Selçuk Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. İzmir

Selçuk Gezilecek Yerler

0

İzmir’in tarih kokan ilçelerinden biri olan Selçuk, geçmişten günümüze kadar pek çok farklı medeniyetin etkisi altında kalmıştır. Roma, Helenistik, Bizans, Arkeik, Selçuklu, Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapan ve her bir medeniyetin izini taşıyan Selçuk, turist akınına uğramaktadır. Selçuk gezilecek yerler konusu üzerine araştırma yapanlar, İzmir’in Selçuk ilçesinde gezilebilecek birçok tarihi yerin olduğunu bilmelidir. İzmir’in Selçuk ilçesine gidecek olanların görmesi gereken bazı mekanlar şu şekildedir:

Selçuk Gezilecek Yerler
Selçuk Gezilecek Yerler
 1. Artemis Tapınağı
 2. Efes Antik Kenti
 3. Meryem Ana Evi
 4. John Bazilikası
 5. Ayasuluk Kalesi
 6. İsa Bey Camii

Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı, yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği tarihi yapılar arasında yerini almaktadır. Tarih öncesi çağlarda inşa edilen mermer tapınak, Artemis’in şanını yüceltmek için yapılmıştır. Eski dönemlere göre mermer materyalinin kullanılması ve en önemlisi 125 metre uzunluğunda kolonlar bulunması dikkatleri çekmektedir.

Artemis Tapınağı, günümüzde pek çok eseri bünyesinde barındırmamaktadır. Zira daha önce de belirttiğimiz gibi bu tapınak tarih öncesinde inşa edilmiştir. Buna ek olarak Artemis Tapınağı’nın eski dönemlerde pazaryeri olarak da kullanılmıştır. Günümüzde ücretsiz bir şekilde gezebileceğiniz Artemis Tapınağı, Selçuk merkezine 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Efes Antik Kenti

Efes antik Kenti, her yıl milyonlarca turistin Selçuk’a gelmesini sağlayan tarihi yapılardan bir tanesidir. Selçuk tarihi yerler araştırması yapan ve tarih öncesinde yapılan eserleri görmek isteyen bireyler, mutlaka en az 3 saatlerini ayırarak Efes Antik Kenti’ni ziyaret etmelidir. Müzekart sahipleri, bu müzeye ücretsiz olarak giriş yapabilmektedir. Ancak nakit ücret ve tek seferlik biletler ile giriş yapmak istiyorsanız, 60 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.

Selçuk Gezilecek Yerler
Selçuk Gezilecek Yerler

Efes Antik Kenti, oldukça geniş kapsamlı bir eski şehirdir. İçerisinde kilise, tapınak, caddeler, Aşk Evi, Celsus Kütüphanesi gibi farklı yapılar bulunmaktadır ve bu yapılardan pek çoğu günümüze erişmeyi başarmıştır. İzmir Selçuk’tan 3.5 km uzaklıkta olan Efes Antik Kenti’ne minibüslerle ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca şahsi aracınızla da bu antik kente gidebilirsiniz.

Meryem Ana Evi

Meryem Ana Evi, Selçuk ilçesini ziyaret eden bireylerin kesinlikle görmesi gereken tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Selçuk merkezde gidilecek yerler araştırması yapıyorsanız, Efes antik Kenti’nin üst kısmında bulunan Meryem Ana Evi’ne gidebilirsiniz.

Meryem ana Evi, hem Hristiyan hem de Müslüman bireyler için dini öneme sahip bir yapıdır. Giriş ücretleri yerli turistler için 10 TL olan bu müze, yabancı turistlerin 35 TL ödeyerek giriş yapabileceği bir yerdir. Bu yapıya giriş saatleri iaşe yaz ve kış aylarında değişkenlik göstermektedir.

St. John Bazilikası

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil olan St. John Bazilikası, Hristiyanlar için oldukça önemli bir yapıdır. Ayasuluk Tepesi’nde bulunan St. John Bazilikası, Selçuk’ta gidilecek mekanlar arasındadır.  Bu bazilikanın milattan sonra 1. yüzyılda inşa edildiği bilinmektedir. Üstelik Hz. İsa’nın en değer verdiği havarilerinden olan St. Jonh için yaptırıldığı ve buna ek olarak Meryem Ana’nın burada uzun bir süre burada yaşadığı rivayet edilmektedir.

St. John Bazilikası, Hz. İsa çarmıha gerildikten sonra Aziz Yuhanna’nın Meryem Ana’yı korumak için Efes’te getirdiği yer olarak bilinmektedir. Bu bazilika hakkında pek çok hikaye bulunmakta ancak bu hikayelerin hangilerinin doğru olduğu net olarak bilinmemektedir.

Selçuk Gezilecek Yerler
Selçuk Gezilecek Yerler

Ayasuluk Kalesi

İlçedeki ilk yerleşim yeri olarak bilinen Ayasuluk Tepesi’nde bulunan Ayasuluk Kalesi, tüm Selçuk ilçesini yukarıdan izleyebileceğiniz harika bir manzaraya sahiptir. Selçuk tarihi yerler araştırması yapıyorsanız, Selçuk’un hemen sol tarafında bulunan bu yere gidebilir ve 15 TL’lik bir ücret karşılığında şehir manzarasının tadını çıkartabilirsiniz.

Ayasuluk Tepesi’nde toplamda 15 adet kule bulunmaktadır. Buna ek olarak giriş için tercih edilebilecek 2 kapı mevcuttur. Bizans dönemine de şahitlik etmiş olan bu seyir alanı, günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

İsa Bey Camii

İsa Bey Camii, Müslümanlık için oldukça önemli bir camiidir. 1375 yılında yapımı tamamlanan ve Anadolu’nun ilk camilerinden olan İsa Bey Camii, Aydınoğulları Beyliği’nin lideri İsa Bey tarafından yaptırılmıştır. Bu camii ihtişamlı bir geçit kapısına sahiptir ve dönemine göre oldukça iyi bir mimariyle yaptırılmış olup, günümüzde ücretsiz şekilde gezilebilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir