Küçük Fincanda İçilen Sert İtalyan Kahvesi
 1. Anasayfa
 2. Genel

Küçük Fincanda İçilen Sert İtalyan Kahvesi

0

Küçük fincanda içilen sert İtalyan kahvesi; yani bir başka deyişle espresso nedir ve nasıl özelliklere sahip bir kahvedir? Espresso 1900’lü dönemlerde İtalyanlar tarafından keşfedilen ve dünyaya tanıtılan bir kahve çeşididir. Özellikle basınç gücünün etkisiyle hızlı demleme yöntemine sahip ve çabuk sunumu yapılan kahve türlerinden birisidir.

Tıpkı Türk kahvesi gibi küçük porsiyonlar halinde servis edilmesi, yoğun kıvamı ve sert adıyla bilinir. Zengin bir aromaya sahip olmasının yanı sıra içeriğindeki kafein miktarının yüksek olduğu bilinmektedir. Filtre kahveye göre içimi daha sert ve zor olmakla birlikte; kahve tutkunları tarafından sevilen çeşitlerden birisidir. Ancak sert kahve sevmeyenler için süt, çikolata ve karamel gibi ilavelerle tüketimi sağlanmaktadır.

Küçük Fincanda İçilen Sert İtalyan Kahvesi
Küçük Fincanda İçilen Sert İtalyan Kahvesi

 Espresso Özellikleri

Espresso özellikleri bakımından geleneksel bir yapıya sahip olması ve küçük servisler halinde sunum yapılması sebebiyle Türk Kahvesi ile ilişkilendirilebilir. Arasındaki en temel fark ise Türk kahvesi espressoya göre daha önce öğütülür ve bilindiği gibi telvesi ile birlikte servis edilir.

Aslında Türk kahvesinin telvesi ile servis edilen ender kahve türlerinden birisi olduğu bilinmektedir. Espresso’da ise genel kahve demleme yöntemlerinin çoğunda olduğu gibi kahvenin posası içeceğin dışında bırakılır. Espresso yapımı ile ilgili ve ne anlama geldiği ile alakalı çok sayıda içerik merak konusu olmaktadır.

İlginizi çekebilir – Dubai’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Küçük Fincanda İçilen Sert İtalyan Kahvesi
Küçük Fincanda İçilen Sert İtalyan Kahvesi

 Espresso Ne Anlama Gelir?

Genellikle iki ayrı görüşün hakim olduğu konuda; ilk fikir İtalyanca ‘hızlı’ mânâsına gelen ‘express’ kelimesinden türediğidir. Diğer görüş ise ‘basınç’ anlamında kullanılan ‘pres’ kelimesinden hareketle türetildiğidir.

Espresso Yapımına Dair Ayrıntılar

 Espresso yapımına dair ayrıntılar ile ilgilenenler tarafından ve alanında uzman baristalar için önemli konulardan birisidir. Lezzetli bir küçük fincan İtalyan kahvesi elde edebilmek için belli kurallara uymak gerekir.

Örnek olarak kahvenin ölçülme kalınlığından, öğütülme zamanına dek çok farklı ayrıntılar ön plana çıkar. Aynı zamanda gramaj gibi içerikler de kahvenin aromasını belirleyen önemli etkenlerdendir. Espresso fincanlarının genellikle 45 ml büyüklüğüne sahip ve oval yapıda olduğu söylenebilir. Bu özellik hem kahvenin köpüğünün tutması hem de sıcaklığının korunması açısından faydalıdır.

Kaynak

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir