Oylat Kaplıcaları
 1. Anasayfa
 2. Bursa

Oylat Kaplıcaları

0

Konu Başlıkları

Oylat Kaplıcaları, Türkiye’de ve dünyada en ünlü kaplıcalar arasında yer alan Oylat Kaplıcaları bütün dünyadan yerli yabancı bir çok turist çekmektedir. Hem hastalıklara şifa hem de rahatlama ihtiyacı isteyenler için birebir olan bu kaplıcayı gezdik ve denedik. Gerçekten Bursa’ya gelip Oylat’a kesinlikle uğramadan dönmeyin. Vaktinde Bizans tekfurunun tek bir tane kızı varmış. O dönemlerde Bizans İmparatorluğu Bursa ve çevresinde hüküm sürmekteymiş. Tekfur ise Bursa’nın bugün ki İnegöl ilçesinin çevresini yönetmekteymiş. Bir süre sonra kızı amansız bir hastalığa yakalanmış ve Bizans’ta hiç kimse kızcağıza şifa verememiş ve kız günden güne zayıflamaya ve tüm vücudunda yaralar çıkmaya başlamış.

Oylat Kaplıcaları Efsanesi

Tekfur günden güne üzüntüsünden iyice kötü olduğunda, kızını ve etrafındaki sağlıkçıları ormanın içerisinde bulunan bir kaplıcayı tarif ederek oraya gönderir. Aslında kurtulacağına inanmayan Tekfur sadece kızının gözleri önünde ölmesini görmek istemediği için, kaplıcaya göndermektedir.

Daha sonra o zamanlar ismi olmayan bu kaplıcaya giden kızına yanında ki doktorlar ”öl-yat’‘ diyerek resmen onlar da ölüme terk ederek sadece ölümünü beklemeye başlarlar. Tekfur’un kızı her gün bu kaplıcada sabah akşam yıkanır ve bir süre sonra yaralarından ve hastalıklarından kurtularak babasının yanına geri döner.

O günden sonra ”öl-yat” denilen kaplıcaya zaman içerisinde değişimler geçirerek oylat kaplıcası denmeye başlar. Yılın her zamanı binlerce turist tarafından tercih edilen bu kaplıca o günden beridir bir kere bile boş kalmamıştır.

oylat kaplıcaları

Oylat Kaplıcaları Çevresi

Kaplıca’nın bulunduğu çevrede bol sayıda otel bulunsa da tamamen doğayla baş başa oluyorsunuz. Geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaçların oluşturduğu sık ormanlar ve içerlerinde konuşlanmış birbirinden güzel oteller, restoranlar cafeler ve haftanın her günü açık olan köylü pazarı mevcuttur.

Köylü pazarından sebze, meyve, şifalı otlar, doğal kremler bulabilir ve cüzzi miktarlara alabilirsiniz. Diğer tatil bölgelerine göre fiyatları çok ucuz olan bu pazara kesinlikle uğramayı unutmayın! Kaplıcanın suyunu oteller kendilerine yönlendirerek havuz, aslan ağzı ve hamam şeklinde hizmet vermektedir.

Dışarıdan gelip otelde kalmayacak müşterilere belirli saatlerde açık ve otel müşterilerine sınırsız olarak açık olan bu kaplıca kısmını ziyaret edecekseniz, sabahları erken ve geceleri geç saatte ziyaret etmelisiniz. Aksi taktirde çok sıcak ve kalabalık olduğu için bunaltabilir ve modunuzu düşürebilir.

Oylat Mağarası

Oylat kaplıcaları çevresinde tamamen doğal şekilde oluşan Oylat Mağarası da kaplıca kadar turist çekmektedir. Çünkü mağaranın kronik astım ve bronşit hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. İçerisinde doğal olarak oluşan uzun sarkıtlar bulunmaktadır.

3 milyon senedir hayatta olan bu mağara doğal kalmayı başarmış ve içerisine ışıklandırma ve merdiven yapılarak restore edilmiştir. 750 metre uzunluğunda ve 93 metre yüksekliğinde olan bu mağara, korkutucu olsa da yine de gelmekte fayda var.

Az yukarıda da belirttiğim gibi nefes darlığı ve benzeri şikayetleri tamamıyla ortadan kaldırıyor. Bir diğer özelliği ise mağaranın içerisi yaz kış farketmeksinizi +18 derece olarak sabittir. 

oylat mağarası

Oylat Kaplıcalarına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

 • İnegöl – Ankara yolu üzerinde Oylat Sapağı tabelasını görüp o yöne girdikten sonra 12 km sonra Oylat Sosyal Tesisleri karşınızda konuşlanacaktır.
 • Bursa Terminal’den İnegöl belediyesi otobüslerine binerek ve daha sonra Oylat minibüslerine binerek ulaşabilirsiniz.

Oylat Kaplıcalarına Giriş Ücreti Ne kadar?

Çocuklar 12 Türk Lirası, Yetişkinlere ise kişi başı 30-40 tl arasında fiyat biçilmektedir. Her otel farklı bir fiyat verdiği için net bir fiyat bulunmamaktadır. Fakat 30-40 tl arasında gidip gelmektedir. Bundan başka konaklama ücreti ya da üstünüzü değiştirmek için 2-3 saatliğine oda tutabiliyorsunuz onun fiyatı da 60-80 tl arasında değişmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir