Irgandı Çarşılı Köprü
 1. Anasayfa
 2. Bursa

Irgandı Çarşılı Köprü

0

Irgandı Çarşılı Köprü olarak bilinen ve Bursa’da gezilmesi gereken yerler sıralamasında ilk sıralarda olan bu köprü bildiğiniz köprülerden çok farklı! Nedeniyse eski bir köprü fakat üzerinde evler ve dükkanlar bulunan bu köprüyü gezdik ve sizler için kaleme almaya başladık.

Irgandı Çarşılı Köprü Hakkında Bilgi

Köprünün nasıl inşaa edildiği tam olarak bilinmese de, ikinci Murad Osmanlı Devleti’ne hüküm sürdüğü 1442 – 1444 yılları arasında yapıldığı söylenmektedir. Hatta müzeler odası başkanının dahi uzun uğraşlar ve araştırmalar sonucu köprünün ne zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi olmadığı söylenmektedir.

Evliya Çelebi Bursa’ya geldiğinde Irgandı Çarşılı Köprü için seyehatnamesine o zaman için 200 dükkan bulunduğunu not almıştır. Buraya 1640 yılında celali isyanından hemen sonra gelmesi ise isyandan sonra bile hala bu köprü üzerindeki yapıların yıkılmadığına işaret etmektedir.

bursa ırgandı çarşılı köprü

Irgandı Çarşılı Köprü günümüzde de Gökdere ile Yıldırım ilçelerinin birbirine bağlayan ve hala kullanılmakta olan bir köprü olduğunu unutmayalım.

Bu köprülerin örneği dünyada sadece 4 tanedir. Bulgaristan, Floransa, Venedik ve Osmanlı Devleti’nin yaptırdığı bu köprü olarak dünya tarihindeki yerini almıştır.

Zaman içerisinde dükkanların yıkılarak ve ya çeşitli zararlar görerek günümüzde sadece 35 tanesi aktif olarak kullanılmaktadır. 1855 depreminde neredeyse yıkılma noktasına gelen bu köprü daha sonra 1992 yılında da Yunanlıların Bursa’dan kaçmaya başlamasıyla tekrar tahrip edilmiş olup zor ayakta durduğu döneme girmiştir. Yaklaşık 1948 yılına kadar bu halde kalan köprü 1949 yılına girildiğinde, betonarme üzerine sıva şeklinde ve o döneme sadık kalınarak sadece yüksekliğini 1 metre kadar yükseltilerek tekrar inşaa edilmiştir. 1988 yıllarından ta ki 2004 yılına kadar görüntüsü aynı ve duruşu kalmıştır. Ancak 2004 yılından 2006 yılına kadar restore edilmeye başlanmış olup, bugünlerde ki modern görüntüye kavuşmuştur. Alt yapısı ilk zamanki dönemlere sabit kalınmıştır, fakat üzerindeki yapılar sağlamlaştırılarak beton kullanılarak inşaa edilmiştir.

Irgandı Çarşılı Köprü Üzerinde Neler Bulunmaktadır?

ırgandı çarşılı köprü içerisi

İçerisinde el işçiliği ustaları bulunan Irgandı Çarşılı Köprü’de tesbih, inci satan dükkanlar bulunmaktadır. Ayrıca ahşap ve taş oyma işçiliğine önem veren şehir olan Bursa’nın en önemli ustalarının dükkanları bulunmalıdır. Ufak yeme – içme ihtiyacınızı giderecek kafeler de bulunarak, köprüyü ziyaret ettiğinizde rahatlıkla zaman geçirip her türlü ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Irgandı Çarşılı Köprü Ulaşımı?

Yıldırım’dan 2 numaralı metroya binip Gökdere’de inebilirsiniz.

As Outlet önünden 94 numaralı otobüse binebilirsiniz.

Bağlarbaşı mevkiinden 84/L nolu otobüse binebilirsiniz.

Osmangazi Carribou Cafe önünden 25/D numaralı otobüse binebilirsiniz.

Bursa’ya geldiğinizde bu köprüyü görmeden gitmemenizi umuyorum.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Atatürk Arboretumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir