Türkiye’nin En İyi 8 Sokak Lezzeti Nedir
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Türkiye’nin En İyi 8 Sokak Lezzeti Nedir

0

Türkiye’nin en iyi 8 sokak lezzeti nedir genel olarak bakıldığı zaman Kültür ve Turizm Bakanlığı çalışmalarınca belirlenmiştir. Türkiye, gastronomi merkezi olmasına rağmen sokak yemeklerinin de çok lezzetli olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra Türk halkının göçebe bir geçmişe sahip olması sokak yemek kültürünün ülke genelinde son derece zengin ve popüler olmasının ana nedenlerinden olabilmektedir. Türkiye’de en iyi 8 sokak lezzeti genel olarak,

1.Simit

2.Boyoz

3.Döner

4.Balık Ekmek

5.Turşu Suyu

6.Midye Dolma

7.Tavuklu Pilav

8.Kumpir

Simit

Türk sokak lezzetleri arasında birinci sırada gelen simit, en fazla bilinen ve sevilen tercih edilen sokak lezzetleri arasındadır. Bol susamlı olan simitler genel olarak gevrek hali ile sevilir. Her şehrin kendine özgü simidir bulunur. Adana yöresinde tatlı olarak ve Kastamonu bölgesinde kel simit olarak susamsız şekilde üretilen bu simitler bütçe dostu olmasıyla bilinir. Bunun dışında ayran ve çay ile ve bazı alanlarda krem peynir ile severek yeniliyor.

Türkiye'nin En İyi 8 Sokak Lezzeti Nedir
Türkiye’nin En İyi 8 Sokak Lezzeti Nedir

Boyoz

İzmir’in popüler sokak lezzetlerinden olan Boyoz, İzmir simgelerinden biridir. Tadına doyum olmayan bir hamur işi olarak İzmir Alsancak bölgesinde bulunan popüler fırınlarla birlikte taze olarak satılıyor. Açlık bastırmak ve aynı zamanda tamamen keyif almak için tüketilebilir.

Türkiye’nin en iyi sokak lezzeti olan Boyoz yanında ise yumurta, peynir, zeytin, çay ile birlikte tüketilebilen vazgeçilmez sokak lezzetleridir. Özellikle İzmir bölgesinde satılan Boyoz birçok farklı çeşitte yapılıyor. Kente özgü bir tat olarak 500 seneyi aşkın bir süredir sokak lezzetleri arasında olmaktadır.

Döner

En fazla karşımıza çıkan sokak lezzetlerinden olan döner, en fazla tüketilen yiyeceklerden biridir. Aynı zamanda dünyaca ünlü sokak lezzetleri arasında bulunan döner büyük bir şiş üzerine et ve odun ateşiyle ağır bir şekilde pişmesi ile yapılan ve isteğe göre ekmek arası veya lavaş ile servis edilen bu lezzet oldukça popülerdir.

Dönerler et veya tavuk eti ile yapılır bunun dışında ince dilimli etler veya kebap ile birlikte yapılır. İçinde döner sosu ve yeşillikler bulunarak lavaş veya pide arasında yenilebilmektedir.

Balık Ekmek

Genelde deniz kenarı olan semtlerde tüketilen balık ekmek özellikle İstanbul gibi bölgelerde sıkça tüketilebilmektedir. Özellikle vapur alanlarında taptaze ekmeğin arasına konulan ve dev ızgaralarda pişen uskumru ile birlikte bolca yeşillik limon ile servis edilir.

Sokak lezzetleri arasında bulunan ve uygun fiyatlı olması ve ayak üstü hemen tüketilebilmesi ile en iyi sokak lezzetleri arasında bulunuyor. Bunun dışında hamsi ve diğer balıklar ile hazırlanan bu tarif oldukça uygun fiyatlı ve sıcak olarak servis ediliyor.

Türkiye'nin En İyi 8 Sokak Lezzeti Nedir
Türkiye’nin En İyi 8 Sokak Lezzeti Nedir

Turşu Suyu

Turşu suyu özellikle İstanbul bölgesinde en lezzetli ve en eski sokak lezzetlerinden biridir. Bir bardak dolusu turşu suyu ile birlikte içeriğinde turşu bulunan bu bardaklar ayak üstü tüketilen sokak lezzetlerinden biridir. İçerisinde küçük küçük kesilen turşu parçalarının da olduğu turşu suyu plastik bardaklarda satılıyor. Hem tuzlu olması hem de ekşi tadı ile birlikte bu eşsiz lezzet mutlaka erinde tadılması gerekenlerden.

Turşu suyu, bunun yanı sıra buzlu olarak da satılan bu sular bunaltıcı sıcaklarda serinlemeyi sağlıyor. Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan turşu suları özelikle İstanbul Eminönü ve Beyoğlu civarında oldukça fazla severek tüketilmektedir.

Midye Dolma

Türkiye sokak lezzetleri arasında popüler olan Midye Dolma, muhteşem bir sokak lezzetleri arasında yer alıyor. Genel olarak sahil kenarlarında seyyar satıcılardan alınan bu dolma restoranlarda da bolca tüketilebilmektedir. Bağımlılık yapan midye dolmaların tanesi de 2 TL ile 5 TL aralığında değişmektedir. Sahil kesimlerinde en taze ve güzel tadı ile satılan bu midyeler tezgahlarda bol limon ve arasında pilav ile servis edilmektedir.

Midye dolma özellikle birçok kişi için bağımlılık yapan bir lezzettir ve bir oturuşta yüzlerce tüketildiği görülmektedir. Midye haşlandıktan sonrasında içerisinde pilav ile orijinal kabuğunda servis edilmektedir ve mutlaka limon sıkılarak yenilmesi tavsiye edilir.

Tavuklu Pilav

Tavuklu pilavlar çok eskiden beri seyyar satıcılardan satın alınan sokak lezzetleri arasındadır. Nohutlu pilav olarak da bilinmektedir. Ana malzemeleri tavuk suyu ile didiklenen ve pirinçten oluşan tavuklu pilav sadece pilav ve nohut ile yapılabilmektedir. Evde yapıldığından daha güzel bir lezzette olan tavuklu pilavlar plastik tabaklarda servis ediliyor.

Sokakta nohut pilav lezzeti tavuklu pilav dışında en fazla satılan lezzetlerdendir. Özellikle yanında ayran ile tüketilen bu pilavlar nesilden nesile aktarılan bir alışkanlıktır ve özellikle İstanbul gibi semtlerde geceden sabah vaktine kadar satılabiliyor.

Kumpir

Kumpir tüm Türkiye’de en sevilen sokak lezzetleri arasındadır. Gurme sokak lezzetleri olarak da bilinen ve bununla beraber bol tereyağlı ve peynirli haşlanmış patates ile üzerine her türlü malzemeyi ekleyeceğiniz lezzetlerdendir. Bunun dışında külde pişmiş olan patatesler ve büyük boyutu ile oldukça doyurucu olan bu lezzetler haşlanmış patates ile yapılıyor. Patatesler iyice piştikten sonraki aşamada orta kısmı açılıyor ve tereyağı ile birlikte rendelenmiş kaşar peyniri üzerine istediğiniz malzemeler konuluyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir