Kazdağları

Kazdağları, Türkiye’de nadir güzelliklerden birisidir. Türkiye’nin doğa harikası olarak adlandırmaktayım. Geçmişi Antik dönemlerin yaşandığı günlerden itibaren başlamıştır ve o dönemki ismi İda Dağı olarak adlandırılmaktadır. Balıkesir’in gürültüsü ve şehir kirliliğinden uzaklaşmak ve nefes almak isterseniz, Kazdağları‘na gelebilirsiniz ve sevdiklerinizle keyifli doğa yürüyüşleri ve bol oksijen alabilirsiniz. Ayrıca toprağın negatif enerjiyi aldığını tekrar hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum, kesinlikle toprağa dokunmadan yaşamayı, yaşamaktan saymayın.

Ayrıca şehir merkezi ve Ege Bölgesi yaz mevsiminde sıcaktan cayır cayır yanarken, burada sabahları kalın hırka giymeden gezemezsiniz o derece serin bir bölgede ve yükseklikte bulunmaktadır.

Kazdağları Hakkında Bilgiler

balıkesir kaz dağları

Antik döneme ait olan İlyada Destanı’nda bahsedilene göre, Kazdağları’nda o döneme ait güzellik yarışmasına ev sahipliği yapmış ve şu şekilde bahsedilmiştir;

Zeus, düzenlediği bir toplantıya tanrıça Eris’i çağırmaz. Bunun üzerine Eris, toplantıya altın bir elma gönderir ve bunun “en güzel tanrıçaya” verilmesini ister. Athena, Hera ve Afrodit altın elmanın kime verilmesi gerektiği konusunda anlaşmazlığa düşünce Zeus, tanrıçaları Paris’e gönderir ve en güzel tanrıçayı Paris’in seçmesini ister. Afrodit, Paris’e kendisine eş olacak en güzel kadını (Helen) bulacağını vadeder ve Helen’i Paris’e aşık eder. Paris, altın elmayı Afrodit’e verir. Paris, Sparta’yı ziyaretinde Helen’e âşık olur ve iki âşık birlikte Truva’ya dönerler. Helen evlidir ve bu durum bir savaşı başlatmış olur.’

Kazdağları söylendiği zaman aklınızda sadece dağ ve doğal güzellikler dışında içerisinde çok farklı bölümlere ayrılan nehir yatakları, şelaleler, ormanlar ve kültürül yönden zengin bir yapıya bambaşka bir dünyadan ibarettir. Ayrıca Balıkesir Kazdağları’na gelip 1 günde gezip bitiririm düşüncesiyle geliyorsanız, yanılıyorsunuz minimum 1 hafta veriyorum ben.

Kazdağı Milli Parkı

kazdağları milli parkı

1994 yılından itibaren Türkiye’de Milli Parklar statüsüne girmiştir ve toplamda 21000 küsür hetrekarelik bir alana sahiptir. Her bir ucu cennetten bir parçadır, çok duygulandım şuan Allah’ım teşekkürler bu güzelliği bize verdiğin için.

İçerisinde bir çok körfez, şelale, nehir farklı isimlerle adlandırılmış ve bölümlendirilmiştir. İşte asıl gezi şimdi başlıyor! Bakalım bunlar nelermiş?

Kazdağları Gezilecek ve Görülecek Yerler

1- Sütüven Şelalesi

Sütüven’in anlamı ne demek? diye düşünüyorsanız öncelikle bunu açıklayayım size. ‘tüvleyen’ suç sıçratan anlamına gelmiştir ve o dönemde sütüven olarak anıldığı için bu güzelliği adı Sütüven Şelalesi olarak adlandırılmıştır. Bulunduğu konum ise kızılkeçeli nehiri üzerindedir ve eğer nehire geldiyseniz yatağı takip ederek o şahane nehirin kaynağını görebilir ve efsane fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca burada piknik alanı da mevcuttur.

2- Hasanboğuldu Şelalesi

Sütüven Şelalesi’nde piknik yapıp ve ortamı seyrettikten sonra diğer şelalemiz olan Hasanboğuldu Şelalesi‘ne gidiyoruz. Sütüven ile yakın komşu olan Hasanboğuldu Şelalesi‘nin ismi de aşktan geliyor. Rivayete göre sevdiğiyle kavuşamayan ve bu derede boğulan ”Hasan” isimli kişinin anısına bu isim koyulmuştur. Geçmişte de ünlü edebi yazarlarımızdan olan Sabahattin Ali’nin bir çok öyküsüne konu olmuştur, bu şelale. Eğer siz de görmek isterseniz Kazdağı Milli Parkı’na gelmeyi unutmayın.

3- Çamlıbel Köyü

Kazdağları içerisinde ne güzel yerlerden birisi olan bu köyün en meşhur olayı ise kahvaltısı. Evet kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olduğunu biliyoruz ve bu mutluluğun en yüksek derecesi Çamlıbel Köyü‘nde mevcut. Ayrıca içerisinde konaklamak için otel, apart gibi yerler de bulunmaktadır. Ayrıca yine geçmişimizin efsane oyuncusu olan Tuncel Kurtiz’in mezarı da bu köyde bulunmaktadır ve ziyaret etme şansı yakalayabiliyorsunuz.

4- Zeus Altarı

Zeus Altarı civar köylere sınır ve Antik Yunan döneminde kutsal bir yer olarak anılırdı. Savaşları yenmek, kuraklığa karşı ve diğer kötü olaylara karşı Zeus Altarı dedikleri bu bölgede kurbanlar keser, şölenler verirdi. Ayrıca şuan bulunduğu bölgede Kazdağları’nın en güzel manzarasını görebilirsiniz. Çam ağaçları ve kozalak kokularıyla burayı gezip görebilirsiniz. Gezmesi yaklaşık 30 – 45 dakika kadar sürmektedir.

5- Tahtakuşlar Köyü Etnografya Galerisi

Türkiye’de özel olarak kurulan bu galeri yine ilk defa Tahtakuşlar Köyü Etnografya Galerisi olarak tarihimize geçmiştir. 1992 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Asya’dan Türkiye’ye göç eden o zamanda yaşayan insanların kullandıkları eşyaları sergileyen ve geçmiş hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Sizin de merakınız varsa kesinlikle bu galeriyi ziyaret etmelisiniz.

Kaz Dağları’na Nasıl Gidilir

Gelelim can alıcı soruya.

İstanbula uzaklığı 507 km’dir, fakat haftanın 3 günü İstanbul havaalanından, Balıkesir havaalanına sefer vardır ve buradan yaklaşık 1 saat uzaklıktadır.

Bursa’dan Mudanya yolu üzerinden deniz yoluyla ulaşabilirsiniz.

Bütün bu olanaklar dışında yeme-içme gibi ihtiyaçlarınızı rahatlıkla Kazdağları’nda giderebilirsiniz. Ayrıca yanınıza kamp malzemeleri ve yiyecek götürerek kendiniz de yapabilirsiniz. Doğa ile iletişime geçmek istiyorsanız bu lokasyon tam da aradığınız yer. Gerçekten çok seveceksiniz, kesinlikle uğramayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir