Fethiyede Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Fethiye

Fethiyede Gezilecek Yerler

0

Konu Başlıkları

Fethiyede Gezilecek Yerler konusunda bizlere çok fazla seçenek sunan doğa harikası bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Fethiyede Gezilecek Yerler başlıklı yazımızın detaylarına geçmeden önce hislerimi sizlere aktarmak isterim.

Yeşilin tüm renklerine dokunmak istiyorum, Mavinin içinde kaybolmak, Robinson gibi adada keşfe çıkmak (ama mecburiyetten değil).

Hemen denizin kenarında yine denizden çıkan mahsüllerle damağıma bayram çekmek. Dondurmasını yerken bir yandan da balon isteyen çocuk gibi hissetmek istiyorum bu yaz kendimi. Küçük vosvosuma atlayıp sırtıma evimi almışçasına, çadırda, karavanda, sahilde her yerde konaklayasım var.

Başta Likya olmak üzere daha birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Fethiye’de bir sürü rivayet, bir çok hikaye, ve daha fazlası var. Bir kere en önemlisi derler ki Fethiye ye gelipte Paspatur suyu içen bir daha geri dönemezmiş kim bilir belki sizde bu yazımızı okuduktan sonra Paspatura koşacaksınız…

Birçok insan Fethiye’ye sadece Ölüdeniz’i görmek için geliyor. Tabiki de Ölüdeniz buraya gelinmesi sebeplerden en baş olabilir ama Fethiye sadece buradan ibaret değil anlatmak istediğim bu. Fethiyede Gezilecek Yerler konusunda birçok tatil beldesine nazaran çok sayıda seçenek mevcuttur. Zaten hepimiz ya da hepiniz Ölüdeniz’i biliyoruz o yüzden ben size bugün Fethiye’de gezilecek ve görülecek bambaşka yerlerden bahsetmek istiyorum.

Fethiyede Gezilecek Yerler

SAKLIKENT KANYONU

Saklıkent Kanyonu

Fethiye’den yaklaşık 40 km. uzakta bulunan 15 yıl önce bir çoban tarafından keşfedilen Saklıkent’i görünce içinizden eminim diyeceksiniz ki bu saklı cenneti ben bulmalıydım. Buz gibi suyu, muhteşem doğası, dağların arasında biraz ürkütücü bir yolculuğun ardından sizi karşılayan şirin cafelerin bulunduğu hatta macerayı seviyorsanız rafting için gayet uygun olan Saklıkent’i de mutlaka görmelisiniz. Hatta bizden size bir tavsiye suyun sonunda yerdeki kum ile kayalara adınızı yazıp kendinizden bir hatıra bırakmayı ihmal etmeyin;) O su içindeki kumun duvarda nasılda betonlaştığına inanamayacaksınız.

YAKAPARK RESTAURANT

Fethiyede Gezilecek Yerler

Kendinize çok mu güveniyorsunuz. O zaman Yakapark restorana gitmeden bu iddianız üzerine daha fazla konuşup dillendirip budaklandırmayın. Fethiye’den 44 km. uzaklıkta olan muhteşem doğası ile köşklerine oturup ayaklarınızı buz gibi suyun içerisine koyup eşsiz lezzetteki balıkların tadına varabileceğiniz bir mekan. İddia demişken soğuk su işte ama bildiğiniz gibi değil içerisinde 3 dakika durabilmek bizce büyük başarı ancak restaurant sahibi der ki bu suda 5 dakika durun içecek 15 dakika durun yemek+içecek bizden. Yalnız baştan uyaralım iddia uğruna hastanelik olmayın.

KRAL MEZARLARI (AMİNTAS)

Fethiyede Gezilecek Yerler 7

Bu tip mezarları görmek için asıl gitmeniz yerler tabi başta Tlos, Pınara…. diyerek devam etse de Fethiye şehir merkezinde de kral mezarları görmeniz mümkün. Özellikle şehir merkezinde Amintas Kral Mezarlığı olarak geçen 100 basamak tırmandıktan sonra çıkılan mezarlığımız hem bizce en yüksek hem de kolay olan bir şeyin bile emeksiz yapılamayacağını sergileyen yer. Sonuçta şehir merkezinde ama bir bakıma 100 basamak tırmanmanız gerekiyor çıkmak için. Eskiden buradaki krallar zenginliklerini kanıtlamak ve en zengin benim demek adına öldükten sonra taçları ve servetleri, en kıymetlileri ile gömülürlermiş. Boşuna heveslenmeyin bunu duyan Fethiye’nin ilk halkı ne var ne yoksa hepsini almış. O yüzden gittiğiniz zaman yan taraflarında kırık filan görürseniz diye söylüyoruz şaka bir yana.

FETHİYE YARIMADASI

Fethiyede Gezilecek Yerler 8

Buraya kadar gelmişken sadece Ölüdeniz’de denize girip gitmeyin sakın. Fethiye’de Boncuklu, Samanlık, Kuleli, Aksazlar gibi daha birçok koyun bulunduğu Aşıklar tepesinden başlayıp Kayaköy’den döndüğünüz yarım ada şeklindeki koylarımıza da bir bakın. Hem bu koylarımızı keşfederken bir tur da atmış olursunuz.

PATARA PLAJI

Fethiyede Gezilecek Yerler 9

Antik bir kent görüp hem de bu kentin yakınında ki 12  km. uzunluğa sahip muhteşem bir plajda denize girmek ister misiniz? O zaman sizin için de doğru adres Patara plajı. Eskiden Likyalıların yaşadığı ve Likya’ya başkentlik yapmış olan Patara Fethiye’ye 73 km. uzaklıkta yer alan Patara plajı Noel babanın da memleketi olarak bilinir. Tabi buradaki kumsal muhteşem dahi olsa yine de zamanında denize yaklaşan gemilerin çoğalması ile ve rüzgarın etkisi ile kumları kentin üzerini kaplayarak zamanla yok etmesi tarih severleri duygulandırabilir.

KAYAKÖY

Fethiyede Gezilecek Yerler 10

Şimdi de sizi biraz ürkütelim. Şaka şaka sadece bir rivayet adına söylenenler. 19. YY. başlarında kurulmuş olsa da yakın tarihimize kadar dayanır Kayaköy’ün mazisi. Fethiye Kayaköy’de yer alan ve adını da bulunduğu yere veren bildiğiniz bir yerleşim yeri aslında. Osmanlı Devleti yerleşkesi olarak geçse de son zamanlarında yaşayanlar olarak Rumlar adını duyurmuştur. İçerisinde Kiliseden tutun da okula kadar bulabileceğiniz bir yerleşim yeri olan Kayaköy deprem ile yıkılsa da rivayete göre sabaha karşı halkın bir anda yok olduğudur.

KELEBEKLER VADİSİ

Fethiyede Gezilecek Yerler 11

Adını duyunca sizin de gözünüzün önüne bir anda her yeri saran çeşit çeşit rengarenk kelebeklerin yaşadığı bir yer geldi değil mi. Bende ilk duyduğum zaman öyle sanmıştım ama o maalesef mazide kalmış. Ama umutsuzluğa kapılmayın gittiğiniz de belki kelebekleri bulamayacaksınız ama bu bir zamanlar kelebeklerin evi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ve inanın kelebekler yerinizi pırıl pırıl bir kumsala ve masmavi bir denize bırakıp gitmişler adeta. Denize girilebilecek en güzel rotasyonlardan bir tanesi. Ölüdeniz sahilinden küçük tekneler ile geçebileceğiniz bu yer size kendinizi Alice harikalar diyarında hissettirebilir.

KABAK KOYU

Fethiyede Gezilecek Yerler 12

Fethiye’de gezilebilecekler listesinde 17 km. ile Fethiye’ye en yakın destinasyon Kabak Koyu ve otelde kalmaktan sıkılmış sırtına evini yükleyip çadır benim için yeterli diyenlerinde mutlaka uğraması gereken bir yer. Kızıl çam ağaçları ile örtülü mavi gökyüzü ve sarı kumsalı ile renk cümbüşünün içerisinde bize göz kırpan bir koy Kabak Koyu. Muntazam güzellikteki denizine bol bol girip güneşlenmeyi, dingin doğasında bol bol huzur depolamayı (mağlum şehir hayatında lazım oluyor), Mavi mağarayı ve Cennet Koyunu da gezmeyi unutmayınız sakın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir