Evde Yapılabilecek Aktiviteler İle Zamanınızı Daha Eğlenceli Hale Getirin
 1. Anasayfa
 2. Kış Tatili

Evde Yapılabilecek Aktiviteler İle Zamanınızı Daha Eğlenceli Hale Getirin

0

Konu Başlıkları

Dünya olarak pandemi nedeniyle etkinliklerimizin kısıtlandığı, sürekli olarak dışarı çıkamadığımız ve evlere kapanma mecburiyetinde kaldığımız bir dönemin içindeyiz. Bu dönemde zamanımızı daha verimli hale getirebilmek için evde yapılabilecek aktiviteler aramaya başladık.  

Uzun süreli olarak evde kalmak, evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler tükendiğinde bir süre sonra sıkıcı hale gelebilir. Çeşitli aktivitelerle evde geçirdiğiniz zamanı daha keyifli ve verimli hale getirebilirsiniz. 

Sağlığımız için evde kalmamızın daha uygun olduğu bu dönemlerde, zamanı daha keyifli geçirmek için evde yapılabilecek aktiviteler ve evde keyifli zaman geçirebilmek için aktivite önerilerini sizler için derledik. Zamanı daha keyifli geçirmek için evde yapabileceğiniz 10 aktiviteyi sizler için derledik. 

Evde Yapılabilecek Aktiviteler

1. Mandala Boyama Sanatı 

Özellikle son dönemlerde ortaya çıkan yetişkinler için boyama kitapları trendleri ile birlikte mandala sanatına olan ilgi de artmaya başladı. Hint kökenli bir resim sanatı olan mandala, belirli bir düzene göre dışa doğru açılan dairesel şekiller çizme sanatıdır. Boş zamanlarımızı Mandala boyayarak değerlendirebilirsiniz. Yetişkinler ve çocuklar için bu boyama kitapları çoğu yerde satılıyor.  

Mandala boyamak aynı zamanda sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Evde sıkıldığımız bu günlerde, sakin bir müzik eşliğinde mandala boyayarak boş vakitlerinizi değerlendirebilirsiniz. 

Evde Yapılabilecek Aktiviteler İle Zamanınızı Daha Eğlenceli Hale Getirin 10

2. Çiçek ve Bitki Bakımı  

Evde geçirdiğiniz boş zamanı değerlendirmek için evde yapılabilecek aktiviteler aradığınız bu dönemde, çiçek bakımı yapabilirsiniz. Bitki bakımına evinizde, balkonunuzda ya da bahçenizde saksı bitkileri yetiştirmekle başlayabilirsiniz. Toprağa dokunmak aynı zamanda negatif enerjinizi üzerinizden atmaya yardımcı olur. Bu nedenle toprakla uğraşmanın rahatlatıcı ve sakinleştirici etkileri de vardır.   

Çiçek yetiştirmeye karar verdikten sonra, evinizin güneş alma oranına göre hangi çiçekleri yetiştirmenin daha uygun olduğuna karar vererek işe başlayın. Evinizde çiçek yetiştirerek boş zamanlarınızı keyifli hale getirirken aynı zamanda toprağın sakinleştirici enerjisinden faydalanabilirsiniz. 

Bitkilerle uğraşmak sakinleştirici bir hobi olduğu kadar bitkiler eviniz için de güzel bir dekorasyon objesidir. Boş zamanlarınızda rengarenk saksılar ve çiçeklerle uğraşmak size çok iyi gelecek.     

Evde Yapılabilecek Aktiviteler İle Zamanınızı Daha Eğlenceli Hale Getirin 11

3. Yeni Bir Dil Öğrenmek 

Evde yapılabilecek aktiviteler içinde verimli bir o kadar da keyifli aktivitelerden biri de yeni bir dil öğrenmek. Kulağa zor hatta imkansız gibi geliyor olabilir. Ancak planlı ve programlı çalışma ile evinizde yeni bir dil öğrenmeniz veya yabancı dilinizi geliştirmeniz mümkün.  

İnternet üzerinde yer alan mobil uygulamalarla veya online olarak İngilizce derslerine katılabilirsiniz. Aynı şekilde online olarak yabancı arkadaşlar edinerek yabancı dilinizi geliştirmeniz mümkün. Evden çıkmadan sadece teknolojinin sunduğu imkanlardan yararlanarak yeni bir dil öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz. 

Evde Yapılabilecek Aktiviteler İle Zamanınızı Daha Eğlenceli Hale Getirin 12

4. Spor Aktiviteleri ve Egzersizler 

Evde yapılabilecek aktivitelerden bir diğeri de spor ve egzersiz hareketleri. Özellikle evden çıkamadığımız dönemlerde hareketlerimizin kısıtlanması, birbirinden lezzetli yemek denemeleri ve hareketsizlik nedeniyle birçoğumuz istenmeyen kilolar aldık. Aynı zamanda bu hareketsizliğin sonucu olarak vücudumuz eski formunu kaybetti.  

Endişelenmeyin, evden çıkmadan vücudumuzun eski sağlıklı ve dinç görüntüsünü geri getirmek mümkün. Evde yapılabilecek aktiviteler içinde yer alan spor ve egzersiz hareketleri ile hem sağlıklı hem estetik aynı zamanda dinç bir görüntüye kavuşmanız mümkün. İhtiyacınız olan tek şey ise yalnızca bir spor matı. Evde; yoga, pilates, steps ve kardiyo gibi büyük ekipmanlara ihtiyaç duymadan yapılabilecek sporları yapabilirsiniz. İnternet üzerinden online spor derslerine katılarak ya da yoga veya egzersiz videoları izleyerek eski formunuzu geri kazanmanız çok kolay. Siz de evde boş zamanlarınızda spor ve egzersiz hareketleri yaparak verimli bir şekilde bu zamanı değerlendirebilirsiniz. 

Evde Yapılabilecek Aktiviteler İle Zamanınızı Daha Eğlenceli Hale Getirin 13

5. Kutu Oyunlarıyla Keyifli Zaman Geçirmek  

Kutu oyunları oynamak yediden yetmişe herkesin sevdiği eğlenceli bir aktivitedir. Evde uzunca vakitler geçirmek zorunda kaldığımız bu dönemleri kutu oyunları oynayarak değerlendirebilirsiniz. Kutu oyunları aynı zamanda sevdiklerinizle güzel vakit geçirmenizi sağlar. Kutu oyunları genellikle toplu bir şekilde oynadığından aileniz ve arkadaşlarınızla eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. 

Kutu oyunlarıyla evde saatlerce sıkılmadan zaman geçirebilirsiniz. Siz de hoşunuza gidebileceğini düşündüğünüz kutu oyununu edinerek evde geçirdiğiniz zamanı daha keyifli hale getirin. 

Evde Yapılabilecek Aktiviteler İle Zamanınızı Daha Eğlenceli Hale Getirin 14

6. Evde Sinema Keyfi 

Birçoğumuz film izlemeyi ve yeni filmler keşfetmeyi çok severiz. Ama her zaman sinemaya veya tiyatroya gitme imkanı bulmamız mümkün olmuyor. Ancak evinizde sinema keyfi yapabileceğiniz bir ortam hazırlamak mümkün. Evet, evde yapılabilecek aktiviteler aradığınız bu dönemde, yapabileceğiniz aktivitelerden bir diğeri de sinema ortamı yaratarak sinema keyfi yapmak.  

Film izlemek istiyor ancak evden dışarıya çıkmak istemiyorsanız ya da zorunlu olarak evde kalmanız gerekiyorsa, evinizde aileniz ve sevdiklerinizle beraber sinema keyfi yapmanız mümkün. Bunun için işe öncelikle mısırları patlatmakla başlayın. İzlemek istediğiniz filmi televizyonunuzda yansıtarak odanızdaki tüm lambaları kapatın, ardından televizyonunuza paralel biçimde kendinize bir oturma alanı yaratın. İşte evde sinema keyfi yapmak bu kadar basit. 

Evde Yapılabilecek Aktiviteler İle Zamanınızı Daha Eğlenceli Hale Getirin 15

7. Farklı Mutfaklardan Yemek Yapmak 

Evde yapılabilecek aktiviteler arasından bir diğeri ise yemek yapmak. Yemek yemek birçok insan için temel bir ihtiyaçtan ziyade tutku ile yapılan bir aktivitedir. Siz de yemek için yaşayanlardansanız evde geçirdiğiniz boş zamanlarda yemek yapmak adeta bir meditasyon niteliğinde rahatlatıcı olacaktır. Farklı mutfaklardan alışılmışın dışında tariflerle ya da geleneksel tariflerle yapacağınız yemekler hem evde geçirdiğiniz boş zamanda kaliteli bir şekilde değerlendirmenizi sağlar. Hem de yaptığınız yemekleri tadacak olan sevdiklerimiz için güzel bir deneyim olacaktır. Aynı zamanda evde yapabileceğiniz sağlıklı tariflerle formunuzu koruyabilir ve hareket alanlarınızın kısıtlandığı bu dönemde sağlıklı beslenerek fit bir görüntüye sahip olabilirsiniz. 

Evde Yapılabilecek Aktiviteler İle Zamanınızı Daha Eğlenceli Hale Getirin 16

8. Yaşam Alanınızı Değiştirin  

Zamanı kaliteli geçirmek için evde yapılabilecek aktivitelerden bir diğeri de ev dekorasyonu. Evinizin dekorasyonu sizi yansıtarak tarzınız hakkında fikir verir.  

Özellikle uzun zamanlarımızı evde geçirmek zorunda kaldığımız bu günlerde, evimizin görünüşü daha büyük bir öneme sahip. Evde geçirdiğiniz boş zamanları evinizi yeniden dekore ederek ya da evinizde ufak tefek ama etkili olacak değişiklikler yaparak değerlendirebilirsiniz. İşe ilk olarak kullanmadığınız veya hiçbir işlevselliği bulunmayan görsel anlamda da sizi tatmin etmeyen objeler ve eşyalardan kurtularak başlayın. Onun yerine estetik olarak daha fazla size hitap eden ve daha işlevsel objeler edinebilir veya kendiniz tasarlayabilirsiniz. Evinizdeki değişim ruh halinizi de etkileyecektir. Bu nedenle özellikle ev içinde uzun zamanlar geçiriyorsanız evinizin dekorasyonu için zaman ayırın. 

Evde Yapılabilecek Aktiviteler İle Zamanınızı Daha Eğlenceli Hale Getirin 17

9. Okumak İçin Ertelenen Kitapları Ortaya Çıkarın 

Bazı zamanlar okul, iş ve hızlı yaşam temposu içinde yapmak istediğimiz şeyleri ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Bunlardan biri de kitap okumak. Okumak istediğiniz ama bir türlü okumaya fırsat bulamadığınız kitaplar birikti ise veya çok fazla kitap okuma alışkanlığınız yoksa, evde geçirdiğiniz boş zamanları kitap okuyarak değerlendirebilirsiniz. 

Kitap okumak kişisel gelişiminizi olumlu yönde geliştirir. Bu nedenle evde keyifli zaman geçirebilmek için aktivite önerileri arasındadır. 

Evde Yapılabilecek Aktiviteler İle Zamanınızı Daha Eğlenceli Hale Getirin 18

10. Çok Parçalı Puzzle Yapın  

Puzzle yapma küçükten büyüye herkesin keyif aldığı bir aktivitedir. Evde yapılabilecek aktiviteler aradığınız bu dönemde, kafanızı dağıtmak, oyalanmak ve keyifli vakit geçirmek için çok parçalı puzzlelar yapabilirsiniz.  

Puzzle yapmak eğlenceli olduğu kadar, odak noktanızı sabit tutmasıyla kafanızı dağıtabileceğiniz rahatlatıcı bir aktivitedir. Üstelik yaptığınız puzzleları daha sonradan üzerine özel bir spreyle sabitleyerek çerçeveletip duvarınıza asabilirsiniz. Yaptığınız puzzlerı sonradan tabloya çevirebileceğiniz için puzzle görselini salonunuza uygun olarak seçmenizi öneririz. Puzzle yapmak evde bulunduğunuz zamanlarda sizin ve sevdiklerinizin sıkılmadan kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir