Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı
 1. Anasayfa
 2. Balıkesir

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı

0

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada önemli bir konuma sahip olan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, özel koruma ve önlemler dahilinde içerisinde birbirinden farklı çok farklı türde kuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu doğa harikalarından birisi olan kuş cenneti 1975 yılında milletler arası düzeyde tüm dünyada milli park olarak kabul edilmiştir. Ayrıca uluslararası düzeyde A sınıfı diploma verilmiştir. Ve ilerleyen dönemlerde de 1981-1986-1991 ve 1996 yıllarında bu diplomalar yenilenmiştir. Gelelim bugünlere bakalım, neler oluyor.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı Hakkında Bilgi

Türkiye’nin en önemli doğal güzelliklerinden birisi olan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, Kuş Gölü’nün kuzey yönünde yer almaktadır. Balıkesir ve Bandırmayı yolu arasında kalmaktadır ve yaklaşık 15.km üzerinde bulunmaktadır. Bu milli park içerisinde bulunan Manyas Gölü hakkında da biraz bilgi verelim. Derinliği yaklaşık 3.50 metredir ve yaklaşık 3 km uzunluğundadır. Su berrak ve tatlıdır. Fakat bazı bölgelerde suyun içeriğinde bulunan kolodil adlı maddenin yoğunluğundan ötürü bulanıktır. Fakat su son derece temizdir, aklınıza pis bir su anlamıyla gelmesin. Doğal bir şekilde gerek suyun özellikleri gerekse de bulunduğu bitkiler yardımıyla doğal kuş cenneti olmuştur ve dışarıdan kesinlikle herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır.

manyas kuş cenneti 2

Türkiye’nin en küçük milli parkı olmasına rağmen, Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı yerli ve yabancı olarak oldukça yoğun şekilde turistleri çekmektedir. Yıl içinde en az 10.000 en fazla da 70.000 ziyaretçi çeker ve yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ayrıca bir çok belgesel kanalı da özel izin ile kuşların hayatlarını ve çiftleşme zamanlarını kayıt alabilmektedir. Fakat kuşların yanına kadar gitme şansınız elbette ki yok! Ayrılan bir bölüme kadar yaklaşabiliyorsunuz.

Son Günlerde Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı Çalışmaları

Milli parkı ve çevreleyen 25.000 hektarlık alanı ”Yaban Hayatı Koruma Sahası” olarak belirlenmiştir. Ancak 2005 yılında mevzuat karıştığı üzere bu alan tekrar iptal edilmiştir. Fakat daha sonra tekrar kamulaştırma çalışmaları yapılmış ve 120 hektarlık alan içerisine katılmıştır.

Her yıl burada Uluslararası Bandırma Manyas Kuş Cenneti Festivali yapılmaktadır. Çok renkli alanlara sahne olan bu zamanlarda burada olanlar o renkli anları yakında görme şansını yakalamaktadırlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir