Germiyan Köyü

PAYLAŞ


Germiyan Köyü, İzmir’in en turistik merkezlerinden olan Çeşme’ye bağlı küçük ve şirin bir köy olarak ziyaretçilerini her daim ağırlamaya devam ediyor. Eski bir Türkmen köyü olan Germiyan, aynı zamanda Slow Food yâni, Yavaş Gıda olarak adlandırabileceğimiz evrensel düstura katılan da ilk Türk köyüdür. Kısaca hülâsa etmek gerekirse hareket, katkısız besinlerin aynı zamanda temiz kalarak yaşamsal döngüye dâhil edilmesi şeklinde anlatılabilir. Keza hareket, ilk defa 1986 yılında İtalya’da başlamış ve ana minvâli, hızlı gıdaya, hızlı tüketime karşı kurulmuştur.

Germiyan Köyü

Germiyan Köyü’nde, bu hareketten doğarak kopanisti peyniri, hurma zeytini, şekerci damat lokumu, bazina, pirinçli mantı gibi ürünler yetiştirilmektedir. Bu ürünler mevsime özgü olarak yetiştirilir. Germiyan Köyü bu şekilde bir üretime dâhil olarak, katkısız besin maddeleri üretmektedir. Aynı zamanda geleneksel ve yöresel tatları da yaşatmaya çalışmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Çeşme Yat Limanı

Germiyan Köyü

Germiyan Köyü ziyaretinizde uğrayacağınız ilk durak, köy kahvesi olmalıdır. Batı Anadolu’nun sıcak köy ortamını, bu köy kahvesinde yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu kahvede unutulmaz sohbetler için de güzel bir deneyim sizi bekliyor olacak. Germiyan Köyü’nde dikkatinizi çekecek bir başka konuda, köydeki yapıların hemen hepsinin duvarlarının beyaz renkte ve üzerlerine çiçek figürlerinin çizilmiş olduğudur.

Germiyan Köyü

Çeşme’nin doğusunda yer alan Germiyan Köyü, ilçeden yirmi üç kilometre uzaklıkta ve asfalt yol ile kaplıdır. Dolayısıyla ulaşım zahmetsiz ve kolaydır. Çeşme ziyaretlerinizde muhakkak bu köye uğramanız, size güzellikler katacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Çeşme Resimleri


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

31 Oca, 2018     0

Çeşmede Gezilecek Yerler

24 Ağu, 2017     0

Çeşme Arkeoloji Müzesi

16 Ağu, 2017     0

Çeşme Ilıca

14 Ağu, 2017     0

Çeşme Eşek Adası

13 Ağu, 2017     0

Alaçatı