Sultan Sazlığı
 1. Anasayfa
 2. Kayseri

Sultan Sazlığı

0

Kayseri’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelen ve mutlaka görülmesi gereken doğal Kuş Cenneti olarak da bilinen Sultan Sazlığı, tatlı su ve tuzlu su ekonomistlerini bir arada bulundurur. Sadece kuş türlerine ev sahipliği yapmakla da kalmayan bu doğa harikası sazlık, tarihte de adından söz ettiren bölgelerimizdendir. Bir sonraki paragrafta bölgenin tarihi ile ilgili de bilgiler verdiğimizi de hatırlatmak isteriz.

Sultan Sazlığı Hakkında Bilgi

Afrika ile Avrupa arasında iki ana kuş göçü yolunun kesişme noktası konumunda bulunmaktadır. İsmini  IV. Murat’ın 1636 yılında Revan Seferi sırasında konaklaması ile almıştır.

IV. Murat otağını Yeşilhisar’da Köşk Pınar’ın olduğu yere kurdurmuştur. Uzun bir süre burada kalan padişah, hayvanlara yem temin etmek için sazlığa geçmiştir. Sultan ordusuna hizmet vermesi nedeni ile o günden sonra Sultan Sazlığı ismini almıştır.

İç Anadolu’nun en değerli bölgelerinden biri olan Sultan Sazlığı, 301 farklı kuş türü ve zengin bitki örtüsü ile Türkiye’nin en önemli 2. Kuş cennetidir. Günümüzde özellikle tabiat fotoğrafçılarının en çok tercih ettiği yerlerdendir. Özellikle panoramik fotoğraflar için bulunmaz mekânlar arasındadır. Fotoğrafçılığın yanı sıra kuş ve yaban hayatı gözlemi için de Sultan Sazlığı sıkça tercih edilmektedir.

Sultan Sazlığı
Kayseri Sultan Sazlığı

Sultan Sazlığı Nerededir?

Kayseri ilinin eşsiz doğal güzelliklerinden olan Sultan Sazlığı Milli Parkı, Develi ovasının alçak kesimlerinde kalır. Erciyes Dağının güneybatısında bulunan bu doğa harikası sazlık Kayseri il sınırları içerisinde yer alıp, Yeşilhisar, Develi ve Yahyalı ilçeleri arasındadır.

Sultan Sazlığına Nasıl Gidilir?

Sultan sazlığına ulaşım için otobüs tercih edecek misafirlerin, Kayseri şehir merkezinden Yahyalı otobüslerini kullanmaları gerekmektedir. Kendi özel araçları ile gelen misafirler ise yine Yahyalı ilçesinden sazlığa ulaşım için ilgili tabelaları takip etmelidir. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi, bir çok konuda hayatımızı kolaylaştıran uygulamaları da ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle bir harita uygulamasına, Sultan Sazlığı yazınca kolaylıkla yol tarifi alabilir ve ilgili bölgeye ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir