Hunat Hatun Medresesi ve Külliyesi
 1. Anasayfa
 2. Kayseri

Hunat Hatun Medresesi ve Külliyesi

0

Konu Başlıkları

Kayserinin tarihi eserleri arasında ilk sıralarda yer alan Hunat Hatun Medresesi, 1. Alaeddin Keykubad’ın eşi ve 1. Gıyaseddin Keyhüsrev’in annesi tarafından Kayseri’nin merkezine yaptırılmıştır. 1237-1246 tarihleri arasında yaptırılmış olan Hunad Harun Medresesi tarih meraklıları için Kayseri’de mutlaka görülmesi gereken mekânlar arasında yer alır. Selçuklulardan kalan en büyük cami özelliğini taşıyan caminin batı giriş kapısında, döneme ait harika süslemelerden oluşmaktadır. Ana giriş kapısının üzerinde ise hadis ve kitabe göze çarpar. Kitabeye baktığımızda Hunat Hatun tarafından 1338 yılında yaptırıldığı görüyoruz.

Medresenin ana giriş kapısının hemen yanında Mahperi Hatun’un türbesi yer alır. Yine medresenin yanında yer alan cami ise Hunat Camii’dir.

Hunat Hatun Medresesi Selçuklu motifleri ile süslenmiş giriş kapısına sahip olup Medresenin üstü açıktır. Giriş avlusunda tabelalar olan medresenin doğu kısmında ana eyvan bulunuyor. Şehrin göbeğinde olan bu medrese şimdilerde çarşı olarak kullanılıyor. Tarihi dokusu ile çayınızı yudumlayacağınız harika bir mekan olan bu medresede, mistik bir hava hakim. Bir dönem arkeoloji müzesi olarak kullanılmış olup, daha sonra etnografya müzesi olarak kullanılmıştır.

Hunat Hatun Medresesi
Hunat Hatun Medresesi ve Külliyesi

Ancak 1998 tarihinden sonra Kayseri Valiliği tarafından narım çalışmaları yapılıp çarşı olarak kullanıma açılmıştır. Medrese ve caminin yapısında özel inşa edildiğini gösteren harika işçilikler gözünüze çarpar. Özel kullanılan taşlar ve bu taşların itina ile dizilmiş olması hayran kalmanıza sebep olur. Medresenin yanında bulunan caminin sağ tarafında hem erkek hem de bayanlara ait hamam bulunmaktadır. Bu hamam Medresenin yapısına ait olup, günümüze kadar özelliğini korumuştur. Halen kullanılmakta olup turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Hunat Hatun Medresesi Nerededir?

Şehrin tam merkezinde olan bu harika Medrese, Cumhuriyet meydanına çok yakın mesafededir. Medresenin içerisinde alışveriş yapacağınız hediyelik eşya dükkânları yer alır. Bir adet kitabevi ve bir adet kafesi bulunan Medreseye gelen ziyaretçiler, özellikle kafe bölümünde nargileler ile dinlenme fırsatı bulmaktadırlar.

Hunat Hatun Medresesine Nasıl Gidilir?

Kayseri meydanında bulunan Medresenin ulaşımı oldukça kolaydır. Meydandan yürüme mesafesindedir. Şehir merkezine giden otobüsler ile kolaylıkla ulaşım sağlanır. Şehir dışından gelenler tren garından, otogardan kalkan şehir merkezi otobüslerini kullanarak ulaşabilirler.

Kayseri ilimizle ilgili diğer makalelerimizi okumak için Kayseri bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Aksaray-Gezilecek-Yerler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir