Türkiye’de Gezilecek En Güzel 9 Turistik Yer
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Türkiye’de Gezilecek En Güzel 9 Turistik Yer

0

Türkiye’de Gezilecek En Güzel 9 Turistik Yer tarihi yerler, geçmişten günümüze kadar hikayesini ve tarihini korumaktadır. Ülkemizde gezilip görülmesi gereken yerler bakımından oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Tatil yapmayı planlıyorsanız, Türkiye’de gezilecek doğa harikası yerler arasında çok sayıda yer vardır. Bunlardan bir kısmı şu şekildedir;

 1. Nemrut Dağı
 2. Likya Yolu
 3. Şirince
 4. Uluabat Gölü
 5. Oylat
 6. Ayasofya Camii
 7. Cennet ve Cehennem Mağaraları
 8. Ihlara Vadisi
 9. Hannibal Anıtı

Eğer tatil için planlar yapıyorsanız ve tarihi, doğal güzelleri de doyasıya görmek istiyorsanız, bunlar size güzel fırsatlar teklif etmektedir. Türkiye’de gezilecek tatil yerleri arasında bu konumlar tercih edilebilir. Eşsiz yapıları ile hepsi size yeni bir bakış açısı katacaktır.

Türkiye'de Gezilecek En Güzel 9 Turistik Yer
Türkiye’de Gezilecek En Güzel 9 Turistik Yer

1.     Nemrut Dağı

Nemrut Dağı turistik yer açısından değerlendirebileceğiniz yerlerin ilkidir. Eğer tarihi ağırlıklı bir gezi yapmayı planlıyorsanız, size aradığınız çözümleri sunmaktadır. Adıyaman’da bulunan bu dağ, Kahta ilçesi sınırları yakınlarındadır. 1987 yılında UNESCO, Dünya Mirası listesine eklemiş; bundan bir yıl sonra Nemrut Milli Parkı yapılarak koruma altına alınmıştır.

Kommagene kalıntılarına da ev sahipliği yapan Nemrut Dağı tanrı heykellerine ek olarak Antiochos Tümülüsüne de sahiptir. Burada bulunan heykeller Pers-Helen kültürü karışımı olması sebebiyle doğu ile batının kesişimini göstermektedir.

Eğer burayı görmek istiyorsanız, çok soğuk olabildiğini bilmeniz gerekir. Yaz ortasında gelseniz bile gün doğumunu soğuk bulmanız olasıdır.

Türkiye’de Gezilecek En Güzel 6 Tarihi Yer başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

2.     Likya Yolu

Likya Yolu Fethiye’den başlayarak, Antalya’ya kadar gitmektedir. Bir yürüyüş rotası olup işaretlenmiş haritası yapılmıştır. Çalışmalarına 1992 senesinde başlanmıştır. Hizmete ise 1999’da açılmıştır. Toplamda 535 kilometrelik olan bu destinasyon, yürüyüş yapmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz seçenekler arasındadır.

Dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotalarından bir tanesi olması sebebiyle size güzel çözümler sunar. Doğal bir tatil yapmak ve yürüyüşün tadına doymak istiyorsanız, değişken manzarası ise size mükemmel çözümler üretmektedir.

Ayrıca yol boyunca Patara, Apollonia, Myra, Gelidonia, Olympos, Xanthos ve daha birçok antik yer bulunmaktadır. Dolayısıyla aynı zamanda tarihte bir yolculuk yapma fırsatı tanır. Türkiye’de en güzel yeri neresi her ne kadar herkese göre değişiklik gösterse de Likya Yolu görmeniz gereken yerler arasındadır.

Türkiye'de Gezilecek En Güzel 9 Turistik Yer
Türkiye’de Gezilecek En Güzel 9 Turistik Yer

3.     Şirince

Şirince İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalledir. Yeşilliklerin arasında, Anadolu görünümlü evleri ile oldukça ilgi çekici yapısı vardır. Söylenenlere göre Rumca adı Kirkince’den hareketle sonradan Çirkince olmuş; ancak Cumhuriyetin ilk senelerinde Kazım Dirik tarafından Şirince olarak resmiyet kazandırılmıştır.

 1. yüzyıl içinde incirleri ile ünlü bir Rum kasabası kentte bu nedenle hala 2 Rum kilisesi yer almaktadır. Hiçbir ev diğerinin açısını ve manzarasını kapatmayacak şekilde planlanmıştır. Bilindiği üzere burası hakkında, Maya takvimine göre 21 Aralık 2012 günü kopacak kıyamete göre “güvenli bölge” olduğu söylenmiştir. Ne var ki nüfusunda artış yerine düşme yaşandığı gözlemlenmiştir.

İzmir merkezine 83 kilometre olan kent, Selçuk ilçesine 8 kilometredir. 330 metre rakımda bulunan Şirince, Türkiye’de gezilecek şehirler arasında bir diğer seçeneğinizdir.

4.     Uluabat Gölü

Bursa’da bulunan Uluabat gölü bir tatlı su gölüdür. Eski adı Apolyont olup Marmara Denizi’nin 15 kilometre güneyinde yer almaktadır. Bursa’nın ise 30 kilometre batısındadır. Sucul bitkiler ve kuş nüfusu bakımından zengin bir yerdir.

1998 yılının Nisan ayında Ramsar alanı kabul edilmiş olup, Uluslararası Expo 2000 Konferansında Uluslararası Yaşayan Göller Ağı kapsamında girmiştir. Kocasu ve Mustafakemalpaşa çayları ana kaynakları olup 11 adet adası vardır. Fırtınalı havalarda dalgakıran görevi yapar.

23-24 kilometre arasında uzunluğa sahip olan Uluabat Gölü 12 kilometre genişliğe sahiptir. Henüz gitmemişseniz turistik yer listesinde ilk sırada değerlendirebileceğiniz yapıya sahiptir.

5.     Oylat

Eğer hem tatil yapmak hem de kaplıcaların tadını çıkartmak istiyorsanız Oylat size güzel bir fırsat sunmaktadır. Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunmakta olup ormanın içinde güzel bir konuma sahiptir. Havaalanına 50 kilometre, şehir merkezine ve otogara ise 27 kilometredir.

Türkiye’de gezilecek doğa harikası yerler arasında bulunan Oylat kendinize gelmenize, vücudunuzu yenilemenize yardımcı olabilir. Eğer sakin ve tazeleyici bir tecrübe istiyorsanız sıcak suların etkisini hissetmeniz mümkündür.

6.     Ayasofya Camii

Turistik yer listesine bulunan Ayasofya, görmeniz gereken yerler arasında ilk sıraya bile alınabilir. Yüzyıllara meydan okuyan yapısı ile Roma-Doğu Roma ve Osmanlı mimarilerini görmenizi sağlar. Her ne kadar bilinmese de üç Ayasofya vardır. Bunlardan ilki 360 senesinde, II. Consatantius tarafından inşa edilmiştir.

Ancak çıkan isyanlar sonucu yanmış ve tahrip olmuştur. Günümüzde kalıntısı mevcut değildir. İkinci Ayasofya ise 415’de açılmıştır. Bu da 532’de başka bir isyanda yakılmış, yıkılmıştır. Üçüncü ve son olan ise ikincinin yıkılması ile aynı tarihte inşaat kararı almıştır.

Yapımında Lübnan’da bulunan Baalbek tapınağından, Mısır’da Heliopolis’de bulunan Güneş Tapınağından ve daha birçok yerden getirilen sütunlar kullanılmıştır. 537 yılında tamamlanarak açılsa da mozaikleri 578’de tamamlanmıştır.

1453 yılında Doğu Roma’nın yıkılması ardından Cami yapılmış olan Ayasofya 1934’te müze yapılmıştır. 2020 içerisinde yeniden cami yapılarak, Diyanet İşleri Başkanlığına devri gerçekleştirilmiştir.

7.     Cennet ve Cehennem Mağaraları

Cennet ve Cehennem Mağaraları Silifke ilçe merkezine 25 kilometredir. Antik Narlıkuyu limanının 2 kilometre kuzeybatısında, Kız Kalesinin ise 5 kilometre batısındadır. Yapı yer alt sularının kireç tabakasını eritip, suyun boşalmasıyla oluşan tavan yapısının çökmesiyle meydana gelmiştir.

Doğal bir yapı olan bu turistik yer her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir. Oldukça derin olup Cennet çöküğü ile Cehennem çukuru arasında 80 metre bulunmaktadır. Eğer Mersin’e gelmeyi düşünüyorsanız, görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Türkiye'de Gezilecek En Güzel 9 Turistik Yer
Türkiye’de Gezilecek En Güzel 9 Turistik Yer

8.     Ihlara Vadisi

Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesinde bulunan bir turistik yer olan Ihlara vadisi, yeşil doğası ile birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Aksaray merkeze 40 kilometre olsa da kolay bir ulaşımı vardır. Kanyon  vadisi olup  Ihlara ve Selime arasında uzanmaktadır.

İçerisinde bulunan Melendiz Çayı, menderesler oluşturarak akmaktadır. İçerisinde birçok kilise mevcut olup süslemeleri 13. yüzyıla kadar devam ettirilmiştir. Mezarları, tünelleri ve barınakları mevcut olup; barınak ve kiliseler tüneller ile bağlanmıştır.

Kiliselerden bazıları Doğu Roma etkisi taşırken bir takımı doğu etkisi göstermektedir. Ayrıca Selçuklu Sultanı II. Mesut’a ait bir kitabe de burada bulunmaktadır. Bölgenin yapısı nedeniyle Doğu Romalı keşişler, rahipler inziva ve ibadet yeri olarak görmüştür. Eğer Türkiye’de gezilecek doğa harikası yerler hakkında araştırma yapıyorsanız, Ihlara vadisi bunlar arasında yer alabilecek güzelliktedir.

9.     Hannibal Anıtı

Eğer eskiçağ tarihine, Romalılara ve Kartacalılara ilginiz varsa Gebze’de bulunan ve turistik yer listesine alınabilecek olan Hannibal Anıtı görmeniz gereken yerler arasınadır. Bu yapı, ünlü Kartacalı komutan Hannibal adına inşa edilmiştir.

1981’de yapılmış olup 900 metrekarelik bir alana sahiptir. 5 ayrı mermer kitabesi mevcut olup, 5 dilde söz konusu komutanın hayat öyküsü aktarılmaktadır. Her ne kadar Kartaca’da Hamircar’ın oğlu olarak doğsa II. Kartaca Savaşı ardından Anadolu’ya gitmiş, burada Roma’ya karşı müttefik aramıştır. Ölümü hakkında rivayetler olsa da Bithynia’da bulunan Libyssa üzerinde fikir birliği görülmektedir.

Eğer bu büyük komutana ilginiz varsa, tarihi yerler arasında görmeniz gereken yerler arasında ilk sıradadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir