İznik Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Bursa

İznik Gezilecek Yerler

0

İznik, Bursa’nın en popüler ilçelerinden bir tanesidir. Özellikle doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla ön plana çıkan İznik, özellikle Osmanlı Dönemi’nin en önemli merkezlerinden bir tanesi olmuştur. İznik gezilecek yerler araştırması yapan bireyler, İznik’te özellikle tarihi bir tatil yapabileceklerini ve bu bağlamda ilçeyi toplamda 2 günde gezebileceklerini bilmelidir. Aşağıdaki listeye göz atarak İznik’te gezebileceğiniz yerlerden bazılarını öğrenebilirsiniz.

İznik Gezilecek Yerler
İznik Gezilecek Yerler
 1. Murad Hamamı
 2. Süleyman Paşa Medresesi
 3. İznik’in Tarihi Kapıları
 4. İznik Gölü
 5. Aziz Neophytos Bazilikası
 6. İznik Müzesi
 7. İznik Roma Tiyatrosu
 8. Hacı Özbek Camii

2. Murad Hamamı

Hacı Hamza Hamamı olarak da bilinen 2. Murad Hamamı, İznik’te gezilecek tarihi yerler arasındadır. Ayasofya Camii’ne 2 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan bu hamam, 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Tarihi açıdan oldukça önemli olan bu hamam, günümüzde hala hizmet vermeye devam etmektedir. Hamamın günleri belirlenmekte ve bazı günler kadınlara, bazı günlerde de erkeklere hizmet vermektedir. Eğer İznik’e yolunuz düşerse günleri öğrenerek bu hamama uğrayabilirsiniz.

Süleyman Paşa Medresesi

Süleyman Paşa Medresesi, Osmanlı tarihi için en önemli yapılar arasında yer almaktadır. Osmanlı’nın ilk padişahlarından olan Orhan Bey’in oğlu tarafından yaptırılan bu medrese, İznik’te yer alan ilk Osmanlı yapılarından biri olma unvanına da sahiptir. 10 adet ayrı dersliği ve 1 adet muallim odası bulunan medrese, günümüzde restore edilmiş ve İznik çinisi atölyelerine ev sahipliği yapar hale gelmiştir. Üstelik yapının içerisinde mola verebileceğiniz bir kafe de mevcuttur.

İznik’in Tarihi Kapıları

İznik’e gelen yerli ve yabancı turistlerin bol bol fotoğraf çektirdiği alanlardan olan İznik’in tarihi kapıları, dönemin imparatoru Vespasianus Titus tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde Bursa’nın İznik ilçesinin sembollerinden olan bu kapılar, 123 yılında restore edilmiştir. Ancak bu kapılar çok eski olduğu için pek çoğu ayakta kalamamıştır.

İznik Gezilecek Yerler
İznik Gezilecek Yerler

Lefke, Yenişehir ve İstanbul kapısı hala ayakta olan bu tarihi yapılar hem İznik tarihi ve kültürünün ne kadar geniş olduğunu göstermekte hem de ilçe sembolü olarak koruma altında tutulmaktadır. Özellikle çekimler için bu alanlar sıkça tercih edilmektedir.

İznik Gölü

İznik gölü, Bursa’ya gidip doğal güzellikleri görmek isteyen bireylerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Tatlı suya sahip olan bu göl, oldukça geniş ve güzel bir manzaraya sahiptir. Gölün en derin noktası 65 metredir. Göl oldukça derin olduğu için yüzmek tehlikeli ve yasaktır. İznik doğal güzellikleri araştırması yapan bireylerin mutlaka görmesi gereken İznik Gölü, piknik yapabileceğiniz ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

Aziz Neophytos Bazilikası

Aziz Neophytos Bazilikası, İznik Gölü’nde batmış olduğu keşfedilen bir tarihi yerdir. Bu gölde suların çekilmesi ile birlikte keşfedilen bu bazilika, hem dini hem de tarihi önem taşımaktadır. 1600 yıl önce yapılmış olduğu tahmin edilen Aziz Neophytos Bazilikası’nda Roma askerlerinin öldürüldüğüne dair pek çok tarihi kanıt ve söylenti de bulunmaktadır. Henüz çalışmalar başlatılmadığı için gezmeye uygun olmayan bu bazilika, İznik Gölü çevresinden kısmen görülebilmektedir.

İznik Gezilecek Yerler
İznik Gezilecek Yerler

İznik Müzesi

İznik Müzesi, İznik ilçe merkezinde bulunduğu için oldukça sık ziyaret edilen müzelerden bir tanesidir. Ayrıca ilçenin merkezinde bulunduğu için İznik’te yemek yenilecek yerler arayışında olan bireyler için idealdir. Zira müze çevresinde yöresel yemekler yapan restoranlar mevcuttur.

İznik Müzesi, ilk olarak 1. Murad’ın annesi Nilüfer Hatun anısına yaptırılmış bir imarethanedir. Bu dönemden sonra farklı amaçlar için kullanılan bu yapı günümüzde Osmanlı öncesi ve sonrasında bulunan tarihi eserlerin sergilendiği bir müzedir.    

İznik Roma Tiyatrosu

İznik Roma Tiyatrosu, milattan sonra 1. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bir açık hava tiyatro alanıdır. Oldukça eski olan ve kazı çalışmalarına devam edilen İznik Antik Roma Tiyatrosu geniş bir alana yayılmakta ve kazılar günümüzde de devam ettiği için henüz ziyarete açık olmamaktadır. Ancak yakın zamanda kazılar bitirilecek ve turistlerin gezisine açılacaktır.

Hacı Özbek Camii

Hacı Özbek Camii, İznik tarihi için oldukça önemli bir yapıdır. 1333 yılında inşası tamamlanan ve günümüzde hala ayakta duran bu camii, İznik merkezde bulunduğu için Çarşı Camii olarak da bilinmektedir. Camiye giriş ücretsiz olup, dış tarafından ince işçilik mimarisi rahatlıkla görülebilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir