İki Günlük Tatil İçin Nereye Gidilir? Hafta Sonu Tatili İçin 12 Öneri
 1. Anasayfa
 2. Genel

İki Günlük Tatil İçin Nereye Gidilir? Hafta Sonu Tatili İçin 12 Öneri

0

Yoğun çalışma temposu, şehrin gürültülü yaşamı hepimizi yorar. Hele bir de yıllık izin almakta zorluk yaşıyorsanız hafta sonu tatilleri kaçırılmaz fırsatlar sunar. İki gün deyip geçmeyin! Yeniden motive olmak, iyi bir dinlenme gerçekleştirebilmek için birebir. Hafta sonu tatili önerileri neler olabilir birlikte bakalım; kamp, deniz, doğa sporları ve etkinlikleri, sadece doğayı dinlemek, kültürel geziler seçeneklerden bazıları. Günümüzde popüler olan, ülkemizde de yaygınlaşan Tiny House’lar hafta sonu tatili önerileri için tercihler arasında. Mini evinizi de alarak istediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Hadi şimdi birlikte inceleyelim iki günlük tatil için nerelere gidilir ve neler yapılır?

İki Günlük Tatil İçin Nereye Gidilir? Hafta Sonu Tatili İçin 12 Öneri 11

1.     Kırklareli

Marmara Bölgesinde yer alan Kırklareli’nde ormanları, vadileri, dereleri, denizleri, şenlikleri ile güzel bir

geçirebilirsiniz. Başta İstanbul olmak üzere çevre illerden ulaşımı gayet kolay. Hatta Bulgaristan, Yunanistan gibi sınır bölgelerimize yakın olması sebebiyle buralardan da ziyarette bulunulabilir. En çok bilinen ve turizmi yoğun yerler İğneada, Longoz Ormanları Milli Parkı.

Doğa ile baş başa bir iki gün geçirmek istiyorum diyenler Longoz Ormanlarını tercih ediyor. Mevsimine göre denize girmek isteyenler İğneada’yı. Yaz döneminde düzenlenen festivaller de eğlence ve kültür anlamında büyük ilgi görüyor. Bunların yanı sıra gezilecek tarihi Camiiler, Köprüler de bulunuyor.

İki Günlük Tatil İçin Nereye Gidilir? Hafta Sonu Tatili İçin 12 Öneri 12

2.     Polonezköy

Polonezköy tatil yeri mi? dediğinizi duyar gibiyim. İstanbul’un içinde, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için üstelik şehir içinde doğayla başbaşa kalabileceğiniz güzel bir yer. İki günlük hafta sonu tatili için nereye gidilir? Bu soruya fazla uzağa gitmeyelim diyen İstanbullular için özellikle tercih edilen bir yer. Yeşillerin arasında, mesire alanları, tarihi yerleri ile hem gezilebilecek hem de konalanabilecek şirin bir durak.

İki Günlük Tatil İçin Nereye Gidilir? Hafta Sonu Tatili İçin 12 Öneri 13

3.     Kocaeli

Kocaeli’de acaba nerede tatil yapılır? İki günlük hafta sonu tatilinde nereye gidilir? diye sorabilirsiniz. Eğer yaz mevsiminde iki günlük bir kaçamak yapacaksanız Kandıra ilçesinde yer alan Kerpe, Kefken gibi koylarda denize girebilirsiniz.

Keşfedilmemiş kumsalları ile Marmara Denizi’nde yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Denize girebilmenin yanı sıra milli parkları, tarihi güzellikleri, kamp alanları gibi birçok faaliyeti birden yapabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra kış turizmi için de tercih edilen bir yer. Hafta sonu tatilinde kayak keyfi yapabileceğiniz çevre iller için yakın bir lokasyon.

İki Günlük Tatil İçin Nereye Gidilir? Hafta Sonu Tatili İçin 12 Öneri 14

4.     Sapanca

Sapanca deyince aklımıza ilk gelen meşhur gölüdür. Hafta sonu tatili için ideal noktalar arasında yer alır. Güne göl manzaralı bir kahvaltıyla başlamaya kim hayır der ki? Ormanları, yaylaları, tarihi eserleri ile dolu dolu bir iki gün geçirilebilir.

Kamp, piknik, doğa gezisi, bisiklete binmek, doğa da yapılabilecek sporlar gibi bir sürü seçenek var. İstanbul ve çevre illerden özellikle hafta sonları yerli turistleri ağırlamakta. Bunglov evler başta olmak üzere lüks otellere kadar birçok konaklama seçenekleri de mevcut.

İki Günlük Tatil İçin Nereye Gidilir? Hafta Sonu Tatili İçin 12 Öneri 15

5.     Bolu

Bolu’da geçireceğiniz iki günlük hafta sonu tatili kapsamında huzur dolu bir yolculuğa çıkacaksınız. Abant Gölü ile hepimizin bildiği kart postal görüntüsünü dokunarak ve yaşayarak deneyimleyebilirsiniz. Doğası, ormanları, gölleri ile kendinizi Karadeniz’de gibi hissedeceksiniz.

Kışın en çok tercih edilen kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya’da Bolu’da yer alıyor. Abant Gölü Tabiat Parkı, Yedigöller Milli Parkı, Gölcük Tabiat Parkı gibi milli parkları başta olmak üzere, kaplıcaları ile de iki günlük hafta sonu tatili önerileri içerisinde sıklıkla tercih ediliyor. İstanbul, Eskişehir, Ankara, Sakarya gibi birçok ilden misafirlerini yılın her mevsimi keyifle ağırlıyor.

İki Günlük Tatil İçin Nereye Gidilir? Hafta Sonu Tatili İçin 12 Öneri 16

6.     Kazdağları

Kazdağları’na gidip de o eşsiz manzarasına hayran kalmamak elde değil. Balıkesir ve Çanakkale arasında kalan Kazdağları’nda oksijene doyacaksınız. Hem denize gireyim hem de doğayı dinleyeyim derseniz Kazdağları tam da böyle bir yer. Kamp alanları, arkeolojik yapıları, köyleri ile harika bir iki gün geçirebilirsiniz. Marmara ve Ege Bölgelerinden ulaşımı da oldukça kolay. Bu özellikleri ile hafta sonu tatili önerileri arasında en popüler olanlardan bir tanesi.

İki Günlük Tatil İçin Nereye Gidilir? Hafta Sonu Tatili İçin 12 Öneri 17

7.     Şile – Ağva

İstanbul’a yakın, iki günlük hafta sonu tatili önerileri içerisinde oldukça cezbedici. Denize girmek isteyen birçok İstanbullunun tercihi bu yüzden. Üstelik uygun fiyatlı konaklama ile sakin bir vakit geçirme rotası olduğunu da söyleyebiliriz.

Son dönemlerde Bolu sadece İstanbulluların tercihi olmaktan çıktı. Doğa tutkunu gezginler için de gidilip görülmesi gereken yerler arasında. Şile, denize girebilme alternatifinin yanı sıra gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir ilçe.Kaleler, tepeler ve özellikle mağaraları ile dikkat çekiyor. Ağva ise Şile’ye bağlı deniz ve derenin çevrelediği doğal güzelliklere sahip şirin bir kasaba. Ormanları, koyları ile görenleri kendisine hayran bırakıyor.

İki Günlük Tatil İçin Nereye Gidilir? Hafta Sonu Tatili İçin 12 Öneri 18

8.     Safranbolu

Havaların soğumaya başlaması ile hafta sonu tatillerimizi denizde geçirme olanağımız da ortadan kalkıyor. Sonbaharda görülebilecek, kültürel dokusu ile keyifli vakit geçirebileceğiniz bir öneri Safranbolu. Kendine özgü evleri, Kent Müzesi, tarihi yapıları ile ziyaretçilerini kültürel bir yolculuğa çıkarıyor. Kültürel dokuyu koruyan yapısı ile ziyaretçilerine tarihi evlerinde konaklama fırsatı da sunmuş oluyor.

İki Günlük Tatil İçin Nereye Gidilir? Hafta Sonu Tatili İçin 12 Öneri 19

9.     Eskişehir

Önemli bir öğrenci şehri olan Eskişehir, iki günlük hafta sonu tatili önerileri içerisinde iyi bir seçenek. Meşhur Porsuk Çayı ve Odun Pazarı Evlerini görmeden geçilmemesi gereken hem kültürel hem tarihi zenginlikleri olan bir şehir. İki günlük kültür turuna çıkmak isteyenler, bu rotayı değerlendirebilir. Tarihi camisi, türbeleri, müzeleri ile hafta sonu tatil planı yapanlara, dolu dolu zaman geçirebilecekleri bir öneri.

İki Günlük Tatil İçin Nereye Gidilir? Hafta Sonu Tatili İçin 12 Öneri 20

10. Kapadokya

Sonbaharda yahut İlkbaharda gidilmesi tavsiye edilen, hakkında ‘görmeden ölme!’ denildiği söylenen, büyülü şehir. Kapadokya size, tarihi ve mistik dokusu ile tam bir kültür turu yaşatabilir. Yerin üstünde olduğu kadar yer altında da bir yaşam kurulduğunu gözler önüne seren bir şehir.

Günümüzde bölge yakın çevrelerden sürekli ziyaretçi akınına uğruyor. Hatta daha uzak şehirlerde yaşayanların da hafta sonu tatili için ideal noktalar listesinde. Birçok diziye, filme ev sahipliği yapmış görenleri kendine hayran bırakan, birçok vadisi, müzesi, kilisesi ile gezilecek, görülecek yerleri saymakla bitmeyen bir yer. Balon turları ile şehrin güzelliklerini gökyüzünden de izleyebilirsiniz. Çömlek atölyelerinde, çömlek yapmayı deneme şansı ile eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Kapadokya’da atların ayrı bir önemi var. Balon turlarının yanı sıra atlar ile de şehri gezmeniz mümkün.

hafta sonu tatili

11. Mardin

Birçok medeniyetin bir arada yaşadığı bir şehir önerisi de Mardin – Midyat. İki günlük hafta sonu tatili için ideal noktalardan. Manastırlar, medreseler, çarşısı, müzeleri tarihi cadde ve sokakları ile ziyaretçilerine kültürel bir yolculuk sunuyor. Tarihteki ilk yerleşim yerlerinden biri olan Mezopotamya’nın bu topraklarda olması şehri önemli bir yere taşıyor.

hafta sonu tatili

12. Karadeniz

Bol oksijen, bol yeşillik dediğimizde aklımıza ilk gelen bölge Karadeniz. Üstelik neredeyse bölgeyi kapsayan bütün şehirleri aynı. Hem doğası, hem denizi, hem dereleri, tarihi dokuları, yaylaları ile önemli bir turizm bölgemiz. Kabul ediyoruz iki günlük tatil için biraz yorucu bir güzergah olabilir. Yakın çevreden özellikle yaylada vakit geçirmek isteyenler için sıkça ziyaret ediliyor. Bu sebeple hafta sonu tatili önerileri arasında listede yerini alıyor.

Günümüzde kar tatili için bile tercih edilir durumda. Fırtına deresi önemli bir rafting alanı. Sümela Manastırı, Zilkale, Ayder-Pokut gibi meşhur Yaylalar, Borçka Karagöl, Uzungöl, Karaca Mağarası, Boztepe gibi doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzelliklerinin de görülmesi gerekir.

İki günlük hafta sonu tatili için nereye gidilebilir, nereler gezilebilir sizlere bazı öneriler sunduk. Tabi bu liste daha da uzayabilir. Ülkemizde gezilecek, görülecek pek çok bölgemiz var. Beklentinize en uygun olan tatil rotasını seçmeniz ve iyi bir dinlenme geçirmeniz dileğiyle…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir