Konya Meram Bağları
 1. Anasayfa
 2. Konya

Konya Meram Bağları

0

Konya Meram Bağları başlıklı bu yazımızda sizleri şehrin gürültüsü, boğucu egzoz dumanları, etrafımızda olan yeşilin bize oksijen üretmesine izin vermediğimiz kış aylarının kömür kokusu ve yıldızları hiç göremediğimiz şehirlerden uzaklaştırarak bir nebze de olsa nefes almanıza olanak sağlayacak güzellikleri anlatacağız.

Bazen size de olmuyor mu şöyle karanlıkta saatlerce yıldızlara bakma hissiyatı. Ya da akşamüstü olur sabah olur eşofmanları çekip şöyle üstümüze, içimize derin derin hava çeke çeke yürümek. Yada şöyle diyelim kendimizle baş başa kalmak bir nefes almak. Ama zor değil mi? İşte hayaller hayatlar derken o da ne!

Konya Meram Bağları

Konya Meram Bağları Nerededir

Konya şehir merkezine 6 kilometre mesafede yer alan Meram bağları ve bahçeleri imdadımıza koşuyor resmen. Ankara, Isparta, Antalya, Mersin ve Adana yolların da üzerinden bağlantı ile geçtiği bu bağ içerisinde çok sayıda tarihi mekan restoranlar ve parklar barındırıyor.

Hz. Mevlana’nın da çokça zaman geçirdiği ve bulunmayı çok sevdiği yer olan Konya Meram Bağları ortadan akan yapay deresi ile enfez bir görsellik sunmaktadır. Ancak bugüne kadar o derenin yapay olduğunu kimse anlamadı o kadar doğal yani.

Yazın esen Geda-Bad (gedavet) rüzgarı ile hani şu yüzünüzü okşarcasına içinize işleyen o tatlı rüzgarın estiği, bol yeşilliği ile resmen tabiatın kalbi gibi sizi oksijeni ile kucaklayan ve hayallerinizin karşılığı olan bu yer keşfetmeniz için sizi bekliyor.

Zaten bu zamana kadar keşfetmediyseniz gerçekten üzücü aslında. Çünkü nefes almak gerçekten bir ihtiyaç hele ki son zamanların Dünya’sında…

Konya Meram Bağları 2

Konya Meram Bağları Tarihi Yapısı

Heeee bu arada Meram Bağları’nda evler, konaklar ve köşklerde görmek mümkündür. Hititler zamanında keşfedilen bu vadi o zamandan bu zamana birçok önemli kavimlere de ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde de etrafındaki konaklar ve köşklerde birçok misafir ağırlanmaktadır.

Yazın Konya’dan ya da yakındaki yerleşim yerlerinden burada kiraladıkları ya da satın aldıkları evlere taşınan halk yazlarını en güzel biçimde tabiatın kalbinde geçirmektedir. Sonbahar ayları geldiğinde ise tekrar merkeze geri dönmektedirler.

Tıpkı Marmaris’teki, Antalya’daki, Fethiye’deki halkın yazları yaylara kaçıp yazın sıcağından ve şehrin kalabalığından oraya sığındıkları gibi. Sizde benim gibi yaylaların çok ıssız geldiğini düşünen ama o suların şırıltı sesini duymadan da yaşamak istemeyenlerden misiniz. Hatta doğa görüntüsünden uzak kalmak istemiyor musunuz o halde burası tamda sizin yeriniz.

Dere kenarına hamağınızı kurup, ya da evinizin önünden romanınıza kendinizi kaptırmak istiyorsanız doğru adres burasıdır.

Ayrıca akşamüstü tatlı tatlı yüzünüze değen vücudunuzu saran meltem ile hafif bir hırkayla akşam yemeğinizin ardından kamelyanız da Türk kahvenizi yudumlamak ister misiniz. O halde sizde Meram Bağı ve bahçesinden bir yer bakmaya başlamalısınız.

Konya hakkında diğer tüm yazılarımızı bu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir