İlginizi Çekebilir
Arapapisti-Kanyonu
  1. Ana Sayfa
  2. Gezilecek Yerler

Şile Gezilecek Yerler

Şile Gezilecek Yerler
Şile Gezilecek Yerler
+ - 0

Şile Gezilecek Yerler – Şile, İstanbul’un en sevilen ilçelerinden biri olup İstanbul dışına çıkmadan keyifli zaman geçirmek isteyen bireylerin akın ettiği yerler arasında yerini almaktadır. Şile gezilecek yerler araştırması yapan bireyler, Şile ilçesinde gezilebilecek pek çok yerin olduğunu bilmelidir. Hem doğal hem de tarihi güzellikler ile dolu olan Şile, güzel kasabaları ve plajları ile ön plana çıkmaktadır. Toplamda 2 günde gezilebilecek olan Şile’de mutlaka görülmesi gereken yerler aşağıdaki listede belirtilmektedir.

Şile Gezilecek Yerler
Şile Gezilecek Yerler
  1. Şile Feneri
  2. Şile Kalesi
  3. Saklı Göl
  4. Ağva Kasabası
  5. İncekum Macera Parkı
  6. Ağlayan Kaya

Şile Feneri

Şile Feneri, İstanbul’un en güzel sembollerinden bir tanesidir. Dünya genelinde aktif olarak faaliyet gösteren en büyük 2. deniz feneri olan Şile Feneri, Şile’ye gidenlerin mutlaka görmesi gereken yapılar arasında yer almaktadır. Kırım Savaşı döneminde yapılan ve gemilere yol gösteren bu fener, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Pazartesi günleri dışında haftanın her günü gezebileceğiniz bu müze, sabah saat 10.00 ile öğleden sonra 16.00 arasında açıktır. Bu müzenin içerisinde ise eski zamanlarda kullanılan fener ve aydınlatma ürünleri sergilenmektedir.

Şile Kalesi

Şile Kalesi, Şile ilçesinin en eski tarihi yapılarından bir tanesidir. Bu yapı, gözlem kalesi olarak inşa edilmiş ve tarih boyunca Şile bölgesine hakim olan medeniyetler tarafından da kullanılmıştır. Bu ilçe sınırları içerisinde 4 adet kale bulunmakta olup, Şile Kalesi bu kaleler arasında en çok rağbet görenidir. Zira bu kalenin gerek ada üzerinde durması gerek ise hoş bir siluet oluşturması nedeniyle turistlerin en çok görmek istediği yapılar arasındadır.

Şile Gezilecek Yerler
Şile Gezilecek Yerler

Şile Kalesi’nin yapımı 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. Tarihi kanıtlara göre Cenevizliler tarafından inşa edildiği öngörülen ve tarih boyunca sayısız medeniyet tarafından kullanılan bu kale, Şile ilçe merkezine de yakındır.

Saklı Göl

Saklı Göl, Şile merkez ile Ağva arasında yer alan ve saklı cennet olarak bilinen bir göldür. Şile’de gezilecek doğal yerler arayışında olan bireyler, mutlaka bu göle gitmelidir. Saklı Göl’ün kenarlarında bazı işletmeler bulunmakta ve tam gölün kıyısında bulunan çardaklarda hizmet vermektedir. Kahvaltı, akşam yemeği, kafe olarak tercih edebileceğiniz bu işletmelere ek olarak, boş alanlarda piknik ve ateş yakarak mangal keyfi yapabilirsiniz.

Doğayla baş başa zaman geçirebileceğiniz Saklı Göl, Şile merkeze 32 km uzaklıktadır ve 46 dakikalık bir araç yolculuğundan sonra göle varılabilmektedir. Aileniz ve sevdiklerinizle sakin ve doğa içinde bir gün geçirmek istiyorsanız, Saklı Göl’e gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Ağva Kasabası

Ağva, Şile ilçesinin en gözde olan kasabalarından bir tanesidir. Doğal güzellikleri, aktivite çeşitliliği, güzel otel ve eğlence merkezleri ile ön plana çıkan Ağva, gidenlerin hayran kaldığı konumlardan bir tanesidir. Özellikle bahar aylarında ve hafta sonlarında ziyaretçi akınına uğrayan Ağva, her bireyin kendi zevkine göre bir tatil yapmasını sağlayacaktır. Ağva’da gezilecek yerler de oldukça fazladır.

Sahil kasabası olan Ağva, 7 bin yıl öncesine dayanan bir tarihe sahiptir. Tüm bunlara ek olarak Ağva’da tatil yapmak, İstanbul ve şile geneline kıyasla oldukça uygun fiyatlıdır. Gidebileceğiniz otellere ek olarak uygun fiyatlı pansiyonlar da bulabilmeniz mümkündür.

Şile Gezilecek Yerler
Şile Gezilecek Yerler

İncekum Macera Parkı

İncekum Macera Parkı, aksiyon seven bireyler tarafından sıkça tercih edilen yerlerden biridir. Türkiye’nin en büyük macera parkı unvanına sahip olan İncekum Macera Parkı, bünyesindeki 49 farklı macera dolu oyun ile hizmet vermektedir. ATV parkurları, paintball sahası, okçuluk alanları, at binme parkurları gibi pek çok farklı sahası bulunan bu macera parkı, macera severlerin uğrak noktasıdır.

İncekum Macera Parkı’nın en sevilen özelliklerinden biri de içerisinde 2 farklı plaj bulunmasıdır. Gün boyunca sıkılmadan aktivitelere katılabileceğiniz bu macera parkında pek çok farklı tesis de bulunmaktadır.

Ağlayan Kaya

Şile’ye gidenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olan Ağlayan Kaya Şile, pek çok rivayetin ve hikayenin konusu olmuş bir plajdır. Taşlar arasından çıkan doğal su plajı olan Ağlayan Kaya, Şile Kalesi’ne yürüme mesafesinde yer almaktadır. Günübirlik olarak gezebileceğiniz Ağlayan Kaya, pek çok aktivite yapabileceğiniz ve daha sonrasında kolayca Şile ilçe merkezine ulaşabileceğiniz yerler arasında bulunmaktadır.

Yorum Yap