İade garantili tatil için yapılması gerekenler
 1. Anasayfa
 2. Genel

İade garantili tatil için yapılması gerekenler

0

Genellikle iade garantili tatil için yapılması gerekenler herkesin aklına takılan bir konudur. Aylar önceden tatil paketi alıp da bir sebepten dolayı planını iptal etmek zorunda kalanların en büyük korkusu ödemiş olduğu tatil ücretinin yanmasıdır. Eğer tatil paketinize ek olarak erken rezervasyon sigortası alırsınız bu durumda tatil iptalinden korkmanıza gerek kalmaz ve paranızı aynen iade edilir. Herkes soğuk kış günlerinde güneşin sıcaklığına denize ve kumsallara hasret kalıyor. Hatta birçok kişi kış aylarında tatil planlarını yapmaya başlıyor.

Tatil siteleri de iade garantili tatil için yapılması gerekenler konusundaki bu arz talep meselesini göz önünde bulundurarak indirimlerle tatile daha cazip bir hale getiriyorlar. İstenilen tesiste planlanan dönem aralığında ve uygun fiyatlı tatil yapmak için erken rezervasyon yaptırmak çok daha makul oluyor.

Erken rezervasyonlu tatil istenilen zamanda ve istenilen yerde uygun fiyatlı tatil yapmanız için oldukça avantajlı. Çünkü yaz döneminde tatil paketlerinin fiyatları bir hayli yükseliyor.

Otellerdeki doluluk oranının artması konaklama yapılmak istenen odaların kalmamasına neden olabiliyor. Bunun yanında; iade garantili tatil için yapılması gerekenler kapsamında erken rezervasyon yapan kişiler ise yer bulma ve istediği özelliklerde oda ayırtma şansını yakalamış oluyor.

Bütün bir yılın yorgunluğunu üzerinden atmayı dört gözle bekleyen bazı tatilciler işi şansa bırakmıyor ve erken rezervasyon yaptırarak istediği yerde uygun fiyatlı tatil yapma fırsatını yakalıyor.

Tatil İptali 

iade garantili tatil için yapılması gerekenler
iade garantili tatil için yapılması gerekenler

Birçok kişi yaz tatili için her yıl plan yapıyor. Ancak olası risklere karşı önlem alınması gerektiği de unutulmamalı. Tatil paketi satın alınırken sunulan erken rezervasyon güvence sigortası veya iptal güvence sigortası yaptırılması öneriliyor.

Ayrıca, iade garantili tatil için yapılması gerekenler kapsamında beklenmedik bir durumdan dolayı param yanar kaygısı taşıyorsanız bu sigorta ile meydana gelebilecek riskleri sigorta şirketine devreder ve fiyat avantajlarından faydalanmış olursunuz. Çünkü erken rezervasyon sigortası tatil için yapmış olduğunuz ödemelerinizi garanti altına alıyor.

İade Güvencesi 

Tatil paketi alırken yaptıracak olduğunuz erken rezervasyon sigortası ile tatiliniz otele giriş tarihini 3 gün kalana dek güvence altına alınıyor. Bu sayede herhangi bir nedenden dolayı tatilinizi iptal etmek durumunda kaldığını zaman koşulsuz iptal ve paranızın tamamını geri alma hakkına sahip oluyorsunuz. Tatil paketi satın almak istediğiniz siteye girdiğinizde karşınıza sigorta ister misiniz sorusu çıkacaktır.

Bu soruya olumlu cevap vererek sigorta satın alırsanız olası bir durumda tatilinizi iptal etmek durumunda kaldığınızda paranızı korumuş olursunuz. Bu bağlamda; iade garantili tatil için yapılması gerekenler kapsamında erken rezervasyon sigortası yaptırmadınız takdirde tatil rezervasyonunuzun iptal olması durumunda ücretini iade edilmez.

Erken Rezervasyon Sigortasının Geçerli Olmadığı Durumlar 

Tatil paketi ile birlikte alınan erken rezervasyon sigortasının geçerli olmadığı bazı durumlar vardır. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Savaş ya da savaş mahiyetindeki harekat darbe isyan ayaklanma ve bunlardan doğan iç karışıklıklar.
 • Salgın
 • Deprem sel yanardağ patlamaları gibi doğal afetler
 • Otel oda tipi ve isim değişikliği

Bu gibi durumlardan herhangi birinin meydana gelmesi halinde yapılan erken rezervasyon sigortası geçersiz sayılmış olur.

Rezervasyon Sigortası 

Tatil severlerin tatillerini çok daha uyguna satın almış olduğu erken rezervasyon dönemlerinde rezervasyon sırasında yapılacak olan sigorta son derece avantajlıdır. Bu sigorta sayesinde herhangi bir nedenden dolayı tatilinizi iptal etmek zorunda kalırsanız paranızı geri alabilirsiniz. Ayrıca, iade garantili tatil için yapılması gerekenler, erken rezervasyon döneminde sunulan fırsatlardan yararlanarak tatilinizi çok daha ekonomik bir şekilde yapabilirsiniz.

Her durumda avantajlı olan erken rezervasyonun tek bir dezavantajı vardır. Bu da rezervasyon yaptırmış olduğunuz tarihlerde farklı bir işinizin çıkması ve bu nedenle de tatile gidemeyecek olmanızdır. İşte bu  noktada devreye erken rezervasyon sigortası girer ve ödemiş olduğunuz tatil ücretini kuruşu kuruşuna geri alırsınız.

İptal Sigortası 

Erken rezervasyon iptal sigortası yurtiçi otellerinde minimum dört gece ve üzeri konaklamalarda belirli tesislerde ve sınırlı sayıda kontenjan için geçerli olur. Erken rezervasyon uygulaması tur şirketlerinin reklam ve kampanyaları ile desteklenir ve tüketiciler açısından avantajlı tatil fırsatlarını ulaşabilme kolaylığı sağlar.

Erken rezervasyon sigortası yaptırmanız halinde avantajlı tatil fırsatlarından faydalanmanızın yanı sıra satın almış olduğunuz tatilinizi iptal etmeniz halinde ücretinizi garanti altına almış olursunuz.

Ayrıca, iade garantili tatil için yapılması gerekenler kapsamında, yaptırmış olduğunuz sigorta kapsamında herhangi bir nedenden ötürü tatilinizi iptal ederseniz tatil ücretiniz olduğu gibi hesabınıza geri yatırılır.

Erken rezervasyon iptal hakkı ile tatil satın alan tatilciler otele giriş gününe 3 gün kalarak ön koşulsuz ve kesintisiz olarak otel rezervasyonlarını iptal etme hakkına sahip olmuş olurlar. Erken rezervasyon iptal sigortası satış işlemi sırasında otel rezervasyonu ile birlikte online olarak satın alınır.

Erken rezervasyon iptal hakkı ücreti toplam konaklama bedelini eklenerek kredi kartından ya da banka kartından çekilir. Erken rezervasyon sigortası hakkı hiçbir şekilde iptal edilemez ve sigorta bedeli iadesi yapılması söz konusu değildir. Erken rezervasyon iptal hakkı ile yapılan rezervasyonlar alınma tarihinden itibaren en erken dört hafta sonra iptal edilebilir.

Tatil İptali Sigortası

Tatil iptal sigortası rezervasyon işlemi online bir şekilde yapılırken ödeme ekranında sunulan ve herhangi bir durumdan ötürü tatili iptal edebilmeyi olanak sunan bir sigorta türüdür. Bu kapsamda; iade garantili tatil için yapılması gerekenler kapsamında online bir şekilde yapılan rezervasyon işlemleri sırasında ödeme ekranında çıkan sigorta için onay vermeniz sizin için son derece avantajlıdır.

Sunulan bu sigortadan yararlanan tatilciler seçmiş oldukları otele yerleşmeden 72 saat öncesine kadar tatil rezervasyonlarını iptal etme hakkına sahip olmuş olurlar. Erken rezervasyon sigortası adı ile rezervasyon ekranına son ödeme penceresinde yansıyan sigorta çeşidine onay vermeyen kişiler rezervasyon iptalinden faydalanamaz.

Para İadesi 

Genel anlamda iade garantili tatil için yapılması gerekenler temelinde, erken rezervasyon sigortası yaptıran kişilerin tatillerini iptal etmeleri halinde ücretleri aynı gün içerisinde hesaplarını yatırılır. Talep edilen bu iade işlemi sistemler üzerinden otomatik bir şekilde gerçekleştirilir.

Rezervasyon iptali işlemi yapıldıktan sonra kişinin kendi banka şubesine gitmesi ya da müşteri hizmetleri ile iletişim kurması gerekmez. Rezervasyon iptallerinin tur şirketi tarafından sisteme ve tanımlanması halinde online rezervasyon sırasında  tatil ücretinin ödenmiş olduğu banka kartına ya da kredi kartına otomatik olarak para iadesi gerçekleştirilir.

Rezervasyon iptal süresi rezervasyon yapılan otele yerleşmeden 3 gün öncesine kadar olan süreyi kapsar. Rezervasyon yapıldıktan sonra işlem suresinde erken rezervasyon sigortası seçilmişse otele yerleşmek için belirtilmiş olan 72 saat öncesine kadar iptal yapma hakkı vardır. Bu süreç içinde geçen her bir günde iptal talepleri 09.00 ile 24.00 saatleri arasında gerçekleşir.

İnternet Üzerinden Tatil İptali 

Rezervasyon iptalini internet üzerinden yapmak mümkün değildir. İnternet üzerinden ve tur acentesinin resmi web adresi üzerinden yalnızca rezervasyon işlemleri yapılabilir. İptal işlemleri için tur acentesinin müşteri hizmetleri hattı ile iletişime geçmek gereklidir. Tüm bu detaylara dikkat edilmesi durumunda rezervasyon iptali işlemi sağlıklı bir şekilde yapılabilir.

İptal işlemi müşteri hizmetlerinden hafta sonu yapılmış ise iade ücreti pazartesi günü banka kartı ya da kredi kartı hesaplarına aktarılır. Erken rezervasyon sigortası yaptıran kişiler tatile gitmeleri için herhangi bir engel çıkması durumunda bu sayede sayesinde ücretlerini eksiksiz olarak alabilirler. Bu kapsamda; iade garantili tatil yapılması için gerekenler arasında erken rezervasyon sigortası yaptırmak çok önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir