Işıklı Aşağı Cami Türbesi – Denizli
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Işıklı Aşağı Cami Türbesi – Denizli

0

Denizli’nin Tarihi Mirası: Işıklı Aşağı Cami Türbesi

1. Konum ve Birleşme

Işıklı Aşağı Cami Türbesi, Denizli’nin tarihî dokusunda önemli bir yer tutan bir yapıdır. Caminin son cemaat mahalli olan kuzeydoğu köşesindeki girişin doğu kenarına inşa edilmiş olan türbe, sonradan cami ile birleştirilmiştir.

2. Mimari Yapı ve Plan

Türbe, doğu-batı yönünde dikdörtgen plana sahiptir ve üzeri kubbe ile örtülmüştür. Yapının kuzey ve doğu duvarları moloz taş aralarında tuğla parçaları ile, batı duvarı ise kesme taş malzeme ile inşa edilmiştir.

3. Detaylar ve Süslemeler

Türbenin giriş kapısı mermer malzeme ile yapılmış olup, yuvarlak kemer taşları mavi beyaz iki renk mermer taşlarının almaşık dizilmesi ile örülmüştür. Doğu duvarındaki pencere sivri kemerli küçük bir açıklık şeklinde iken, batı duvarındaki ise sağır teğet kemerli büyük bir pencere şeklindedir.

4. İç Mekan ve Mezarlar

Türbenin içinde sonradan düzenlenmiş sandukasız, baş ve ayak şahideli altı mezar bulunmaktadır. İç mekan, doğu ve batı duvarların üzerine atılan iki sıra mukarnas diliminden oluşan iki sıra silme ile kareye dönüştürülmüştür. Yapının duvarları, geçiş elemanları ve kubbe içi çimento harcı ile sıvanmış, üzeri yeşil ve pembe renkle boyanmıştır.

5. Tarih ve Restorasyonlar

Türbenin inşa kitabesi bulunmamakla birlikte, içinde bulunan şahidelerden en eski tarihli olanı 1251/1835 tarihini taşımaktadır. Birçok kez elden geçirilen türbenin 19. yüzyılın ilk yarısında inşa edildiği düşünülmektedir.

6. Koruma ve Kültürel Miras

Işıklı Aşağı Cami Türbesi, Denizli’nin kültürel mirasının önemli bir parçasıdır ve korunması gereken tarihî yapılar arasındadır. Türbenin mimari özellikleri ve iç mekanındaki detaylar, şehrin tarihî ve kültürel dokusunu yansıtan önemli unsurlardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir