Güneydoğu’da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Güneydoğu’da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

0

Güneydoğu’da gezilecek tarihi yerler nerelerdir bakıldığı zaman bu bölge gezilecek ve görülecek yerler bakımından değerlendirildiğinde kültür turizmi olarak ön plana çıkabilmektedir. Bunun en büyük sebebi de bu bölgenin insanlık tarihinin en eski yerleşim alanlarından olmasıdır. Özellikle Güney Doğu Anadolu Bölgesi Mezopotamya’yı da içine aldığından dolayı bu bölge ile çok alakalı yerlerden biri. Aynı zamanda bu bölge Anadolu’nun da devamı da sayılabiliyor.

Güneydoğu'da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir
Güneydoğu’da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

Güneydoğu’da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

İlk çağ medeniyetleri olarak birçok medeniyete, Hristiyanlık kültürüne, Osmanlılara, Selçuklulara ve daha birçok medeniyete ev sahipliğini Güneydoğu bölgesi yapıyor. Bununla birlikte gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Önemli olan bazı bölgeler ve mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında,

 • Diyarbakır’da Malabadi Köprüsü ve Diyarbakır Surlarına yani Sur içini ve tarihi kültür mirasını mutlaka gezebilirsiniz.
 • Şanlıurfa’da Balıklı Göl sadece bölgenin değil Türkiye’nin en görülesi olan tarihi ve doğal yerlerindendir.
 • Adıyaman’da Nemrut Dağı ve Milli Parkı mutlaka görülmesi gereken bölgelerden biridir
 • Mardin Kalesi ve Mardin Evleri de Mezopotamya’nın izlendiği muhteşem doğal bir terası ile birlikte bulunuyor.
 • Gaziantep’te Hızır Yayları ile Gaziantep şehir merkezi ile birlikte Gaziantep Kalesi, çarşısı ve aynı zamanda Zeugma Antik Kent ve Müzesi mutlaka görülmeye değerdir.
 • Batman, Hasankeyf Kalesi ve Raman’daki petrol üretim tesisleri hem tarihi olarak hem de görülmesi gereken yerler olarak öne çıkmaktadır.
 • Diyarbakır’dan On Gözlü Köprü gezilebilir ve özellikle Veysel Karani Türbesi Anadolu ve Kafkaslarda olduğu bilinmektedir.

Güneydoğu Gezilecek Yerler

Güneydoğu gezilecek yerler konusunda birçok alanda güzelliği bulunan yerleri barındıyor. Bunlardan en ilgi çeken yerlerinden olan özellikle Adıyaman, Çelikhan Yüzen Adalar Çat Barajı üzerinde yer alan ve yaklaşık 80 adet yüzen kara parçasına sahip bir alandır. Bölgeye gelen ziyaretçilerinde dikkatini çeken bu alan yüzlerce farklı bitki çeşidini de barındırıyor. Bunun dışında Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde yer alan Sinek Çayı Kanyonu özellikle spor tutkunları için popüler bir yer. Özellikle Kapadokya’yı andıran doğal yapıları olan Gelincik Dağı da görülmesi gereken alanlardan.

İlginizi Çekebilir: Avanos Gezilecek Yerler

Şanlıurfa bölgesinde bulunan Takoran Vadisi, saklı cennet olarak bilinmektedir aynı zamanda vadi boyunca uzanan kral mezarları, doğal bitki örtüsü, değirmenler ve şelaleler ziyaretçilere hem görsel şölen hem de tarihi açısından değer katıyor. Bunun dışında Diyarbakır, Şeyhandede Şelalesi doğal mekanlar açısından en zengin bölgelerdendir ve aynı zamanda bir saklı cennet olarak biliniyor.

Güneydoğu'da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir
Güneydoğu’da Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Doğal Güzellikleri

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin doğal güzellikleri ve aynı zamanda tarih tutkunları için adeta bir cennet olmaktadır. Birçok ülkenin tarihinden daha eski yapılara sahip olan bu bölge Hitit, Frig, Urartu, Lidya uygarlıkları ardından Roma Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapan bu topraklarda hem doğal güzellik olarak hem de tarihi yapı olarak birçok yer bulunuyor.

Güneydoğu Anadolu bölgesi muhteşem evleri, tarihi ve çok eskilere dayanan Süryani Kiliseleri ile Mardin tam olarak cennet yeri olmaktadır. Bunun yanı sıra Balıklı göl ve Hz. İbrahim mağarası ile mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Güneydoğu doğal güzellikleri açısından en iyi yerler şu şekildedir,

 • Mardin Travertenleri, 4 dağ arasına gizlenmiş ve özellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında turistleri ağırlıyor üstelik aynı zamanda tarihi değeri olan mekanlar da bulunuyor.
 • Birkleyn Mağaraları, Diyarbakır bölgesinde bulunan ve Lice ilçesinde yer alan 10 bin senelik arkeolojik geçmişe sahiptir fakat bunun dışında muhteşem doğal hazinelerde gören kişileri şaşkına çevirmektedir.
 • Diyarbakır bölgesinde bulunan Eğil Kalesi ve Gölet doğal güzellikleri ve aynı zamanda tarihin de olduğu bölge oldukça popülerdir. Bunun dışında turizmi canlandırma açısından su sporları, tekne gezileri de yapılıyor.
 • Siirt, Dikilitaş bölgesi en güzel doğa harikaları arasında yer alıyor. Özellikle manzara izleme meraklıları için mükemmel bir yer olabilmektedir.

Güneydoğu Gezilecek Antik Kentler

Güneydoğu gezilecek antik kentler geçmişin izleriyle en fazla ziyaret edilen tarihi yerlerdir. Hem doğal güzellik açısından hem de bol tarihi güzellik açısından bakıldığında medeniyetlerin beşiği olan bu muhteşem antik kentler şu şekilde özetlenebilir,

 • Adıyaman Kahta ilçesinin Kayadibi Köyü bölgesinde bulunan Nemrut Dağı yaklaşık olarak 2206 metre yüksekliğinde bulunuyor ve aynı zamanda 1987 senesinde UNESCI Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alan bu yer aynı zamanda dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilmektedir.
 • Diyarbakır Çayönü, on bin senelik geçmişe sahip ve Neolitik Dönem Yerleşmesi olarak bilinen bu kent Ergani ilçesine 7 km uzaklıktadır. Çıkan eserler de Diyarbakır Müzesi içerisinde sergilenmektedir.
 • Eski Halfeti ve Rumkale Şanlıurfa Gaziantep arasında bulunan ve geneli su altında kalan bir antik kent olmaktadır. Fırat nehri altında kalan doğa güzelliği ile eşsiz bir doğa güzelliği sağlayan bu yer mutlaka tekne turu ile gezilmesi gereken yerlerden.
 • Gaziantep Zeugma, Belkıs Köyünde yer alan ve popüler antik kentler arasında yer alan kentlerdir. Özellikle mozaiklerin bol bulunduğu bu alanda Roma kültüründen izler görülüyor.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir