Türkiye’de Gezilecek En İyi 9 Doğal Güzellik
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Türkiye’de Gezilecek En İyi 9 Doğal Güzellik

0

Doğal güzellik dendiğinde birçok kişinin aklına tropik adalar, Asya ülkeleri gelmektedir. Ancak Türkiye’nin doğal güzellikleri de mevcuttur. Eğer bir tatil vermenin vaktinin geldiğini düşünüyorsanız ve ülkemizdeki seçenekleri değerlendiriyorsanız, mutlaka görmeniz gereken 10 tanesi şöyledir;

 1. Karagöl – Artvin
 2. Kelebekler Vadisi – Muğla
 3. Gökpınar Gölü – Sivas
 4. Kapadokya
 5. Kaçkar Dağları
 6. Pamukkale – Denizli
 7. Uzungöl – Trabzon
 8. Ölüdeniz – Muğla
 9. Meke Gölü – Konya

Eğer bu yerleri henüz gezmemişseniz, Türkiye’nin tarihi ve doğal güzellikleri arasında tercih edebileceğiniz yerler arasındadır. Zira her bir şehir kendine özgü bir tarihsel, doğal doku bulunmaktadır.

Türkiye'de Gezilecek En İyi 9 Doğal Güzellik
Türkiye’de Gezilecek En İyi 9 Doğal Güzellik

Karagöl – Artvin

Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Karagöl aslen bir heyelan set gölüdür. Borçka merkeze 25-27 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Yeşil ve mavinin eşsiz uyumunu simgeleyen Karagöl, her sene ortalama 10.000 kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Türkiye’nin en güzel yeri neresi her ne kadar kişiye göre farklılık gösterse de Karagöl bu konuda oluşturulacak listede ilk sıraya konulabilir. 1800’lü yılların başlarında meydana gelen gölün çevresi sonradan ahşap ile desteklenmiş, yürüyüş yolları eklenmiştir.

Avcılığın yasak olduğu gölde kırmızı benekli alabalık popülasyonu çok zengindir. En derin noktası 25 kilometre olup 1450-1480 metre yüzey rakımı vardır. Eğer henüz görmemişseniz, gitmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.

Kelebekler Vadisi – Muğla

Kelebekler Vadisi Muğla’nın Fethiye ilçesinin Ölüdeniz beldesi sınırlarındadır. Geniş bir endemik tür çeşitliliği bulunması sebebiyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş; 1995 içinde 1. Derece doğal sit alanı yapılmıştır. Dolayısıyla her türlü yapılaşmaya kapalıdır.

Türkiye’de gezilecek 10 şehir içinde olan Muğla doğal güzellikleri bakımından oldukça zengindir. Kelebekler Vadisi de bunlar arasında yer almaktadır. Buraya Ölüdeniz’den tekne ile gidilmekte olup değişken bir yüzeye, tırmanış rotalarına sahiptir. Dolayısıyla bir rehber ile beraber gitmek daha iyi olacaktır.

Ziyaretçilerin çadır ve ağaç evlerde konaklaması mümkündür. M. Ö. IV. yüzyıla kadar uzanan geniş bir tarihi vardır. Eğer henüz gelmemişseniz, görmeniz gereken yerler içindedir.

Türkiye'de Gezilecek En İyi 9 Doğal Güzellik
Türkiye’de Gezilecek En İyi 9 Doğal Güzellik

Gökpınar Gölü – Sivas

Eğer Doğu Anadolu seyahatine çıkmışsanız ya da henüz planlama aşamasındaysanız, Gökpınar gölü görmeniz gereken yerler arasındadır. Türkiye’nin doğal güzellikleri içinde bu mekan Sivas’ın merkezine 147, Gürün ilçesine ise 10 kilometre uzaklıktadır.

Doğal akvaryum olarak da bilinmekte olan Gökpınar Gölü berrak suyu ve turkuaz rengi suyu ile bilinmektedir. Saklı bir doğası vardır. Yeşil ve mavinin birleşmesini simgeleyen doğası sizi sakinleştirmede, stresinizi almada etkili olacaktır.

Büyüleyici bir atmosfere sahip olan Gökpınar Gölü, henüz ziyaret etmemişseniz ilk sıraya alabileceğiniz yerler arasındadır.

Kapadokya

Kapadokya oldukça geniş bir coğrafyadır. Buraya geldiğinizde sizi adeta yeni bir dünya karşılar. Farklı illere yayılmış olup Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmıştır. Ancak en çok Üçhisar, Göreme, Ürgüp, Avanos, Derinkuyu, Kaymaklı ve Ihlara ziyaret edilmektedir.

Tarihin ve doğanın birleştiği bu nokta kartpostallarda hava uçan balonlar ile tanınmaktadır. Tarihi dokusuna ek olarak yaz ve kış Türkiye’nin doğal güzelleri arasında eşsiz bir yapıya bürünmektedir. Peribacalarından vadilere kadar görmeniz gereken birçok yer vardır.

Eğer bölgenin tarihini öğrenmek, doğal ortamlarını görmek ve yeraltı şehrini gezmek istiyorsanız, tatil destinasyonlarınıza ekleyebileceğiniz yerlerden bir tanesidir.

Kaçkar Dağları

Kaçkar Dağları Türkiye’nin kuzeyinde bulunmaktadır. Doğu Karadeniz sahilince uzanmakta olup Kuzey Anadolu Dağlarının bir bölümünü meydana getirir. Doğu kesiminde bulunan çoğu zirve 3500 üzerinde rakıma sahipken batısı 2000’e kadar ulaşmaktadır.

Türkiye’nin doğal güzellikleri arasında bulunan Kaçkar Dağlarında 1994 senesinde milli park tesis edilmiştir. Bunun büyük kısmı Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Küçük bir kısmı ise Artvin’in Yusufeli ilçesinde bulunur.

Avrupa ve Osmanlı kaynaklarında Lazistan Dağları olarak malum olan Kaçkar Dağları, “Haçkar” kelimesinden gelmektedir. Ermenice olup anlamı “Haçlı Taş” şeklindedir. Başlıca üç bölüme ayrılmakta olup merkezde Kavrun Dağları, doğuda Altıparmak Dağları, Batıda ise Verçenik Dağı yer almaktadır. İrtifası bakımından ülkemizin dördüncü yüksek dağı olup, henüz görmeyenlerin değerlendirmesi gereken bir yerdir.

Türkiye'de Gezilecek En İyi 9 Doğal Güzellik
Türkiye’de Gezilecek En İyi 9 Doğal Güzellik

Pamukkale – Denizli

Denizli’de bulunan Pamukkale bembeyaz yapısı ile görenleri büyülemektedir. Her yıl çok sayıda turist alan bölge sadece Avrupa’dan değil Asya’dan da birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Büyüleyici bir yapıya sahip olan Pamukkale aynı zamanda bitişiğinde bir antik kente de sahiptir.

Burası Hierapolis olarak bilinmekte olup içinde hala kullanılabilen antik havuzu vardır. Derinlikleri farklı olduğu için dilerseniz diz boyunu geçmeyeni tercih edebilir, dilerseniz boyunuzu bile aşan kısma geçebilirsiniz.

Türkiye’de gezilecek doğa harikası yerler listesinde bulunan Pamukkale ve Hierapolis, henüz görmemişseniz değerlendirebileceğiniz seçeneklerden bir tanesidir.

Uzungöl – Trabzon

Karadeniz doğası bakımından ülkemizde birçok kişi tarafından ilgi çekici bulunmaktadır. Bu bakımdan bölgedeki her il kendine has tarihi ve doğal dokulara sahiptir. Türkiye’de gezilecek doğa harikası yerler arsasında bir diğer seçenek de Uzungöl’dür.

Trabzon’da yer alan Uzungöl, yeşil ve mavinin farklı tonlarını birleştirerek size sunmaktadır. Eşsiz ve büyüleyici atmosferi ile sizi sakinleştirecektir. Trabzon ilinin Çaykara ilçesinin Uzungöl mahallesinde bulunmaktadır.

1989 senesinde Uzungöl Tabiat Parkı ilan edilmiş olup bunun bir parçasıdır. 2004’de DSİ gölde bir takım temizlik çalışmaları yapmış olup böylece alanı büyütülmüştür Genişliği 500 metre olan göl, henüz görmemişseniz listenize kesinlikle eklemeniz gereken yerler arasınadır.

Türkiye’de Gezilecek En Güzel 9 Turistik Yer başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Ölüdeniz – Muğla

Ölüdeniz yerli ve yabancı birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Öyle ki Muğla’ya gelen birçok insan ilk olarak burayı görmek ister. Bunda yeşil ile büyüleyici şekilde birleşen mavisi, berraklığı büyük bir rol oynamaktadır. Tatil planları yapıyorsanız, Ölüdeniz Türkiye’de gezilecek yerler arasında değerlendirebileceğiniz seçeneklerden bir tanesidir.

2006 senesinde “Dünyanın En Güzel Kumsalı” seçilen Ölüdeniz, Anadolu’nun güneybatısında bulunan Teke yarımadasındadır. Durgun bir göl niteliği taşımakta olup fırtınalı olsa bile sadece çırpıntılar gözlenir. Fethiye ile arasında 12 kilometre gibi az bir mesafe bulunmakta olup arasında kolay bir ulaşım yapılabilmektedir.

Eğer rafting, safari, dağcılık, yamaç paraşütü gibi sporlar ile ilgileniyorsanız, bunların hepsini yapacağınız yerler vardır. Ayrıca kamp yeri, otelleri ve pansiyonları da oldukça fazladır. Dolayısıyla tatil imkanı bakımından hem eşsiz bir coğrafya hem de eşsiz ve aksiyon dolu aktiviteler sunmaktadır.

Meke Gölü – Konya

Gece ve gündüz eşsiz bir güzelliğe sahip olan Meke Gölü, Konya ilinin Karapınar ilçesinde bulunmaktadır. Gaz patlaması ile meydana gelen bir maarın, su ile dolması ile günümüze varmıştır. Buna karşılık ismini Meke kuşlarından almaktadır. 800 metre uzunluğu, 500 metre genişliği ve 12 metre derinliği vardır.

Türkiye’de gezilecek yerler arasında bulunan Meke Gölünün yaklaşık olarak 4-5 milyon yıl önce oluştuğu, ancak zamanla su ile dolduğu düşünülmektedir. Deniz seviyesinden 981 metre yükseklikte olup güçlü bir volkanik kütlesi vardır. Zira şiddetli yağmurları bile hızlı şekilde emebilmektedir. Bu durum binlerce yıldır biçimsel değişiklik göstermemesine yardımcı olmuştur.

2005’de Ramsar Sözleşmesine dahil edilen Meke Gölü, henüz görmeyenlerin değerlendirmesi gereken yerler arasındadır.

Kaynak

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir