Rahmi Koç Müzesi
 1. Anasayfa
 2. Balıkesir

Rahmi Koç Müzesi

0

Konu Başlıkları

Balıkesir’in incisi olan Ayvalık’da bulunan Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi her yıl yerli yabancı binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor ve biz de bundan eksik kalmadan ziyaret edelim dedik. Burası Cunda adasında, Rumlar tarafından 1873 yılında kilise şeklinde inşaa edilmiştir. Rahmi Koç ise bu kiliseyi ve etrafındaki diğer (önemsiz kiliseleri) restore ederek Rahmi Koç Müzesi adı altında hepsini ziyaretçilere açmıştır.

Rahmi Koç Müzesi Hakkında Bilgi

Sadece Ayvalık’ta bulunan sarımsak taşından yapılan bu müze aslında bir kilisedir. Orjinalinde 2 tane çan kulesi bulunan bu tarihi yapının ne yazık ki sadece 1 tanesi hayatta kalmayı başarmış ve bugünlere gelmiştir.

İç mekanında ise dışı taş olduğu için, beyaz sıva yapılmıştır. Bu sayede de orjinalliği korunmaya çalışılmıştır. Burada edindiğimiz bilgiye göre Rahmi Koç Müzesi’nin Taksiyarhis Kilisesi olarak anılmasının olayı ise bambaşkaymış. Taksiyarhis rumların dininde bir baş melek anlamı taşımaktaymış ve zamanında kiliseye bu isim verildiği için restore edilip müzeye çevrildikten sonra da burada yaşayan rumlara saygı duyulması amacıyla Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi denilmiş.

rahmi koç müzesi

Rahmi Koç’un bu yapının 2011 yılında tamamen restorasyonunu karşılaması sonucu, 3 yıl süren bir çalışma süreci sonunda 31 mayıs 2014 yılında son haline gelmiştir. Ayrıca içerisinde Rahmi Koç’a ait araba koleksiyonu, zaman ölçüm aletleri gibi bilim ve endüstriye ait bir çok eski objede günümüze kadar kronolojik şekilde sıralanmıştır.

Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi Ulaşım Bilgileri

Adres: Namık Kemal Mahallesi, Şeref Sokak No: 6A
Alibey Adası (Cunda) 10400 – Ayvalık / Balıkesir

Müze Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Fiyatları gayet cüzzi fakat mevsimsel olarak değişmekte imiş. Pazartesi günleri resmi tatil olarak kabul edilen müzeye ziyaret kapalıymış.

Bizim ziyaret ettiğimiz 2017 yılı itibariyle diğer ziyarete açık olan 1 Mart 31 Eylül arasındaki tarihlerde Tam bilet 5 Türk Lirası, Öğrenci 3 Türk Lirası olarak ücretlendirilmişti. Siz de gittiğiniz zaman bu fiyat aralığında yada bir kaç lira fazlası olacaktır.

Balıkesir yer alan müze ile ilgili yazımızı okuyup beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz. Ayrıca diğer Balıkesir’de ki gezilecek yerler hakkında bilgi almak isterseniz https://www.yaz-tatili.com/marmara/balikesir/ tıklayarak ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz.  

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir