Karavan İçin Güneş Paneli Seçimi
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Karavan İçin Güneş Paneli Seçimi

0

Konu Başlıkları

Karavan için güneş paneli seçimi nasıl olmalı? Elektrik günümüzde yaşamın her noktasında büyük bir öneme sahiptir. Karavan kampları her ne kadar doğa ile baş başa kalmaya olanak tanısa da elektrikten uzak olmak birçok sorun doğurur.

Örneğin telefonun şarjı bitmişse, yeniden şarj edememek dünya ile bağlantının kesilmesine yol açar. Uzun bir kamp yapacaksanız yiyecekleri güvenli bir şekilde güvenli bir şekilde koruyamamakla sonuçlanır.

Bu nedenle yeni bir karavan alacaksanız ya da firmaya yaptırmayı düşünüyorsanız, elektrik sistemleri oldukça önemlidir. Bu kapsamda güneş panelleri kullanılır. Karavan için güneş paneli doğru bir şekilde seçilirse, elektrik ihtiyaçlarınıza kesin bir çözüm sunabilir.

Karavan İçin Güneş Paneli Seçimi
Karavan İçin Güneş Paneli Seçimi

Her şeyden önce karavanınızda ne kadar elektrik kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Zira güneş panelleri farklı seçeneklere sahiptir. Ürettikleri elektrik de bu nedenle değişir. Eğer sizin için yetersiz bir tane seçerseniz aynı anda çalıştırabileceğiniz aletlerin sayısı düşer. Bunun yanı sıra çok güçsüzse çalıştırmak istedikleriniz için yetersiz gelebilir.

Karavan İçin Solar Paneller

Güneş enerjisi, karavanlar ve kampçılar için mükemmel bir eklentidir. Zira kamp esnasında imkanlarınızı gözle görülür bir şekilde arttırır. Bununla birlikte, karavanınız için yanlış bir güneş paneli satın almak hem para kaybı hem de hayal kırıklığı olabilir.

Bu nedenle tercihlerin dikkatli yapılması şarttır. Kampçıların amacı, bütçesine uygun ve günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak güneş enerjisi sistemini elde etme olmalıdır. Normalde güneş fotovoltaik panelleri silikondan yapılır. Ancak kendi içinde bunlar farklı türlere sahiptir:

 1. Monokristal güneş panelleri: En verimli seçeneklerden bir tanesidir.Siyah renkte gelirler, genellikle sertleştirilmiş camla kaplanırlar veya alüminyum çerçevelerle ya da dahili katlanabilir örtülerle paketlenirler.
 2. Polikristal: monokristalden biraz daha az verimli ve aynı zamanda daha ucuzdur.Ayrıca, hem alüminyum çerçevelerde paketlenmiş tek karolar hem de katlanabilir battaniyeler olarak sunulurlar.Monokristal olanlara kıyasla daha düşük voltaj üretirler ancak düşük güneş ışığı koşullarında daha iyi performans gösterirler.
 3. İnce film (amorf) güneş panelleri: Monokristal güneş panellerinden iki kat daha az verimli ama aynı zamanda en ucuz olanlardır.
Karavan İçin Güneş Paneli Seçimi
Karavan İçin Güneş Paneli Seçimi

Karavan için güneş paneli seçecekseniz temel seçenekler böyledir. Ayrıca boyut olarak da değişiklikler yaşanmaktadır. Belirttiğimiz üzere boyutu da ürettiği enerjiyi etkilediği için tercih dikkatli yapılmalıdır.

Bir güneş panelinin boyutu genellikle güneş enerjisiyle üretilen elektriğin miktarını ölçen watt değerini gösterir. Eğer kullanışlı bir seçenek arıyorsanız, aynı zamanda hangi elektronik eşyaları çalıştıracağınızı tespit etmeniz önerilir. Ardından da buna göre bir hesaplama yapılmalıdır. Böylece gereksinimleriniz için en uygun seçenekler bulunabilir.

Bir Karavan İçin En İyi Güneş Paneli Türü Nedir?

Günel panelleri bir kere yapıldıktan sonra uzun yıllar boyunca verimli şekilde kullanım görebilmelidir. Bu nedenle karavan için güneş paneli arıyorsanız, tercihinizi dikkatli yapmanız şarttır. Burada ihtiyaçlarınız göz önünde bulundurulmalıdır.

Karavan İçin Güneş Paneli Seçimi
Karavan İçin Güneş Paneli Seçimi

Bir karavan için en iyi güneş panelleri türü, öncelikle hangi cihazlara ve ne kadar süreyle güç vermeyi planladığınıza bağlıdır. Örneğin, elektrik ihtiyacınız bir cep telefonunu şarj etmeye ve birkaç LED ışığı yakmaya kadar uzanıyorsa, muhtemelen ucuz polikristal veya hatta ince film panellerden oluşan bir güneş paneli yeterli olabilir.

Küçük bir TV seti ve araba buzdolabı gibi daha güçlü cihazları ve daha uzun süre kullanıyorsanız, kesinlikle yüksek verimli panellere, tercihen monokristal panellerden de yararlanılabilir. Ancak bunu profesyonel bir firma ile görüşmek tavsiye edilir. Bu sayede kısa süre içerisinde sizin için en uygun çözümlere ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir