İzmir’de Nerede Ne Yenir?
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

İzmir’de Nerede Ne Yenir?

0

Konu Başlıkları

İzmir, Ege mutfağının en lezzetli örneklerini bulabileceğiniz bir şehirdir. Zeytinyağlılar, otlar, deniz ürünleri ve mezeler İzmir mutfağının temelini oluşturur. İzmir’de her damak tadına uygun bir şeyler bulmak mümkündür.

İzmir’de Ne Yenir?

İzmir’in en meşhur lezzetlerinden bazıları şunlardır:

Deniz Ürünleri: İzmir, taze deniz ürünleriyle meşhurdur. Kordonboyu’nda bulunan balık restoranlarında lezzetli balıklar ve mezelerin tadına bakabilirsiniz. Kalamar tava, midye dolma ve ahtapot ızgara İzmir’de en sevilen deniz ürünleri arasındadır.

Girit Kabağı Dolması: İzmir’e özgü lezzetlerden biri olan Girit kabağı dolması, pirinç, baharat ve sebzelerle doldurulmuş kabak dolmasıdır.

Boşnak Mantısı: İzmir’de sıkça rastlanan Boşnak mantısı, kıyma ve soğanla doldurulmuş mantı çeşididir. Yoğurt ve sos ile servis edilir.

Kumru: İzmir’in en popüler sokak lezzetlerinden biri olan kumru, ekmek arası pastırma, kaşar peyniri, domates ve biber ile hazırlanır.

Söğüş: Kuzu eti, salata ve yoğurt ile hazırlanan söğüş, İzmir’in en sevilen lezzetlerinden biridir.

Dondurma: İzmir, dondurmasıyla da meşhurdur. Kemeraltı’nda bulunan dondurmacılarda lezzetli dondurmaların tadına bakabilirsiniz.

İzmir’de Nerede Yenir?

İzmir’de her bütçeye uygun restoran ve lokantalar bulmak mümkündür. Aşağıda, İzmir’de ne yenir ve nerede bulunur? sorusunun cevabını bulabilirsiniz:

Deniz Ürünleri: Kordonboyu’nda bulunan Kordon Balık Restaurant, Mavi Balık Restaurant ve Deniz Restaurant en meşhur balık restoranlarındandir.

Girit Kabağı Dolması: Alsancak’ta bulunan Zeytin Restaurant, Ege Otları Restaurant ve Yöresel Lezzetler Evi Girit kabağı dolması için tercih edebileceğiniz mekanlar arasındadır.

Boşnak Mantısı: Karşıyaka’da bulunan Boşnak Mantı Evi, Mavi Boncuk Restaurant ve Anadolu Mutfağı Boşnak mantısı için tercih edebileceğiniz mekanlar arasındadır.

Kumru: Konak’ta bulunan Kumrucu Sami, Kumrucu Hilmi ve Kumrucu Ömer Usta en meşhur kumruculardandir.

Söğüş: Konak’ta bulunan Söğüşçü Cemal, Söğüşçü İsmail ve Söğüşçü Mehmet en meşhur söğüşçülerdendir.

Dondurma: Kemeraltı’nda bulunan Hacı Şemsettin Dondurma, Asım Usta Dondurma ve Dondurmacı Ali Usta en meşhur dondurmacılardandir.

İzmir’e özgü lezzetleri keşfetmek için bu şehre mutlaka bir seyahat planlayın. İzmir’in lezzetleri sizi bekliyor!

Ek Bilgiler:

 • İzmir’de birçok restoran ve lokanta öğle yemeği için fiks menü seçeneği sunmaktadır. Fiks menüler, genellikle çorba, ana yemek, salata ve tatlıdan oluşmaktadır ve oldukça ekonomiktir.
 • İzmir’de birçok yerde ev yemekleri yapan lokantalar da bulabilirsiniz. Ev yemekleri, lezzetli ve doyurucu olmasıyla tercih sebebidir.
 • İzmir’de kahvaltı için de birçok seçenek bulunmaktadır. Kahvaltıda zeytin, peynir, domates, salatalık, bal, reçel gibi ürünlerin yanı sıra, menemen, simit, poğaça gibi lezzetler de bulabilirsiniz.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
kapan_han___bursa.jpg

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir