Soğanlı Botanik Parkı
 1. Anasayfa
 2. Bursa

Soğanlı Botanik Parkı

0

Yeşil Bursa’nın güzide mekanlarından biri olan Soğanlı Botanik Parkı bitki araştırmaları ve bilimde yeniliklere uygun olarak bitkiler üzerinde deneyler yapılmak için kurulmuştur. 1998 yılında kurulan ve toplamda 400-500 dönüm arazi içerisine kurulan Soğanlı Botanik Parkı içerisine bulunan bahçeler sırasıyla, Japon, Fransız, İngiliz, Özel Gül, Kaya, Değişik kokulu bitkiler bahçesi olarak bölümlere ayrılmıştır.

Soğanlı Botanik Parkı

Parkın içerisinde yeme-içme gereksinimlerinizi karşılamak için restoran tarzı işletmeler mevcuttur. Ayrıca sağlıklı yaşamın parçası olan spor içinde koşu ve özel yürüyüş yolları ayrılmıştır.

İki cümle geriye gidip bahçelere tekrar dönmek gerekirse, parkın içerisinde özellikle soyu tükenmeye yakın olan 150 farklı ağaç türü, 76 tür farklı çalı ve 22 tür örtücü bitki ve bunların gelişimi için katkı bulunmaktadır.

Soğanlı Botanik Parkı 2

Soğan Botanik Parkı içerisinde bir adet yapay göl bulunur ve yılın 4 mevsimi kanatlı hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Yaban ördeği ve kazlar sürekli buralara iner beslenme ve barınma ihtiyacını giderirler. Bursa hakkında diğer yazılarımı da https://www.yaz-tatili.com/marmara/bursa/ tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Soğanlı Botanik Parkına Nasıl Ulaşım Sağlanır?

Eğer Ankara yolu üzerinden İnegöl içesinden Bursa’ya giriş yaptıysanız, şehir merkezi olan Osmangazi semtinde bulunan Kent Meydanı arkasından hayvanat bahçesi yoluna girilip Soğanlı semtine ulaşılarak rahatlıkla erişebilirsiniz. Trafik yoğunluğuna göre 60-70 dakika arası sürmektedir. Bursa şehir merkezinden 20-25 km uzağındadır.

Üniversite yada İstanbul tarafından ise Sırameşeler mevkisine kadar düz devam edilir ve trafik tabelasının gösterdiği Soğanlı yönüne gidilerek 40 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Soğanlı Botanik Parkı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Yeme içme için hizmet veren restoran fiyatları ucuz ve kalitelidir. Rahatlıkla yemeğinizi yiyebilirsiniz.
 • İçerisinde her türlü narin ağaç bulunduğu için kesinlikle mangal ya da piknik yapılmasına uygun değildir. Sadece görevliler gözetiminde bu aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yılın 4 mevsimi yeşilliğini koruyan değişik türdeki ağaçlar olduğu için istediğiniz zaman rahatlıkla ziyaret edebilir ve gezebilirsiniz.
 • Ulaşım ağı olarak ana yol kenarında kaldığı için herhangi bir park sorunu yoktur.
 • Kamp kurmak isteyenler için böyle bir olana şuan için yoktur. O yüzden kalmayı aklınızdan geçirmeyin.

Bursa’nın sanayi şehri olduğunu varsayarsak Soğanlı Botanik Parkı Bursa halkı için biçilmiş kaftandır. Çevredeki yaşayanlara sorulduğunda hava kirliliği o dönemlerde çok yüksek olduğu için Bursa’nın oksijen sağlaması için bu parkın kurulduğunu da söylenmekte.

Ama Bursa’ya günü birlik bir gezi planlıyorsanız kesinlikle bu botanik parka uğramalısınız. Gördüğünüzde aşık olacaksınız!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Atatürk Arboretumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir