İç Anadolu’da Kışın Gezilecek Yerler 
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

İç Anadolu’da Kışın Gezilecek Yerler 

0

İç Anadolu’da kışın gezilecek yerler ile ilgili araştırma yaparken gözümüze doğal ve kültürel güzellikler çarpmaktadır. Birçok kimse yaz tatili için bölgeyi boşaltıp farklı yerlere giderken kış aylarında durum tam tersine oluyor. Dışarıdan çok sayda ziyaretçi gelerek kış aylarında İç Anadolu’da gezinti ve tatil yapmayı tercih ediyor. Kayak merkezlerinin yanı sıra şifalı termal suları, romantik manzaraları ve doğayla baş başa yürüyüş imkanları ile bölgede tatil yapmak oldukça keyif veriyor. 

Kış koşulları oldukça sert ve karlı geçen İç Anadolu’da beyaz örtü hakimiyet kurduğunda belli başlı bölgelerinde kış turizmi bir hayli canlanmaktadır. Kış turizmi denildiğinde akla hemen kayak merkezleri gelse de burada durum tam olarak o şekilde olmamaktadır. Kayak merkezlerinin yanı sıra doğal  güzellikleri ve şifalı suları ile de sıkça ziyaretçi akınına uğramaktadır.  

Kapadokya Nevşehir
Kapadokya Nevşehir – İç Anadolu’da Kışın Gezilecek Yerler

Kapadokya Nevşehir 

İç Anadolu’da kışın gezilecek yerler sıralanmaya başlandığında Kapadokya kendisine hemen ilk sıralarda yer bulmaktadır. Nevşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illeri arasında kalan tarihi bölgenin tamamından oluşan Kapadokya, aynı zamanda İpekyolu’nun da güzergahında bulunmaktadır.

Bu sebeple tarihi ve kültürel olarak büyük bir birikime sahiptir. Aynı zamanda mistik oluşumları ve havasıyla bambaşka bir doğa harikasıdır. Tüm bunlar bir araya geldiğinde muazzam bir gezinti ve tatil fırsatı sunuyor ziyaretçilerine. 

Kapadokya’nın en çok turist çeken yerlerinin başında peribacalarıyla ünlü Göreme gelmektedir. Kışın dahi oldukça büyüleyici olan peribacalarını balon turları ile tepeden ziyaret edebilir, gün batımını romantik bir şekilde balonla seyredebilirsiniz. 

Bu esnada Uçhisar Kalesi, Güvercinlik Vadisi, Üç Güzeller ve Asmalı Konak gibi yerleri mutlaka görmelisiniz. Yine balonla gezilebilen yerlerden olan Ihlara Vadisi’ni ise tepeden görmeniz yerine yürüyerek gezmenizi öneririz.

Yürüyüş yolları biraz çetin olabileceği için uygun bir ayakkabıyla yola çıkmanızı veya yanınızda bulundurmanızı öneririz. Vadisi içerisinde yer alan Sümbüllü Kilise, Eğritaş Kilisesi, Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Yılanlı Kilise’yi de ziyaret etmeyi unutmayın. 

Mevlana Türbesi Konya
Mevlana Türbesi Konya – İç ANadolu’da Kışın Gezilecek Yerler

Mevlâna Türbesi Konya 

Konya’nın ve hatta İç Anadolu’nun simgelerinden birisi haline gelen Mevlana Türbesi Konya Karatay sınırlarında bulunmaktadır. Konya ile özdeşleşen ünlü İslam alimi ve düşünürü Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin kabrinin bulunduğu türbe kışın gezmek için Konya’ya gelenlerin ilk duraklarından birisi olmaktadır.

Merhumun kendi el yazması eserleri, kişisel eşyaları ve çok daha fazlasını ziyaret esnasında görmek mümkündür. Yine ziyaret esnasında Selçuklu ve Osmanlı tarihine dair pek çok kılavuz eseri görmek mümkündür.

Tasavvufun kurucusu niteliğinde olan merhumun yolundan giden Mevlevilerin sadece ve maneviyat dolu yaşantısına burada tanıklık edebilirsiniz.  

Hattuşaş Antik Kenti Çorum
Hattuşaş Antik Kenti Çorum – İç Anadolu’da Kışın Gezilecek Yerler

Hattuşaş Antik Kenti Çorum 

Anadolu coğrafyasında kurulan ilk büyük medeniyet olan Hititlilerin başkenti konumundaki Hattuşaş Antik Kenti, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınarak korunmaya başlamıştır. Hem ülkemizin hem de dünya mirasının önemli örneklerinden birisi olarak sürekli bir ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Kışın karla kaplanan bölgede gezerken Arslanlı Kapı, Yerkapı, Kral Kapı, Büyük Tapınak, Büyükkale Saray Kompleksi ve Hiyerogllifli Oda gibi günümüze kadar ulaşmayı başarmış antik eserleri mutlaka görmelisiniz. Aynı zamanda o tarihlerden günümüze kadar ulaşmayı başaran bir diğer önemli eser olan en uzun hiyeroglifi içeren Nişantepe Yazıtı da mutlaka gezilip görülmelidir.

Bölge ve dünya tarihine ışık tutan bu eserler ve çivi yazılı tabletler zaman zaman yapılan arkeolojik kazılar sonucunda çıkmaya devam etmektedir. 

Erciyes Dağı Kayseri
Erciyes Dağı Kayseri – İç Anadolu’da Kışın Gezilecek Yerler

Erciyes Dağı Kayseri 

Ülkemizin en güzel ve lezzetli yiyecekleri ile tanınan illerinden birisi olan Kayseri, Erciyes Dağı ve kayak merkezi ile kış aylarında adından sıkça söz ettirmektedir. İç Anadolu’nun uçsuz bucaksız bozkırları arasında büyük bir ihtişamla yükselen Erciyes Dağı, uzak yerlerden dahi kolaylıkla görülebilmektedir.

Zirvesinde neredeyse kar eksik olmamaktadır. Yoğun ziyaretçi akınına uğrayan bölgede konaklama ve yeme içme gibi temel ihtiyaçların karşılanabilmesi amacıyla çok sayıda otel, pansiyon, restoran gibi tesisler konuşlandırılmış bulunmaktadır.

Burada gezip eğlenmek isteyenlerin hoşça vakit geçirebilmeleri için gereken her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş diyebiliriz.  

Odunpazarı Evleri Eskişehir
Odunpazarı Evleri Eskişehir – İç Anadolu’da Kışın Gezilecek Yerler

Odunpazarı Evleri Eskişehir 

Odunpazarı Evleri Eskişehir’in bilinen en eski yerleşim yerleri olarak bilinmektedir. Başta Ankara olmak üzere civar illerden çok sayıda günübirlik gezilerin yapıldığı bölgeye, kışın da çok sayıda ziyaretçi gelerek buralarda gezmektedir.

Osmanlı Dönemi sivil mimarisinin en canlı örneklerinin görülebileceği bu evler restore edilerek kafe, restoran, hediyelik eşya satışı gibi amaçlar için kullanılmaya devam etmektedir. 

Civarda yer alan konaklama yerleri ve restoranlar ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmelerine ve konaklamalarına büyük kolaylık sağlıyor. Rengarenk evleri ve dar sokakları ile ziyaretçilerini bambaşka yerlere götürüyor. 

Kızılcaharman Ankara
Kızılcaharman Ankara – İç Anadolu’da Kışın Gezilecek Yerler

Kızılcahamam Ankara 

İç Anadolu’nun Karadeniz’e açılan kapılarından birisi olan Kızılcahamam, doğal güzellikleri, termal tesisleri ve şifalı suları ile çok sayıda kişi tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Özellikle kışın termal tatil için tercih edilen bölge, sık ve gür ormanlarla kaplıdır.

Burada doğa yürüyüşü yapmak, temiz havayı soluyarak hücreleri yenilemek, şifalı sularla vücudu dinçleştirmek en çok yapılan aktivitelerin başında gelmektedir. Konaklama ve restoran hizmetleri de oldukça yeterlidir.  

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir