Kekova Adası
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Kekova Adası

0

Konu Başlıkları

Kekova adası genel olarak 4.5 km’lik yüz ölçümü ile genel olarak küçük ve kayalık bir ada olmaktadır. Tarihi kalıntıları ile birlikte batık şehri için ziyaret edilen ada üzerine yerleşim bulunmamaktadır fakat tekneler ile ziyaret edilmektedir. Kekova adasına kaş merkezden kalkan günübirlik tur tekneleri ile 2 saatte Üçağız’dan kalkan tekneler ile 10 dakikada ulaşmak mümkün olmaktadır. Teknelerin bazılarında da batık şehri seyredebileceğiniz cam pencereler de bulunuyor.

1992 senesinde sit alanı olarak ilan edilen bu adada dalış ve yüzmek kısıtlı alanlarda yapılmaktadır. Tekneler sadece Tersane koyunda demir atabilmektedir ve burada isteyen yürüyerek isteyen de yüzerek etrafta olan kalıntıları yakından inceleyebilmektedir. Bunun dışında adanın sadece bu kısmına denize girebilmektedir.

Kekova Adası
Kekova Adası

Kekova Adası Özellikleri

Kekova Adası özellikleri Tersane Koyu’nda Dolichiste kentine ait Helenistik dönem bir kule olmaktadır. Bunun yanı sıra üç büyük kilise, iki şapel ve liman yapılarının kalıntıları fark edilebilmektedir. Koydan tekne ile beraber devam ettiğinizde 700 metre boyunca karaya paralel olarak konumlanmış antik çağ ve Roma Bizans döneminden kalma olan yapı kalıntıları görülebilmektedir. Kekova Adası özellikleri,

 • Antik merdivenlere dikkat edildiğinde bu yapıların arasında kara yolu ile bağlantı olmadığı ve giriş çıkışlarında deniz yolu ile yapıldığı anlaşılmaktadır.
 • Kalıntıların alt kısımları depremden dolayı su altında kalmaktadır bu sebeple buraya batık kenti de denilmektedir.
 • Tekneler özellikle bu kısımda tur rehberleri ile sizlere bilgi vermektedirler. Üçağız’dan kalkan günübirlik tekne turlarına katılmak Kekova Kaleköy’ün tam karşısında yer alabilmektedir.
 • Depremlerle yer kaymaları sonucunda bu antik kent su altında kalmıştır ve su altında görülebilmeniz mümkündür.

Kekova Adası Nerede

Kekova Adası nerede genel olarak Huzurun somutlanmış hali olan Kekova Adası Üçağız ve Kaleköy açıklarında yer almaktadır. Antalya’nın Demre ilçesine bağlıdır ve Kayalık bir yapısı olduğu için Kekova yerleşim yeri olmamıştır. Sadece turistler için adanın üzerinde pansiyon ve kafe bulunuyor. Genellikle ulaşımı tekneler ile gerçekleşmektedir ve Kekova Adası 1938 senesinde bir anlaşma ile Türkiye’ye verilmiştir. En yüksek tepesi 188 metredir. Deniz derinliği ise 105 metre olmaktadır. Bu adada Dolkisthe Antik Kenti üzerindeki kalıntılar oldukça fazladır.

Kekova adası günümüzde arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir ve aynı zamanda koruma altında bulunuyor. Suların temiz olması da yüzücü ve balıkçıların en gözde yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Mavi sularının temizdir bu sebeple su altında kalmış olan antik kenti dalış yapılarak görülebilir.

Kekova Adası’na Nasıl Gidilir

Kekova Adası’na nasıl gidilir için Kekova Kaş Limanı’na tekne ile sadece 3,5 saatlik bir mesafede bulunuyor. Yine Üçağız Limanı ile tekne ile yaklaşık 30 dakikalık bir süreçte adaya geçilebilir. Bunun yanında adaya Antalya üzerinden gelmek için havayolu kullanılabilir.

Çünkü Kekova Antalya Havalimanı’na 179 km uzaklıkla bulunuyor. İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya Havalimanı üzerinde haftanın her günü seferler düzenlenmektedir. Havalimanında indikten sonraki aşamada Kekova’ya ulaşım için araç kiralanabilmektedir.

Böylece Kemer-Kumluca yolu üzerinden Demre’ye gelerek Demre Sanayi Sitesi geçtikten sonra Kekova levhasından sola dönerek 15 km ilerleme sonrasında ulaşım sağlanabilir.

Kekova Batık Şehir Hikayesi

Kekova batık şehir hikayesi veya tarihi bakıldığı zaman ilke deva XIX. Yüzyılın başında Cramer tarafından duyurmuştur. Çoğu kez de kaynaklara Kakava olarak geçer. İkinci yüzyılda Akdeniz’in batısında yaşayan güçlü depremler sonucunda sular altında kalan Likya’nın ticaret merkezi olan Kekova limanı son senelerde Türkiye’de önemli bir turizm merkezi olmuş durumda.

Kekova Adası bölgesinde deniz içerisinde Likya tipi lahitler yer alıyor. Yüzme ve dalış ile su altında kalan tarihi eserlerin büyük bölümünün yıkıldığı ve bir kısmının da akını nedeniyle deniz kumu altında kaldığı görülmektedir.

Kekova Adası
Kekova Adası

Kekova adası kıyısında yaklaşık olarak 30 metre açıkta ve 20 metre derinlikte yapılan incelemede ise yüzlerce amforanın ve define avcıları tarafından da kırılmıştır. Antalya’da Demre ilçesi yakınlarında yer alan Kekova batık kenti, tarihi dokusu ve aynı zamanda Akdeniz’in en temiz denizine sahip olması durumundan dolayı her sene binlerce yabancı ve yerli turisti ağırlamaktadır. Kekova adası tarihi ile birlikte büyük bir kısmı deniz altında bulunuyor.

Kekova Adası Ne Kadar Büyük?

Kekova Adası büyüklüğü ile birlikte Üçağız açıklarında bulunan Tersane Koyu’nun yaklaşık 1 km doğusunda bulunuyor ve dik yamaçlı kıyı şeridi de bulunuyor. Bunun dışında 1,3 km uzunluğunda ve 110.000 metrekarelik alanı kaplayan bu yapılar -2 ve +50’ye varan farklı yükseklikler arasında dokuz terasa yerleştirilmiş durumda. Batık Şehir ’in bulunduğu Kekova Adası yaklaşık olarak 7,6 km uzunluğunda ve en geniş yeri 1,8 km ölçülerinde bulunuyor.

Kuzeydoğu ve güneybatı doğrultusuna doğru uzanan bu ada genellikle dik yamaçlı ve en yüksek yeri de yaklaşık 180 m olarak dağlık bir yapıda bulunuyor. Batık Şehir olarak Kekova Adası elverişsiz ve dağlık kayalık yapısından dolayı ada da yaşayan kişilerin de temel gereksinimleri dışa bağlıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir