Rize Kalesi
 1. Anasayfa
 2. Rize

Rize Kalesi

0

Karadeniz denilince akla gelen yeşil ve mavinin buluşmasıdır. Özellikle Rize gezilerinde birçok yerli ve yabancı turistin ziyaretleri arasında yer alan Rize Kalesi görülmeye değer muhteşem bir manzaraya sahip. Yüksekten şehrin alabildiğine görüntüsünü izleyebilirsiniz. Kendi başına buyruk, muhteşem dalga resitalleri içinde sizleri mest edecek derecede hırçın ve türkülere konu olmuş efsane Karadeniz’e karşı çayınızı içebilirsiniz.

Şehir yaşantısının içinde tutunmaya ve hayatta kalmaya çalışan kalenin iç kale ve aşağı kaleden oluşan iki bölümü bulunmaktadır. Rize içinde yer alan merkezi kalenin ilk bölümü olan iç kale Cenevizliler döneminde inşa edilmiş ve kullanılmıştır. Zaman içinde görkemli duruşunu kaybetmemesi için gerekli restorasyonlar yapılmaktadır. Rize gezileri sırasında insanların en çok uğradığı turistik alanlardan bir tanesi olan Rize Kalesi deniz seviyesinden yaklaşık olarak 150 metre yüksektedir.

Rize Kalesi 2

Rize’nin yeşili ülkemizde bir tane olmasından dolayı memleket havasını içine çekmek isteyenler bile ilk uğrak yeri olarak merkezdeki bu alanda toplanırlar. Büyük tur şirketlerinin yaptığı gezilerde sabah kahvaltılarının kalede yapıldıktan sonra başladığı bilinmektedir. Yaylalara çıkmadan önce Karadeniz’e karşı bir kahvaltı yapmayı sizde ihmal etmeyin.

Rize Kalesi Nerede?

İsminden de tahmin edileceği gibi Rize kalesi Rize merkezinin içindedir. Rize’nin yerleşik olan mahalleleri arasında yer tutan ve zamana karşı birçok değişikliğe uğrayan kalenin 4 bölümden oluştuğunu görebilirsiniz.

Rize kalesine Nasıl Gidilir?

Rize Kalesi her ne kadar yıllar içinde değişikliğe uğramış bir şekilde bulunsa da, şehrin merkezinde yer alan Kale tüm ihtişamı ile kendini göstermektedir. Rize merkez içinde yer alan gezintilerinizi buradan yaya olarak da yapabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir