2024 Yılında En İyi Kocaeli Kamp Yerleri
 1. Anasayfa
 2. Kamp Rehberi

2024 Yılında En İyi Kocaeli Kamp Yerleri

0

Konu Başlıkları

Özellikle en yoğun şehirlerimizden birisi olan İstanbul’a yakınlığı nedeniyle sıklıkla tercih edilen Kocaeli kamp yerleri ücretli ve ücretsiz seçenekleri ile kamp severleri beklemektedir. Yazımızda Kocaeli bölgesinde rahatlıkla kamp yapılabilecek birbirinden güzel doğa harikası alanlar paylaşılacaktır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı kamp alanında İnönü Yaylası kamp alanına, Ormanya kamp bölgesinden Kerpe Doğa çadır kampına dek oldukça çeşitli ve güzel alanlar bulunmaktadır. Özellikle içinde bulunduğumuz karantina süreçlerinde kamp tatilleri daha fazla tercih edilir hale gelmiştir.

Gerek ailece bir tatil gerçekleştirmek için güzel bir olanak oluşturması gerekse de daha tedbirli ve sosyal mesafeye uygun bir tatil biçimi olması nedeniyle pek çok kişi tarafından odak noktası olmaktadır. Şimdi kamp tatili yapmak isteyenler ve Kocaeli bölgesinde tercih edenler için birbirinden özel kamp alanları ile yazımıza devam edelim.

2022 Yılında En İyi Kocaeli Kamp Yerleri
2024 Yılında En İyi Kocaeli Kamp Yerleri

Sardala Koyu Kamp Yeri

Sardala Koyu Kamp Alanı Kocaeli’nin Kandıra bölgesine bağlı Pınarlı mevkiinde yer almaktadır. Karavanlı ve Çadırlı kamp yapmaya uygun çeşitli tatil seçenekleri ile idealdir. Bununla birlikte lavabo ve tuvalet gibi hizmetler yer almamaktadır. Yakınında küçük bir büfe bulunmaktadır ve tüm ihtiyaçlar için yeterli olmaması nedeniyle hazırlıklı gelinmesi tavsiye edilmektedir.

Plaj bölgesi taşlı olan Sardala koyunda terlik ya da deniz ayakkabısı kullanımı tercih edilmektedir. Özellikle kafa dinlemek için ve sakin bir tatil geçirmek için tercih edilebilecek mekanlar arasında yer almaktadır. İçecek ve yiyecekleri yanınızda götürerek oldukça keyifli bir tatil oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte Sardala koyu kamp alanına toplu taşıma ulaşımı mevcut değildir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Kamp Yeri

Ballıkayalar Tabiat Parkı Kamp Alanı hem piknik hem de kamp için ideal alanlardan birisidir. Kocaeli bölgesinin Gebze ilçesine bağlı olmakla birlikte Tavşanlı mevkiinde yer almaktadır. Aynı zamanda Tavşanlı bölgesi üzerinden toplu taşıma ile ulaşım sağlanabilmektedir. Ballıkayalar kanyonu şeklinde de bilinen alanda dağcılık, tırmanış ve trekking gibi çok sayıda farklı etkinlik gerçekleştirilebilir.

Karavan ya da çadırla kamp yapmak isteyenler için belirli alanlar ayrılmış durumdadır. İsteyenler ise piknik alanında etkinlik yapabilir. Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın girişler ücretlidir.

Yürüyüş ve mangal alanı, piknik masası ve piknik yapılabilecek alan, manzara seyir noktası, tuvalet, gölet gibi pek çok farklı içerik mevcuttur. Bununla birlikte içecek ve yiyecekleri yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bölgenin yakınında kafe ya da restoran tarzı herhangi bir alan yer almamaktadır.

İnönü Yaylası Kamp Yeri

İzmit kamp alanları denildiğinde ilk akla gelen alanlardan birisi de İzmit Kamp Alanı olmaktadır. Yaklaşık 1130 metrelik rakamıyla İnönü Yaylası şehrin en meşhur kamp noktaları arasında yer alır. Buna ilk olarak toplu taşıma araçlarıyla ulaşım mümkün değildir. Karavan kamp alanı, çadır kamp alanı, tuvalet yürüyüş yolu ve kontrollü şekilde ateş yakılabilecek çeşitli alanların hepsi mevcuttur.

Elektrik ve su imkanları bulunmadığı için hazırlıklı gitmek gerekir. Aynı zamanda yakınlarda herhangi bir işletme ya da tesis bulunmadığı için yiyecek konusunda da tedarikli olmak gerekmektedir. Kocaeli bölgesinin Başiskele ilçesine bağlı olan ve Hüseyinli köyünde konumlanan İnönü Yaylası’nın girişleri ise ücretsizdir.

2022 Yılında En İyi Kocaeli Kamp Yerleri
2024 Yılında En İyi Kocaeli Kamp Yerleri

Serindere Kanyonu Kamp Yeri

Serindere Kanyonu Kamp Alanı Kartepe bölgesinde bulunan ve etkinlik yapmaya uygun bir bölgedir. Yuvacık Barajı Kamp Alanı olarak bilinen yerlerden birisidir, bunun sebebi ise Yuvacık Barajı ile bağlantısının bulunmasıdır. Yakın bölgelerine toplu taşıma ile ulaşım sağlanabilmektedir ancak kanyon bölgesinde araç geçişini sağlayacak bir alan mevcut değildir.

Duş, elektrik ve tuvalet gibi imkanlar bulunmaz. İçecek ve yiyeceklerin sizin yanınızda getirmeniz tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte bir rehber eşliğinde gidilmezse çevrimdışı şekilde navigasyon uygulamasının kullanımı önerilmektedir. Özellikle trekking parkuru ile adından sıklıkla söz ettiren Serindere Kanyonu, doğa ile iç içe bir kamp kurmak isteyenler için idealdir.

Kerpe Doğa Çadır Kamp Yeri

Kerpe Doğa çadır kamp yeri; karavan kamp alanı kuralları bünyesinde hizmet veren ve tercih edilebilecek bir başka mekandır. Kandıra’ya bağlı olan Kerpe güzergahında yer alan doğa çadır kampında eğlenceli bir tatil geçirilebilir.

İsteyen kişiler kendi çadırı ile kamp yapabilirken çadır kiralama hizmetinden de faydalanılabilir. Elektrik, tuvalet, duş, güvenlik, karavan ve çadır için kamp alanı buzdolabı, sıcak su, internet ve yürüyüş yolu gibi pek çok farklı imkan bulunmaktadır. Deniz kenarı kamp alanları içerisinde ev değerlendirilmektedir ve Kerpe bölgesine giden servisler ile ulaşım sağlanabilir.

2022 Yılında En İyi Kocaeli Kamp Yerleri
2024 Yılında En İyi Kocaeli Kamp Yerleri

Ormanya Kamp Yeri

Ormanya kamp yeri Adapazarı İzmit yolunda yer alan ve özel araçla ya da toplu taşıma ile gidilebilecek bir bölgededir. Kocaeli ilinin Kartepe’ye bağlı Maşukiye bölgesinde yer almaktadır. Aynı zamanda doğal güzelliği ile beğenilen istisna alanlardan birisidir ve Kocaeli’nin sembollerinden birisi haline dönüşmüştür.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 4000 dönümlük bir alana kurulan Ormanya bölgesini çadır kampı için tercih edebilir ya da günübirlik gezebilirsiniz. Güvenlik, tuvalet, kamp alanı, kafe, restoran, çay bahçesi, elektrik ve lokanta gibi çok sayıda imkan bulunmaktadır. Sapanca Kamp Alanı başta olmak üzere Kocaeli bölgesindeki birbirinden güzel ve kaliteli kamp alanlarını paylaştığımızı yazımızın sonuna geldik.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir