale getirmek mümkün. Üstelik İhtiyacınız olan tek şey renkli kağıtlar. Origami yapmak çocukların ince motor becerilerinin gelişmesine destek olur. Aynı zamanda keyifli zaman geçirmelerini de sağlar.  

İnternetten kolaylıkla bulabileceğiniz origami eğitim videolarıyla origami yapabilir ve zamanınızı keyifli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Birbirinden eğlenceli origamiler ile çocuklarınız uzun süre boyunca sıkılmadan oyalanabilir. 

Evde Sıkılan Çocuklarınla Yapabileceğin Eğlenceli Aktiviteler  16

Evinizde Çocuklar İçin Sinema Ortamı Yaratabilirsiniz  

Evde çocuklarla yapılabilecek eğlenceli aktivitelerden bir diğeri ise evde çocuklarınız için sinema ortamı yaratmak. Çocuklarınız için seçeceğiniz animasyon filmleri ile beraber keyifli bir aktivite düzenleyebilirsiniz. Patlamış mısır veya sağlıklı abur cuburlar ile düzenleyeceğiniz sinema aktivitesi çocuklarınızın çok hoşuna gidecektir.  

Sinema ortamı yaratmak için evinizdeki perdeleri kullanabilirsiniz. Işıkları kapattıktan sonra çocuklarınız ile birlikte seçtiğiniz animasyon filmini perdelere yansıtarak evinizde sinema salonu atmosferi yaratabilirsiniz. Evde sinema ortamı yaratmak hem siz hem de çocuklarla yapılabilecek eğlenceli aktiviteler için iyi bir seçenek olacaktır.   

Evde Sıkılan Çocuklarınla Yapabileceğin Eğlenceli Aktiviteler  17

Çocuklarınızla Birlikte Puzzle Yapın 

Büyük ya da küçük fark etmez puzzle yapmayı yediden yetmişe herkes çok sever. Çocuklarla yapılabilecek eğlenceli aktiviteler arıyorsanız onlara puzzle alabilirsiniz. Çocuklarınızın yaşına uygun olarak alacağınız puzzlelar ile çocuklarınız uzun süre keyifli bir şekilde oyalanacaktır. 

Puzzle yapmak çocukların eve kapanmak zorunda olduğu bu dönemlerde hem çocuklara hem de ebeveynlere ilaç gibi gelen bir aktivite. Aynı zamanda puzzle yapmanın zeka gelişimine ve ince motor gelişimine olan katkısı sayesinde çocuk gelişimi açısından önerilen bir aktivitedir. Puzzle sayesinde çocuklarınız eğlenirken aynı zamanda zihinsel gelişimleri de hızlanır. Siz de çocuklarınıza puzzle yaparken yardımcı olabilir hatta puzzleları tamamladıktan sonra özel puzzle spreyiyle sabitleyip tablo olarak çocuklarınızın odasına asabilirsiniz.      

Evde Sıkılan Çocuklarınla Yapabileceğin Eğlenceli Aktiviteler  18

Evde Karaoke Etkinliği Düzenleyerek Çocuklarınızla Keyifli Vakit Geçirebilirsiniz 

Evde çocuklarla yapılabilecek eğlenceli aktiviteler içinde bir diğeri ise karaoke etkinliği düzenlemek. Şarkı söylemek ve dans etmek çocuklara olduğu kadar siz ebeveynlere de iyi gelecektir. Evde sıkılan çocuklarınızı oyalamak ve keyifli vakit geçirmelerini sağlamak hem çocuklarınız için hem de sizin için oldukça önemli. Karaoke etkinliği düzenlemek için karaoke seti alabilir ya da bilgisayarınıza karaoke uygulaması indirerek ailenizle birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir