Eymir Gölü
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Eymir Gölü

0

Eymir Gölü Ankara genellikle tarihi eserleri ile anılsa da, doğal yapısı bakımından da görmeniz gereken çok sayıda yere sahiptir. Bunlardan birisi de Eymir Gölüdür. Her yıl birçok kişi tarafından ziyaret edilmekte olup; Eymir Gölü nerede? Sorusunu merak edenler için Ankara içerisinde yer almaktadır.

Bir set gölü niteliği taşımakta olup, kaynağı Mogan Gölü’nden gelmektedir. Bulunduğu arazi Orta Doğu Teknik Üniversitesine ait olup; bu üniversitenin kürek ve yelken takımları için çalışma alanı vazifesi görmektedir.

Kendine has bir faunası ve florası vardır. Böylece her göreni büyüleyen bir doğaya sahiptir. Göl hakkında temel bilgiler şu şekildedir;

 1. Uzunluğu: 4,2 kilometre
 2. Genişlik: 0,25 kilometre
 3. Yüzölçümü: 108,8 hektar
 4. Ortalama derinlik: 3,8 metre
 5. En derin nokta: 5,5 metre
 6. Kıyı uzunluğu: 9 kilometre

Faunaya ek olarak doğal hayata da ev sahipliği yapan Eymir Gölü, hemen hemen 160 kuşu barındırmaktadır. Bunların başlıca olanları bahri, elmabaş patka ve yeşilbaş ördektir. Eğer hafta sonunu farklı bir şekilde geçirmek istiyorsanız, size sessiz bir ortam sunmaktadır. Eğer Ankara’ya farklı sebeplerle gelmişseniz, kendiniz ile baş başa kalmanıza yardım eden doğası görülmeye değerdir.

Eymir Gölü
Eymir Gölü

Eymir Gölü Nerede?

Her ne kadar Eymir Gölü’nü Ankaralıların bildiği düşünülse de, birçok Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezunu buranın varlığından haberdar değildir. Eğer ismini yeni duymuşsanız, Eymir Gölü hangi ilçede sorusunu da doğal olarak sorabilirsiniz.

Bu doğal harika, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yer alır. Beslenme kaynağı Mogan gölü olup, iki gölün arasında alüvyal tabakalar vardır. Bu beslenmesine de yardımcı olmaktadır. Eymir gölü bir çıkış noktasına da sahip olup, İmrahor Vadisi’ne doğru akmakta ve İmrahor Deresi’ni meydana getirmektedir.

Bununla birlikte göl yeni bir yapıya sahip değildir. Zira 1910’da kaleme alınan Ankara Vilayeti adlı kitapta, eserin müellifi Seyyah Kandemir aşırı yağış olması durumunda söz konusu göllerin yüzeyde birleştiklerini, böylece bir bütün halini aldıklarını belirtir. Ancak yazdığı üzere bu geçici bir durum oluşturmaktadır.

Eymir Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Eymir Gölü, Ankara’ya bağlı olan Gölbaşı ilçesindedir. İlin metropol ilçelerinden biri olan bu merkeze gelmek için, doğal ile gelmeniz gerekir. Ardından Eymir Gölü yol tarifi için haritaya bakmak ya da navigasyondan yararlanmak, kısa sürede buraya varmanıza olanak tanır.  İki destinasyon arasında 23 kilometre gibi az bir yol vardır.

Dolayısıyla ortalama 22 dakikada gidebilmeniz mümkündür. Bunun için Talatpaşa Bulvarı’ndan çıktıktan sonra, Hipodrom caddesinden Mevlana Bulvarı’na dönmeniz gerekir. Bu yolu uzun bir süre takip ettikten sonra, D200 yolu üzerinden D750 ve D260 yolları ile kısa sürede varmanız mümkündür. 

Burası Gölbaşı’na sadece 11 dakika uzakta olup, hemen hemen 6,5 kilometredir. Buraya gelmişken ilçeyi de ziyaret etmeniz, eşsiz yapısını görüp, Ankara’da tatmanız gereken lezzetleri denemenize olanak tanır.

Ayrıca Eymir Gölü’nün kaynağı olan Mogan Gölü, ilçe merkezine çok yakındır. Dolayısıyla burayı da ziyaret etme fırsatınız doğar. Eğer kişisel araç ile gelmeyecekseniz, toplu taşımadan yararlanabilir, bir araç kiralayabilirsiniz.

Eymir Gölü’nde Piknik Yapılır Mı?

Eğer Ankara’da yaşıyor ve hafta sonunu piknik yaparak değerlendirmek istiyorsanız, Eymir Gölü gerek ailenizle, gerekse sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla en iyi sonuçları almanıza yardım eder. Burada piknik yapılabilmekte olup, sessiz sakin yapısıyla doğanı tadına varmanıza destek olur.

Ancak Eymir Gölü piknik alanı hakkında bilmeniz gereken, ateş yakamayacağınızdır. Dolayısıyla hazır yiyeceklerden oluşan bir piknik düşünüyorsanız ya da kahvaltı için tercih edecekseniz, size güzel bir sonuç sunar. Mangal gibi amaçlarla giderseniz, kabul edilmemeniz kesin olduğu için dikkat etmeniz şarttır.

Bununla birlikte bölgenin doğal yapısına ek olarak, bazı işletmeler de bulunmaktadır. Dolayısıyla burada balık, köfte, ızgara yiyecekleri ve Ankara’nın doğal lezzetlerini tatmanız mümkündür. İçerisinde bulunan kafeteryalar öğlen vaktine kadar kahvaltı sunmakla birlikte, restoranlar gece 11:30’a kadar açıktır.

Eymir Gölü
Eymir Gölü

Eymir Gölü’nde Bisiklet Kiralanabilir Mi?

Eymir Gölü ağaçların içerisinde, yeşil ile maviyi birleştiren mükemmel bir tabiata sahiptir. Yolları da oldukça düzgün olduğu için, buraya gelmek isteyenler akıllarına Eymir Gölü piknik alanı içerisine bisiklet kullanılır mı? Sorusu da gelmektedir.

Her ne kadar kendi bisikletiniz de olsa, buraya gelebilmek için Ankara merkezden 23 kilometre yol sürmeniz gerekir. Eğer yanınızda çanta olacaksa, yol daha yorucu olacaktır. Dolayısıyla kendi bisikletinizi almak yorucu olabilir.

Bununla birlikte, göl içerisinde bisiklet kiralama hizmetleri vardır. Bunlar giriş itibariyle mümkün olup; toplu taşıma ile geldiğinizde burada inebilir, ardından kiralayarak yola böylece devam edebilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken, saatlik bir ücret olduğu ve 15 Türk Lirası şeklinde bulunduğudur. Ancak grup ile beraber gelirseniz, indirim fırsatı da yer almaktadır.

Eğer merak ediyorsanız, kaç saat kiraladığınız bir önemi yoktur.

Eymir Gölü Ücretli Midir?

Piknik yapmaya veya doğal bir yeri gezmeye gidenlerin aklına öncelikle ücretli olup olmadığı gelir. Bunun nedenlerinden biri de duruma göre nakit para alınması gerektiğidir. Zira bazı işletmeler kart kabul etmediği için, sık sık ATM aramak durumunda kalınmaktadır.

Ayrıca su gibi küçük şeylerin alımında, çoğu zaman kart geçilmemesi de bunda önemlidir. Burada öncelikle Eymir Gölü giriş için bir ücret ödenmesi gerekmediğidir. Bu sadece öğrenciler için değil, herkes için geçerlidir.

Kendi aracınızla geliyorsanız, giriş kartı almanız gerekir. Bu da Orta Doğu Teknik Üniversitesi girişinden alınabilir. Eymir Gölünün girişinde,

 1. Adı – Soyadı,
 2. Araç Plakası,
 3. İletişim Numarası,

Gibi bilgilerin yer aldığı bir formu doldurup yetkiliye teslim ederseniz, kartı hemen alabilir; sabah 05:00 ile akşam 10:00 arasında giriş yapabilirsiniz. Burada gün farkı da bulunmamaktadır. Ancak yine de yanınızda yeterli miktar bulunmalıdır. Büfeden bir şey almak veya burada bir şeyler atıştırmak isterseniz, bir masrafı olacaktır. Kendi kahvaltılıklarınızla bile gelseniz, bir şey unutmak her zaman mümkün olduğu için dikkatli olunmalıdır.

Yedigöller Milli Parkı başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Eymir Gölü
Eymir Gölü

Eymir Gölü’nde Balık Tutulabilir Mi?

Eymir Gölü içerisinde balık tutmanız mümkündür. Bunun için sadece gerekli ekipmanlarınızı temin etmeniz gerekir. Girerken yetkililere bilgi vererek ayrıntıları öğrenebilir, nerede tutabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eymir Gölü’nde Neler Yapılabilir?

Her ne kadar Eymir Gölü piknik alanı için kullanılsa da, balık tutma haricinde yapabileceğiniz farklı etkinlikler de vardır. Eğer kürek ve su sporlarına ilgiliyseniz, yapma fırsatınız mevcuttur. Ayrıca ders almak istiyorsanız, göl ODTÜ Spor Kulübü’ne ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla burada kürek dersleri almanız da mümkündür.

Eğer doğa yürüyüşü yapmak veya bisikletle gezmek istiyorsanız, bu imkânlarınız da mevcuttur. Sessiz bir yapısı olduğu için, Ankara’nın gürültüsünden kısa da olsa uzaklaşmanızı mümkün hale getirir.

Eymir Gölü Hangi Saatlerde Ziyaret Edilebilir?

Eymir Gölü hem hafta içi, hem de hafta sonu ziyaret edilebilmektedir. Burada öncelikle belirli günlerde, özel araçlara giriş izni verilmediği bilinmelidir. Resmi tatil veya hafta sonlarında, sabah 07:00 ile akşam 19:00 saatleri arsında özel araçla giriş yapılmaz. Bunun haricinde giriş çıkış 06:00 – 22:00 saatleri arasındadır.

Kaynak

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 2
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir