Marmara’da Kışın Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Marmara’da Kışın Gezilecek Yerler

0

Yeri geldiğinde 4 mevsimin bir arada yaşandığı Marmara’da kışın gezilecek yerler ile ilgili öne çıkan yerleri sizler için araştırıp derledik Kışın yer yer ılıman yer yer de sert ve soğuk havaların hüküm sürdüğü bölge kışın gezmek ve eğlenmek için birçok alternatif yer bulunmaktadır. Özellikle hafta sonları İstanbul’dan çok sayıda ziyaretçinin gezdiği bölgede tarihi ve kültürel birçok yer keşfedilmek için adeta sabırsızlanıyor.  

Bir yanda kışın sert koşulları bir yanda da Ege’nin ılıman etkisiyle yoğrulan coğrafyada gündelik hayatın keşmekeşinden ve yorgunluğundan uzaklaşarak dinlenmek ve gezmek için birçok yer bulunmaktadır. Asya ve Avrupa arasında köprü vazifesini üstlenen Marmara, konaklamak ve gezmek için gelen çok sayıda turisti ağırlamak için yeterli sayıda otel, pansiyon ve restoran gibi tesislere de sahiptir.  

Uludag Bursa
Marmara’da Kışın Gezilecek Yerler – Uludag Bursa

Uludağ Bursa 

Ülkemizde kış mevsimi ve kayak denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi olan Uludağ, kış aylarında tatil yapılabilecek, gezilip görülebilecek uğrak noktalardan birisi olmaktadır. Yılın uzun bir kısmında karla kaplı olan bölge, beyaz örtüye büründüğünde muhteşem bir manzara sunmaktadır.

Günübirlik turlarla gezilebilecek yerde dileyenlerin konaklayabileceği alternatif mekânlar bulunmaktadır. Hem amatör hem de profesyonel kayakçıların keyifle eğlenebileceği pistler bulunmaktadır. Ayrıca bu pistlerde birbirinden farklı zorluk seviyeleri yer almaktadır. Kayak sporlarının yanı sıra daha birçok farklı kış sporları ve aktiviteleri için uygun alanlar bulunmaktadır.  

Sapanca Gölü Sakarya
Marmara’da Kışın Gezilecek Yerler – Sapanca Gölü Sakarya

Sapanca Gölü Sakarya  

Dört mevsimde ayrı bir güzelliğe sahip olan Sapanca Gölü ve çevresi Marmara’da kışın gezilecek yerler listemizde mutlaka yer almalıdır. Kış günlerinde dahi çok sayıda turiste ev sahipliği yapan bölgede konaklama için bungalov, pansiyon ve otel gibi çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Beyazlara büründüğünde eşsiz bir manzara sunan gölün etrafında yürüyüş yaparak kar keyfini yaşamaya doyamayacaksınız.  

Kartepe Kocaeli
Marmara’da Kışın Gezilecek Yerler – Kartepe Kocaeli

Kartepe Kocaeli 

Kartepe, kış mevsiminin değerlendirilebileceği en güzel yerlerden birisidir. Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi’ne manzarası bulunan Kartepe, beyazlarla örtüldüğünde bulutlarla birleşmiş gibi bir hissiyat uyandırmaktadır. Maşukiye’ den sonra 17 km boyunca ormanlık alanda yol aldıktan sonra ulaşılan yere daha varmadan eşsiz havasına ve atmosferine hayran kalacaksınız. 

Daha çok İstanbul’dan gelen konukları ağırlayan Kartepe ’de kaya pistlerinin yanı sıra çeşitli kış ve kar sporlarını yapabilecek uygunlukta tesisler de bulunmaktadır.  

Ağva İstanbul
Marmara’da Kışın Gezilecek Yerler – Ağva İstanbul

Ağva İstanbul 

Ağva, yaz kış fark etmeksizin İstanbul’un kalabalığından ve bunaltıcı havasından kaçarak dinlenmek isteyenlerin uğrak noktası olmaktadır. Küçük olmasına karşın son derece şirin bir belde olan Ağva, özellikle İstanbullular için yakın olması hasebiyle sıkça tercih edilmektedir.

Kış aylarında dahi ılıman iklimi ve temiz havası ile burada vakit geçirmek oldukça keyifli. Günübirlik gezilerin yanı sıra birkaç günlüğüne konaklamak isteyenlere yönelik bungalov, pansiyon ve otel tarzı işletmeler bulunaktadır. Burada geçirilen süre zarfında doğa ile iç içe huzurun ve mutluluğun farkına kolaylıkla varabileceksiniz. 

İznik Gölü Bursa
Marmara’da Kışın Gezilecek Yerler – İznik Gölü Bursa

İznik Gölü Bursa 

İznik Gölü ülkemizin en büyük 5. gölüdür ve Marmara’da kışın gezilecek yerler listesinde mutlaka yer almalıdır. Unutulmaz bir manzaraya sahip olan gölün suyu oldukça tatlıdır. Özelikle gün batımında harika bir manzara oluşmaktadır ve adeta kartpostallık pozlar için zemin oluşturmaktadır.

Aynı zamanda beyaz örtüye büründüğünde gün batımı eşliğinde romantik anların yaşanması için sıcacık bir ortam oluşmaktadır. Göle gezmeye gelenlerin kano yapmalarını kesinlikle öneririz. Gölün etrafında dolaşırken buralarda yer alan kahvaltı yerleri, kamp alanları ve restoranlarda yeme içme ve konaklama ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz.  

Uluabat Gölü Bursa
Marmara’da Kışın Gezilecek Yerler – Uluabat Gölü Bursa

Uluabat Gölü Bursa 

Tektonik yer hareketleri sonucunda oluşan Uluabat Gölü, Bursa şehir merkezine yaklaşık 30km kadar uzaklıkta bulunmaktadır. Etrafında birçok köyün bulunduğu gölde balıkçılık faaliyetleri oldukça yoğundur ve civar sakinlerinin geçim kaynağı açısından önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Gölde incecik bir yolla karaya bağlanan ve adeta bir ada gibi olan Gölyazı Köyü, tarihi açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir. Apollo Krallığı’na başkentlik yapmış olan gölde cumhuriyet dönemindeki mübadeleye kadar Rum Balıkçıların yaşadığı bir köy iken mübadeleden sonra ise Türklerin yaşam alanı haline gelmiştir.

Kış serinliğinde biraz sert bir havası olsa da yerli halkın sıcacık misafirperverliği sayesinde içinizi kolaylıkla ısıtabilirsiniz. Gölde eşsiz bir sandal turu yapmadan bölgeden ayrılmamanızı öneririz.  

Selimiye Cami Edirne
Marmara’da Kışın Gezilecek Yerler – Selimiye Cami Edirne

Selimiye Camii Edirne 

Dünyaca ünlü Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak adlandırdığı Selimiye Camii, her biri 70 m uzunluğundaki 4 minaresiyle ve ihtişamlı kubbesiyle asırlardır dimdik ayakta duruyor. Yerli ve yabancı çok sayıda turistin büyük bir hayranlıkla ziyaret ettiği camii, bulunduğu konum hasebiyle şehrin birçok bölgesinden kolaylıkla görülebilmektedir.

Adeta Edirne’nin simgesi haline gelen caminin öne çıkan bir diğer yanı ise 31,3 m çapındaki kubbeyi taşıyan bir kolon veya desteğin bulunmamasıdır. Mimari açıdan önemli bir yere sahip olan bu özelliği dünya çapında ender örneklerden birisidir.

Kış aylarında zaman zaman beyazlar içerisinde kalan cami bu haliyle de bambaşka bir atmosfere bürünmektedir. Göz alıcı ihtişamı ve tarihe meydan okuyan duruşu ile siz değerli ziyaretçilerini bekliyor olacaktır. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir