Kafa Dinlemek İçin Nereye Gidelim? Meditasyon Gibi Tatil Önerilerimiz
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Kafa Dinlemek İçin Nereye Gidelim? Meditasyon Gibi Tatil Önerilerimiz

0

Konu Başlıkları

Tüm yıl çalıştınız yoruldunuz ve artık tüm bunların karşılığını alacağınız o an geldi. Şehrin kargaşasından uzak, meditasyon niteliğinde bir tatili hak ediyorsunuz. Veya huzur bulup günlük rutinlerinize daha dinç dönebileceğiniz bir hafta sonu kaçamağını. Stresli çalışma ortamı, zorlu okul günleri, kaygılar, uzun ve yorucu işlerden bu tatil ile biraz uzaklaşabilirsiniz. Bunların çoğu kişi bunların hepsini bir kenara bırakıp sadece kafa dinleyip huzur bulacağı meditasyon niteliğinde bir tatilin hayalini kurar. Peki, kafa dinlemek için nereye gidelim? Meditasyon gibi tatil önerileri nelerdir?

Tabi tatil anlayışı herkes için farklıdır. Kimi kültürel birikimini artırmak için kimi müzik ve eğlencenin tadını doyasıya çıkarmak için kimileri ise kafa dinlemek için tatile gitmeyi tercih eder. Siz de her şeyden uzakta kafa dinlemek isteyenlerdenseniz bu yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Siz De Gürültü ve Kalabalıktan Sıkıldınız Değil Mi?

Birçoğumuz zaten yeterince gürültülü ve kalabalık rutin hayatımızdan bir nebze olsun uzaklaşmak için tatile çıkıyor. Bu nedenle tatil mekanları seçimini kalabalık ve gürültülü turistik tatil beldelerinden ziyade genellikle doğayla iç içe, daha sessiz ve huzurlu mekanlardan yana kullanılıyor.

Peki nereye gideceğinizi hiç düşündünüz mü? Dört mevsimin yaşandığı ve üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde birçok kendine has lokasyon var. İster deniz, kum ve güneş üçlüsünden vazgeçemeyenlerden olun ister doğal yaşamdan kopamayanlardan fark etmez. Ülkemiz içinde herkesin beklentisine uygun birçok sakin ve huzurlu tatil noktaları var. Tatil anlayışınıza ve tatilden beklentinize göre gitmek istediğiniz tatil noktasını belirleyebilirsiniz.

Şehrin koşuşturmacasından, gürültüden ve kalabalıktan sıkılanların kafa dinlemek için gidebileceğiniz, meditasyon etkisi yaratacak bazı lokasyonları sizin için derledik. İşte meditasyon gibi tatil önerileri:

Kafa Dinlemek İçin

1-Akdenizin Huzur Veren Sahili Adrasan

Adrasan beyaz kumlu kumsalları, bakir koyları ve muhteşem doğasıyla mavi ve yeşilin buluştuğu bir Akdeniz cenneti. Tertemiz plajları ve benzersiz koylarıyla bile ziyaretçilerini büyülemeye yetecek olan Adrasan, kafa dinlemek isteyenler için de sakin ve huzurlu tatil noktaları arasında yer alır.

Şehrin karmaşasından uzak, sadece deniz ve doğayla baş başa kalabileceğiniz Adrasan, tüm yılın yorgunluğunu üzerinizden atabileceğiniz harika bir seçenek olacaktır. Adrasan’da aynı zamanda birçok farklı tarzda konaklayabileceğiniz alan da bulunuyor. Bungalov evlerde kuş sesleri eşliğinde veya çadır kamplarında dalga sesleri eşliğinde uyanabilirsiniz. Günübirlik tekne turlarıyla bakir koyları ziyaret edebilirsiniz ve Adrasan’ın cam gibi berrak sularında yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Kafa Dinlemek İçin Nereye Gidelim? Meditasyon Gibi Tatil Önerilerimiz 6

2- Türkiye’nin En Batısında Bulunan Cennet Gökçeada

Gökçeada insana huzur veren atmosferi, muhteşem doğası ve çakıllı plajlarıyla kuzey egede, Saros Körfezi girişinde yer alan dört tarafı denizlerle çevrili bir cennet. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük adası olma özelliğini de taşır. Sakinliği ve huzurlu olmasıyla da kafa dinlemek isteyenler için adeta bir kaçış noktası. Kafa dinlemek için gidilecek yerler arasındadır.

Gökçeada, yüzyıllar boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Bu sebeple de oldukça zengin bir kültürel yapısı vardır. Tertemiz plajları, kültürel zenginliği ve muhteşem doğasıyla meditasyon niteliğinde tatil yapmak ve kafa dinlemek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir mekan.

Türkiye’nin en batısında bulunan doğa harikası bu adaya, deniz yoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Gökçeada’ya düzenli olarak sefer yapan feribot ve deniz otobüsleri vardır.

Kafa Dinlemek İçin Nereye Gidelim? Meditasyon Gibi Tatil Önerilerimiz 7

3- Muhteşem Doğasıyla Sapanca

Muhteşem doğasıyla rahatlatan tatil önerileri arasında yer alan bir diğer nokta Sapanca, mavi ve yeşilin cam gibi parlayan göl üzerinde buluştuğu, tertemiz havası ve huzur veren manzarasıyla Sakarya ilinde yer alır. Özellikle şehre yakın olması ve karayoluyla kolayca ulaşım sağlanabilir olmasıyla, günübirlik olarak kafa dinlemek isteyenlerin ve hafta sonu ufak bir kaçamak planlayanlar için harika bir tercih.

Sapanca, yılın dört mevsiminde kafa dinlemek ve ruhunuzu dinlendirmek için ziyaret edebileceğiniz bir yer. Özellikle meditasyon niteliğinde doğa yürüyüşleri için tercih edebileceğiniz bir yerdir. Göl kenarında bulunan restoranlar, bungalov evler ve yürüyüş parkurlarıyla Sapanca, sakin hafta sonu aktiviteleri için de oldukça sık tercih ediliyor.

Özellikle kısa süreli bir tatil planlıyorsanız, sakin tatil mekanları içinde şehre en yakın olan Sapanca’yı tercih edebilirsiniz.

Kafa Dinlemek İçin Nereye Gidelim? Meditasyon Gibi Tatil Önerilerimiz 8

4- Ege ve Akdeniz’in Kucağında Bir Yarımada; Datça

Bir yanını Ege denizinin diğer bir yanını Akdeniz’in çevrelediği doğa harikası olan Datça yarımadasını bilmeyen yoktur. Ünü dünyaya yayılan plajları, gür ağaçlı ormanları ve şifasına inanılan otlarla bezeli doğasıyla Datça yarımadası Kafa dinlemek için gidilecek yerler içinde ve tam bir tatil cenneti.

Bu kadar popüler olmasına rağmen sessizliğini ve sakinliğini koruyan bu yarımada, Muğla iline bağlıdır. Yunanistan’da bulunan Simi adasına komşu bu cennet, mavi tura çıkanların uğramadan dönmediği bir mekan. Datça yarımadası, yılın tüm yorgunluğunu üzerinizden atabilmeniz için harika bir yer.

Ayrıca Datça yarımadasına ulaşım da oldukça kolay. Karayolu üzerinden, deniz yoluyla ya da yarım saat uzaklıkta bulunan Dalaman havaalanı ile havayolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kafa Dinlemek İçin Nereye Gidelim? Meditasyon Gibi Tatil Önerilerimiz 9

5- Tertemiz Havasıyla Doğanın Bize Sunduğu Hediye; Kaz Dağları

Kaz dağları ya da bilinen diğer adıyla İda. Türkiye’nin ciğerleri olarak nitelendirebileceğimiz Kaz dağları, kafa dinlemek için gidilecek yerler arasında başı çekiyor.

Kaz dağları birçok farklı din ve medeniyet tarafından kutsal olduğuna inanılan bir yer. Ziyaretçilerini huzur ve dinginlik içinde karşılayan bu doğa harikası, adeta bir meditasyon niteliğinde. Hayran bırakan doğal güzelliğiyle Kaz Dağları, Ege bölgesinde ve Çanakkale ile Balıkesir ilçelerinin arasında yer alıyor.

Hem ruhen hem de bedenen dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, kendinizi Kaz dağlarının eteklerine bırakmanızı tavsiye ederim.

Kafa Dinlemek İçin

6- Dinginliğiyle İnsanı Büyüleyen Karadeniz’in Göz Bebeği Amasra

Bir diğer kafa dinlemek için gidilecek yer ise Karadeniz’in göz bebeği Amasra. Bartın ilinde bulunan ve Karadeniz’e uzanan limanıyla ve kara parçasından bağımsız iki küçük adasıyla Amasra, adeta iki kanatlı bir cennet.

Amasra aynı zamanda yüzyıllar boyunca birçok medeniyete başkentlik yapmıştır. Muhteşem doğası mavi bayraklı plajları ve lokal lezzetleriyle Amasra, kafa dinlemek için harika bir tercih. Amasra aynı zamanda uygun fiyatlı olmasından dolayı öğrenciler için de oldukça uygun bir tatil lokasyonu.

Siz de meditasyon niteliğinde tatil yapmak için Amasra’yı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Amasra’da kafanızı dinleyebilir, tertemiz plajlarında yüzmenin keyfini çıkarabilir ve lokal lezzetlerle bezenmiş sofraların tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik tüm bunları oldukça uygun fiyata yapabilirsiniz.

Kafa Dinlemek İçin Nereye Gidelim? Meditasyon Gibi Tatil Önerilerimiz 10

7- Binlerce Yıldır Bozulmayan Tarihi Güzellikleriyle Kapadokya

Meditasyon gibi tatil önerileri listelerken Kapadokya’yı es geçmek olmazdı. Kapadokya eşsiz doğa harikalarının oluşturduğu coğrafyasıyla Türkiye’de bulunan sembolik bir alan. Peri bacalarının yamacında gün doğumuyla beraber havalanmaya başlayan balonları, gün batımını ve doğal yollarla meydana gelen muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz.

Kapadokya’yı tercih etmeniz için bir diğer sebep ise her mevsim için seyahate uygun olması. Evet yaz kış fark etmeksizin, meditasyon etkisi yaratan bu turizm cennetine seyahat edebilirsiniz.

Eşsiz manzara ve benzersiz atmosferiyle Kapadokya İç Anadolu bölgesinde, Nevşehir iline bağlı bir yerleşim yeridir. Kara yoluyla ulaşım için elverişlidir. Siz de kafa dinlemek için tatil mekanı arayışı içindeyseniz Kapadokya’yı mutlaka kafa dinlemek için gidilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir