Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler 2022 Güncel
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler 2022 Güncel

0

Kuzguncuk’ta gezilecek yerler 2022 güncel bir rehber arıyorsanız bizim için önerebileceğimiz son derece özel mekânlar mevcuttur. İstanbul’un en çok sevilen semtlerinden biri olan Kuzguncuk nerede diye soracak olursanız ilk olarak Kuzguncuk İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan bir semt şeklinde bir giriş yapabiliriz. Üsküdar’a bağlı olan Kuzguncuk, bölgenin tarihini göre değerlendirecek olursak Üsküdar’ın genel olarak yapısından çok daha farklı bir yapılanma görmemiz mümkün olacaktır. İlk Musevi yerleşimi bu bölgede yer almaktadır Bu sebepten dolayı da etrafta çok fazla farklı tipte Yapı bulunmaktadır.

Rengârenk ve insana büyük bir huzur veren evleri ve de diğer nostaljik kafelere göre daha geleneksel bir şekilde dekore edilmiş kafeleri ile Kuzguncuk çok fazla kimsin uğradığı ve fotoğraf çekmek için son derece güzel bir yerdir. Kuzguncuk’ta gezilecek yerler diyecek olursak çok fazla çeşitli yerden ve aktivitelerden söz etmek mümkün olacaktır.

Kuzguncuk'ta Gezilecek Yerler 2022 Güncel
Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler 2022 Güncel

 Marko Paşa Köşkü

Tarihi Marko Paşa Köşkü son derece iç açıcı mimarisiyle Kuzguncuk’ta gezilecek tarihi yerler arasında en önemli olan yapılar arasında yer almaktadır. Tarihi 19. yüzyıla dayanan bu köşk tarihte Paşa unvanını almış ilk Doktor olan Marko Paşa’ya aittir.

Bu köşk günümüzde okul olarak hizmet vermektedir. 19. yüzyıldan kalma olan bu yapı mimari açıdan pencereleri ile neoklasik mimari üslubuna yakındır.

 Kuzguncuk Bostanı

Kuzguncuk’a gidilip de görmeden dönülmemesi gereken yerlerden biri olan Kuzguncuk bostanı son derece huzurlu bir yerdir.

 Fethi Ahmet Paşa Yalısı

Denize nazır ve son derece ihtişamlı ve de oldukça kütlesel bir yapı olan Fethi Ahmet Paşa yalısı görenleri büyüleyen son derece güzel bir yapıdır. Bu yalının hangi dönemde yapıldığı tam olarak belli değildir. Ancak üstü bundan bir Osmanlı mimarisi olduğunu çıkartmak mümkün olacaktır. Bu sebepten dolayı mimari üslubuna bakacak olursak 18. ya da 19. yüzyıl yapısı olduğu düşünülebilir. 2 katlı ve 16 odalı olan bu yalı, Osmanlı döneminde II Mahmut’un damadı tarafından alınmıştır.

 Cemil Molla Köşkü

Cemil Molla Köşkü 1885 tarihinde Cemil Molla’nın baniliğinde yaptırılmıştır. Son derece gizemli olan bu köşkün perili olduğu iddia edilmektedir. Bölge halkı tarafından bu köşkte ağlama sesleri duyulduğu da bu köşk hakkındaki çeşitli rivayetler arasında yer alır. Kuzguncuk ve Beylerbeyi arasında yer alan bu köşk, mimari açıdan da son derece özel bir yapıya sahiptir. Ayrıca Cemil Molla Köşkü, sarayın dışında ilk defa telefonun kullanıldığı ve kalorifer tesisinin ilk defa yapıldığı bir yapı olarak bilinir.

 Üryanizade Camii

Kuzguncuk’ta yer alan ve tıpkı bir yalıyı andıran üryanizade Camii, son derece şirin bir yapıya sahiptir. 1850 yılında Ahmet Esat Efendi tarafından yaptırılmış olan bu Cami Kuzguncuk’ta gezilecek yerler listesi içerisinde yer almaktadır.

 Perihan Abla Sokağı

Kuzguncuk’ta hangi diziler çekildi diye soracak olursanız Perihan Abla dizisinin çekilmiş olduğu Perihan Abla sokağına gitmenizi tavsiye ederiz. Birbirinden renkli yapıları ile son derece neşeli bir Sokak olan Perihan ablası Sokağı, Kuzguncuk’ta fotoğraf çekmek için gidilebilecek yerler arasındadır.

Kuzguncuk'ta Gezilecek Yerler 2022 Güncel
Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler 2022 Güncel

 Kuzguncuk Evleri

Tarihi evler denilince akla Kuzguncuk evleri gelmektedir. Eski mahallelerin sıcaklığını yaşayabileceğiniz bu evler de Kuzguncuk’ta Osmanlı evleri görmenizi sağlar. Eğer ki Kuzguncuk’ta bir gezi düzenleyerek olursanız mutlaka birbirinden renkli ve çeşitli detaylara sahip olan, Kuzguncuk evlerini gezmeden dönmemenizi öneririz. Fotoğraf çekmek için son derece kaliteli ve fotojenik bir yer olarak Kuzguncuk evlerini tavsiye edebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir